Aktualności

Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

”W służbie Bogu i Ojczyźnie”. List pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie KUL

Episkopat Na KULZ okazji jubileuszu 100-lecia KUL biskupi skierowali do wiernych Kościoła w Polsce list pasterski, który będzie odczytany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny. Czytamy w nim m.in.:

 

„Od samego początku Katolicki Uniwersytet Lubelski za dewizę przyjął słowa Deo et Patriae – „Bogu i Ojczyźnie”. Wierność tej dewizie oznacza, że samo nabywanie przez studentów wiedzy i umiejętności, koniecznych do podjęcia obowiązków publicznych czy zawodowych, jest niewystarczające. Dlatego Uczelnia za swoje podstawowe zadanie uznaje zgłębianie „wszystkich aspektów prawdy w ich istotowej więzi z Prawdą najwyższą, którą jest Bóg” (Jan Paweł II, Ex corde Ecclesiae 5). W ten sposób KUL wraz z całym Kościołem bierze udział, według słów św. Jana Pawła II, w zasadniczym „sporze o człowieka”, jaki ma miejsce we współczesnej kulturze. Głosząc prymat Boga, głosi zarazem godność osoby ludzkiej i autentycznej wolności. W 1988 roku kardynał Joseph Ratzinger, przyjmując doktorat honoris causa KUL, podkreślał, że „mowa o Bogu należy do mowy o człowieku, stąd należy ona także do posłannictwa uniwersytetu”.

 

List

Ks. prof. Andrzej Szostek uhonorowany Angelusem

szostek-zdj.Ks. prof. Andrzej Szostek został uhonorowany statuetką Angelusa Lubelskiego za całokształt twórczości. To już 13. edycja nagrody, przyznawanej ludziom, „którzy swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka”. Statuetka „Angelusa” to wykonana z brązu uskrzydlona postać człowieka, symbolizująca Anielskiego Posłańca. Wśród dotychczas nagodzonych są m.in. naukowcy, artyści, dziennikarze, społecznicy i przedsiębiorcy. Uroczysta gala wręczenia Angelusów odbyła się 18 marca 2018 r. na Zamku Lubelskim.

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski honorowym obywatelem Lublina

ks. Pawłowski GrzegorzRada Miasta Lublin przyznała ks. infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu tytuł honorowego obywatela Lublina. Ks. Pawłowski jest polskim Żydem ocalonym z nazistowskiej zagłady, absolwentem KUL. Od wielu lat przebywa w Izraelu, gdzie świadczy o postawie Polaków w czasie II wojny światowej, dzięki której ocalił życie. Jest także ambasadorem Lublina i KUL. O przyznanie tytułu Księdzu Infułatowi wystąpił Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

 

Ks. Grzegorz Pawłowski (ur. 1933) jest kapłanem archidiecezji lubelskiej. W czasie II wojny światowej jego bliscy ponieśli śmierć z rąk Niemców, a on sam został uratowany przez polską rodzinę, która po latach, na jego wniosek, została odznaczona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Ukończył seminarium duchowne w Lublinie i w 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1965-68 odbył studia z teologii biblijnej na KUL. Od 1970 przebywa w Izraelu, otaczając opieką duszpasterską Polaków. W swoich publikacjach oraz wystąpieniach medialnych wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom Polaków o antysemityzm. Świadczył również o przyjaznym współżyciu Polaków i Żydów w przedwojennym Lublinie, a także o pielęgnowaniu przez miasto jego wielokulturowej tradycji.

Rocznica wydarzeń marcowych 1968 r.

W tym roku mija 50 lat od wydarzeń marcowych 1968 r. Studenckie protesty zapoczątkowane na Uniwersytecie Warszawskim objęły także Lublin. Aresztowano kilkadziesiąt osób, w tym 21 studentów KUL. Po stronie studentów odważnie stanął ówczesny rektor ks. Wincenty Granat, który zobowiązał się do pokrycia z uczelnianych funduszy kar grzywny nałożonych na 23 studentów, w tym 15 studentów KUL. On także podjął decyzję o przyjęciu na KUL studentów relegowanych z innych uczelni po 1968 r. W ten sposób na studia do Lublina trafili m.in. Władysław Panas, Seweryn Blumsztajn, Barbara Toruńczyk czy Joanna Szczęsna.

