senatGodło KULjubileuszKUL dla SyriirekolekcjeKolekcja mistrzów MusiałaOpłatek UniwersyteckiFlesz AkademickiTwoje Słowo jest światłem na mojej ścieżceabsolwent KULjanuszczykindeks

Aktualności

Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

Odszedł do Pana Prof. Jerzy Kłoczowski

Społeczność akademicka KUL

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegna

 

Prof. Jerzego Kłoczowskiego

 

jednego z najwybitniejszych historyków polskich, nestora humanistyki na KUL. 

Żołnierza ZWZ AK, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, inicjatora, autora i redaktora pionierskich prac z dziejów polskiego i europejskiego chrześcijaństwa.

Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL w latach 1968-74.

Założyciela Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce przy KUL

oraz Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Uroczyści pogrzebowe:

Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej we wtorek, 12 XII o godz. 12.00.

Msza Święta w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie, 13 XII o godz. 14.00.

Msza Święta, uroczystości pogrzebowe i złożenie prochów Zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze Wielkiej, 14 XII o godz. 13.00.

 

Bliscy Prof. Jerzego Kłoczowskiego proszą, by zamiast kwiatów
złożyć datek na Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

 

Dwoje wykładowców KUL odebrało nominacje profesorskie

O. TkaczykPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 7 grudnia 2017 r. akty nominacyjne 43 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W tym gronie znalazło się dwoje pracowników naukowych KUL: prof. Małgorzata Łukaszuk-Piekara (kierownik Katedry Krytyki Literackiej) oraz o. prof. Marcin Tkaczyk OFM Conv. (kierownik Katedry Logiki).

 

Serdecznie gratulujemy!

Nowe obiekty sportowe KUL oddane do użytku

korty KULKUL systematycznie rozbudowuje swoją bazę sportową. W poniedziałek, 11 grudnia 2017 r., do użytku uroczyście oddane zostały kolejne obiekty sportowe: hala do tenisa ziemnego z czterema kortami, hala z boiskiem wielofunkcyjnym oraz budynek obsługi z dwoma boksami do gry w squasha wraz z niezbędnym zapleczem i infrastrukturą towarzyszącą.

 

Nowe obiekty  zostały wybudowane obok już istniejącej hali sportowej i boisk do siatkówki plażowej na Poczekajce. Wszystkie obiekty są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Pierwsze prace rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Koszt inwestycji to niemal 7,2 mln zł brutto, w tym dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ok. 40% jej wartości (2 mln 900 tys. zł).

 

Fotorelacja

Odznaczenia państwowe, resortowe i lokalne dla pracowników KUL

odznaczenia dla pracowników KUL8 grudnia 2017 r. w 99. rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, ministerialnych i lokalnych pracownikom KUL. W imieniu Prezydenta RP wręczenia medali dokonała Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pani Minister Anna Maria Anders, Pełnomocnik Rządu ds. Dialogu Międzynarodowego. W imieniu Minister Edukacji Narodowej dekoracji dokonała Lubelska Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk. 

 

Fotorelacja


Więcej

Medal Signum Universitatis dla prof. Marty Lempart-Geratowskiej

prof. Lempart-GeratowskaRektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński 8 grudnia 2017 r. uhonorował Medalem Signum Universitatis prof. Martę Lempart-Geratowską, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności za pomoc okazaną przez prof. Lempart-Geratowską w przywracaniu blasku najbardziej zniszczonym dziełom sztuki ze zbiorów KUL.

 

Słowo Rektora KUL

 

Fotorelacja

 

Więcej

Naukowcy z KUL wyróżnieni tytułem „Bene Meritus Terrae Lublinensi”

W 13. edycji konkursu „Bene Meritus Terrae Lublinensi” wyróżnieni zostali dwaj naukowcy z KUL – nagrodę specjalną otrzymał prof. Bogusław Marek, Dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, a laureatem w kategorii nauka został prof. Piotr Gutowski z Wydziału Filozofii KUL.
Nagroda jest inicjatywą drukarni Intrograf oraz Agencji Reklamowej Vena Art. Wręczenia nagród miało miejsce 7 grudnia 2017 r. podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

 

Serdecznie gratulujemy!

Medal św. Maksymiliana Kolbe dla prof. Grzegorza Pecki

medal św. maksymilianaW piątek 8 grudnia 2017 r. w kościele św. Maksymiliana w Lublinie wręczone zostały Medale św. Maksymiliana Kolbe. Tym wyjątkowym wyróżnieniem za dotychczasową postawę i służbę na rzecz drugiego człowieka, która wpisuje się w misję zawartą w słowach "Kochaj i służ", został uhonorowany prof. Grzegorz Pecka, kierownik Katedry Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii KUL, dyrygent Chóru Akademickiego KUL. Laureatami zostali także: Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta oraz Muzeum na Majdanku.

 

Serdecznie gratulujemy!

27.10-17.06.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna do 17 czerwca 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

7-14.12 Akcja społeczna „Razem pokolorujmy ich świat”

Pokolorujmy ich światDziekanat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL  zaprasza do udziału w akcji społecznej „Razem pokolorujmy ich świat”. W ramach akcji od 7 do 14 grudnia 2017 r. prowadzona będzie zbiórka materiałów plastycznych dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Antoniego Gębali w Lublinie. Dary można przynosić do Dziekanatu WNH (GG-147).

11-14.12 Rekolekcje Adwentowe

Rekolekcje Adwentowe 2017„Pan Bóg z nami gra w chińczyka? O racjonalności wiary” – to hasło tegorocznych rekolekcji adwentowych, które 11-14 grudnia odbywać się będą w Kościele Akademickim KUL. Poprowadzi je o. Tadeusz Cieślak SJ,  były duszpasterz akademicki w Warszawie, wieloletni pracownik Radia Watykańskiego, obecnie pracujący w Rydze na Łotwie. Nauki będą głoszone podczas Mszy św. o godz. 6.30, 12.30 i 19.00.

11-14.12 Wizyta władz Wydziału Filozofii w Chinach

Dziekan Wydziału Filozofii KUL, prof. Monika Walczak wraz z profesorami Wydziału do 14 grudnia 2017 r. będą gościć z wizytą w Huazhong University of Science and Technology, School of the Humanities w Wuhan w Chinach.

Celem wyjazdu jest podpisanie umowy o współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Huazhong University of Science and Technology - School of the Humanities a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - Wydziałem Filozofii. Jednocześnie pracownicy Wydziału w ramach seminarium i naukowego spotkania wygłoszą serię wykładów.

13.12 Wykład „Uniwersytet–wolność–bezinteresowność"

Wykład „Uniwersytet–wolność–bezinteresowność"Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Istota i misja uniwersytetu we współczesnym świecie" zatytułowany „Uniwersytet–wolność–bezinteresowność. Tradycyjny ethos i współczesne przemiany tożsamości uniwersytetu”. Wykład wygłosi dr hab. Marek Rembierz (Zakład Etnologii i Geografii Kultury UŚ). Spotkanie odbędzie się 13 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C – 220.

14.12 Sesja naukowa "Antropologia normatywna prof. Tadeusza Stycznia SDS"

kul_plakat_2017_instytut_jpii_sesjaInstytut Jana Pawła II KUL zaprasza na sesję naukową zatytułowaną "Antropologia normatywna prof. Tadeusza Stycznia SDS". W trakcie spotkania odbędzie się debata naukowa nad tekstem "Etyka jako antropologia normatywna" autorstwa prof. Stycznia. Sesja rozpocznie się 14 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C - 220.

14.12 Wykład „Krzyż w przestrzeni geometrycznej i geograficznej”

„Krzyż w przestrzeni geometrycznej i geograficznej”Zarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim przy TN KUL, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej zapraszają na posiedzenie naukowe z referatem dr. hab. Piotra Kochanka, prof. KUL, „Krzyż w przestrzeni geometrycznej i geograficznej”. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 14. grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w Gmachu Głównym, sala GG-243.

14.12 Seminarium „Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem"

„Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem"Katedra Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL zaprasza na seminarium naukowe „Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem", które odbędzie się 14 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-137.

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg