PU 164Szanowni Państwo,
w październiku byliśmy uczestnikami ważnego wydarzenia, które jednocześnie zainaugurowało obchody stulecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a mianowicie: V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Inicjatywa abpa Józefa Życińskiego, zamierzona jako debata intelektualistów i ludzi kultury, jako dialog Kościoła ze światem na tematy nurtujące współczesnego człowieka, zrealizowana została po raz pierwszy przed
16 laty. W tym roku wydarzenie to, odbywające się w czteroletnim cyklu, stało się forum wymiany myśli na temat wolności. W jego programie oprócz wykładów i dyskusji znalazły się także ważne uroczystości, jak: nadanie doktoratu honoris causa znakomitemu kompozytorowi, dyrygentowi i mecenasowi sztuki prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, odnowienie doktoratu wybitnego kosmologa, teologa i filozofa ks. prof. Michała Hellera
i inauguracja roku akademickiego 2016/2017. Kongresowi towarzyszyły również liczne propozycje kulturalne. Na kolejnych stronach „Przeglądu Uniwersyteckiego” w sposób kronikarski przedstawiamy bogaty program V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej i szerzej przybliżamy wybrane wydarzenia.
Jubileuszowe obchody KUL poprzedził wernisaż wystawy, na którą złożyły się najwartościowsze eksponaty z uniwersyteckiej kolekcji dzieł sztuki oraz najcenniejsze rękopisy i inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej.
Okolicznościową ekspozycję, zaprezentowaną w salach Zamku Królewskiego w Warszawie, będzie można podziwiać do końca roku kalendarzowego.
Wspomniane wydarzenia – to dopiero początek, zaplanowanego na dwa lata, świętowania stulecia naszej Alma Mater. Przed nami jeszcze wiele znaczących inicjatyw, ważnych spotkań i niezapomnianych przeżyć. Zainteresowanych jubileuszowym kalendarzem zapraszamy do odwiedzania strony internetowej KUL i aktualizowanej na bieżąco zakładki: Jubileusz 100-lecia KUL.

 

 

m_krupa.jpgdr Marzena Krupa
redaktor naczelna