 

Wspomnienia:

Janusz Bazydło

Prof. Adam Biela

Maria Wrzeszcz, część 1

Maria Wrzeszcz, część 2

Od 100 lat jest KUL - jubileuszowa impresja filmowa

 

Z okazji stulecia KUL przygotowaliśmy film promocyjny, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

  

Uniwersyteckie Powtórki przed Maturą 2018

powtorki_2018Uniwersyteckie Powtórki przed Maturą stanowią cykl spotkań organizowanych po raz kolejny przez Uniwersytet Otwarty KUL przy współpracy z Instytutami naszego Uniwersytetu. Stanowią świetną okazję do uporządkowania i utrwalenia materiału pod okiem akademickich ekspertów.

 

Zajęcia będą odbywały się przez 5 kolejnych piątków i sobót: 16 i 17 marca, 23 i 24 marca, 6 i 7 kwietnia, 13 i 14 kwietnia, 20 i 21 kwietnia, a obejmowały będą powtórki z 15 przedmiotów maturalnych.

 

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Obowiązują jednak zapisy elektroniczne przez stronę www.open.kul.pl (należy się zarejestrować).

Szczegółowych informacji udziela sekretariat Uniwersytetu Otwartego KUL (Gmach Główny KUL, Al. Racławickie 14, pokój GG-109A; pon.-pt. 7.00-16.00).

27.10-17.06.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna do 17 czerwca 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

23.03-30.06 "Praktyczne piękno" - wystawa prac Marii Chomentowskiej

wystawa ChomentowskaW piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Wystawę "Praktyczne piękno" w Gmachu Głównym KUL będzie można oglądać do 30 czerwca 2018 r., a jej wernisaż odbędzie się 23 marca o godz. 18.30.

 

Więcej

23-25.03 Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży 2018

Światowe Dni Młodzieży 2018Światowe Dni Młodzieży to nie tylko cykliczne spotkania młodych z całego świata, ale również obchody diecezjalne, które mają miejsce co roku w Niedzielę Palmową. Tym razem na hasło spotkania Papież Franciszek wybrał fragment z ewangelii Św. Łukasza: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Obchody rozpoczną się w piątek 23 marca 2018 r., a w ich ramach w niedzielę 25 marca o godz. 12.30 w Centrum Transferu Wiedzy KUL (aula CTW-408) odbędzie się koncert zespołu Full Power Spirit.

 

Więcej

25.03 Udział Chóru KUL w Festiwalu Tempus Paschale

W Niedzielę Palmową 25 marca 2018 r. Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II  wykonana koncert STABAT MATER DOLOROSA w ramach XXIV Festiwalu Tempus Paschale. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00 w Kościele Świętej Rodziny w Lublinie.

 

Więcej

5-6.04 II Kongres Hispanistów „Polscy misjonarze w krajach języka hiszpańskiego. Historia, współczesność, perspektywy”

kul_plakat_2018_KONGRES_hispanistow1Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Koło Hiszpańsko-Polskie KUL zapraszają na II Kongres Hispanistów „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, którego tematem będą „Polscy misjonarze w krajach języka hiszpańskiego. Historia, współczesność, perspektywy”. Kongres odbędzie się 5-6 kwietnia 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-113. W Kongresie udział zapowiedzieli m.in. J.E. Alberto Salas Barahona, Ambasador  Peru oraz J.E. Francisco Javier Sanabria Valderrama, Ambasador Hiszpanii.

 

Więcej

16-20.04 LX Tydzień Filozoficzny

Tydzień Filozoficzny to jedno z najstarszych wydarzeń odbywających się na Wydziale Filozofii. Tydzień, który organizuje Koło Filozoficzne Studentów KUL, w tym roku odbędzie się już po raz 60.w dniach 16-20 kwietnia 2018 r.

 

Więcej

23.04 Dzień Hiszpański na KUL

kul_plakat_2018_DZIEN_HISZPANSKIInstytut Filologii Romańskiej KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i relacji międzynarodowych oraz Koło Hiszpańsko-Polskie KUL zapraszają na Dzień Hiszpański, który odbędzie się 23 kwietnia 2018 r. początek o godz. 10.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW- 113.

 

W programie przewidziano m.in. prelekcje poświęcone hiszpańskiej kulturze i kontaktom hiszpańsko-polskim, inscenizacja sztuki "Sędzia rozwodów" czy koncert flamenco.

 

 

9.05 Konferencja „Z dziejów bankowości – historia monetarna Polski od X wieku do współczesności”

Katedra Historii Ustroju i Prawa KUL oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL we współpracy z Fundacją Fundamenta zapraszają na II Ogólnopolską Konferencję Naukową „Z dziejów bankowości – historia monetarna Polski od X wieku do współczesności”, która odbędzie się 9 maja 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113 i 114.

 

Więcej

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg