Aktualności

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pismo Św."Weź i czytaj!" to hasło przewodnie pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie odbędzie się w całej Polsce w III Niedzielę Wielkanocną - Niedzielę Biblijną. W tym roku odczytywane będą cytaty z Listu św. Pawła do Galatów. Organizatorzy (Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II i Instytut Nauk Biblijnych KUL) mają nadzieję, że akcja ta będzie zachętą do samodzielnej lektury Biblii i przyczyni się do rozwoju życia duchowego. Podkreślają także znaczenie Pisma św. dla zrozumienia kultury chrześcijańskiej Europy.

Do akcji przyłącza się KUL. W sobotę 29 kwietnia 2017 r. o godz. 9.00 w sali 1031 Kolegium Jana Pawła II lekturę Pisma św. rozpocznie Wielki Kanclerz KUL ks. abp Stanisław Budzik.

Medal za Zasługi dla KUL dla Stanisława Fijałkowskiego

Stanisław FijałkowskiStanisław Fijałkowski, twórca projektu architektonicznego Kampusu Głównego, otrzymał Medal za Zasługi dla KUL. Wyróżnienie, przyznane za wieloletnią życzliwą współpracę oraz działalność na rzecz kształtowania piękna i funkcjonalności przestrzeni Uniwersytetu, wręczył 26 kwietnia 2017 r. w Warszawie Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

 

Fotorelacja

 

Więcej

Signum Universitatis dla ks. prof. Jana Chwałka

Emerytowany profesor Uniwersytetu ks. dr hab. Jan Chwałek otrzymał 27.04.2017 r. podczas posiedzenia Senatu KUL medal uniwersytecki Signum Universitatis. Odznaczenie to jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla Księdza Profesora za długoletnią pracę na rzecz KUL, a szczególnie za niezwykle cenny wkład w rozwój lubelskiej muzykologii.

 

Więcej

Ks. dr hab. Leszek Adamowicz doktorem honoris causa Uniwersytetu Preszowskiego

Z ogromną radością informujemy o nadaniu ks. dr. hab. Leszkowi Adamowiczowi, prof. KUL najwyższej godności akademickiej – tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Preszowskiego na Słowacji. Uroczystość nadania wyróżnienia odbyła się 25 kwietnia 2017 r. w Preszowie.

 

Fotorelacja

 

Księdzu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

Zapisy na pielgrzymkę społeczności akademickiej KUL do Komańczy

kard. WyszyńskiKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II organizuje 20 maja 2017 r. pielgrzymkę akademicką  do Komańczy, miejsca, gdzie w latach 1955-56 internowany był Stefan Kardynał Wyszyński. Studenci i Pracownicy naszej Uczelni chcą w ten sposób podziękować Bogu za dar osoby Prymasa Tysiąclecia, który był naszym absolwentem, wykładowcą i Wielkim Kanclerzem. Koszt wyjazdu ok. 90 zł, a zapisy prowadzone są w Sekretariacie Instytutu Socjologii KUL, pok. C-343, tel.33-55.

 

Więcej

Certyfikat "Studia z przyszłością" dla kognitywistyki

Studia z przyszłościąZ radością i dumą informujemy, że realizowane na Wydziale Filozofii KUL studia z kognitywistyki I stopnia jako jedne z pięciu w województwie lubelskim przeszły pomyślnie procedurę akredytacyjną otrzymały certyfikat Studia z Przyszłością.

 

Więcej

23.04-7.05 Warsztaty filologii klasycznej w Grecji

Warsztaty filologii klasycznejZgodnie z kilkuletnią już tradycją, Instytut Filologii Klasycznej, ze szczególnym zaangażowaniem Katedry Filologii Greckiej, w dniach 23 kwietnia - 7 maja 2017 r. organizuje w Grecji warsztaty połączone z objazdem naukowym. Biorą w nich udział Pracownicy, Doktoranci i Studenci IFK.

26-28.04 CULMUN - studencka symulacja obrad ONZ

CULMUNJuż po raz trzeci na KUL odbędzie się CULMUN (Catholic University of Lublin Model United Nations (CULMUN) czyli symulacja obrad ONZ z udziałem studentów i uczniów szkół średnich. Ponad 150 uczestników, którzy wcielą się w rolę reprezentantów różnych państw, będzie dyskutować nad najważniejszymi problemami współczesnego świata. Wśród nich znajdą się m.in. kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego czy praw człowieka. Wydarzenie odbędzie się  26-28 kwietnia 2017 r.

 

Więcej

27.04 Wykład „Religia i polityka. Tertulian wobec rzymskiej pietas"

Religia i politykaZarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej zapraszają na  posiedzenie naukowe z referatem dr. Henryka Kowalskiego (UMCS) „Religia i polityka. Tertulian wobec rzymskiej pietas". Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 27 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w w Gmachu Głównym KUL, sala GG-245 .

27-28.04 Konferencja „Zygmunt Haupt. Powrót pisarza”

Haupt. Powró pisarzaOśrodek Badań nad Literaturą Religijną KUL oraz Zakład Literatury Współczesnej UMCS zapraszają na konferencję „Zygmunt Haupt. Powrót pisarza”, która odbędzie się 27-28 kwietnia 2017 r. w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym.

 

Więcej

8.05 Spotkanie poświęcone osobie i dziełu O. Prof. Mieczysława A. Krąpca

M.A. Krąpiec OPKatedra Metafizyki KUL i Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu zapraszają na spotkanie poświęcone osobie i dziełu Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca w w IX rocznicę śmierci, które odbędzie się w poniedziałek 8 maja 2017 r.

 

Więcej

 

 

 

8.05 KUL-owskie spotkania literackie: Marcin Wroński

Wroński

8 maja 2017 r. gościem KUL-owskich spotkań literackich będzie pisarz, publicysta i redaktor Marcin Wroński, autor bestsellerowych kryminałów o komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim. Jego wieczór autorski „Bez cenzury” odbędzie się o godz. 19.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-208.

 

Więcej

11.05 Flesz Akademicki

Flesz Akademicki

W czwartek 11 maja 2017 r. o godz. 21.55 w TVP3 Lublin zostanie wyemitowany kolejny odcinek Flesza Akademickiego przygotowanego przez TV KUL. W programie najciekawsze wydarzenia z życia naszego Uniwersytetu.

 

 

 

 

12.05 Konferencja "Religia a kultura"

Religia a kulturaJaki typ kultury generują doktryny poszczególnych religii? Dlaczego współczesna kultura europejska odwróciła się od chrześcijaństwa, co zaproponowała w zamian, a co straciła?
 
Wydział Filozofii, Katedra Dialogu Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytut Kulturoznawstwa KUL, Roczniki Kulturoznawcze KUL oraz Fundacja Instytut Bałkański organizują 12 maja 2017 r. piątą Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Kultura i metoda” - "Religia a kultura". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w Gmachu Głównym KUL.

23.05 Wykład "The Global Island – Ireland’s Place in a Changing World"

Katedra Filologii Celtyckiej KUL oraz Ambasada Irlandii zapraszają na wykład z cyklu  wykładów otwartych o historii i kulturze Irlandii Understanding Ireland. Jedenasty wykład "The Global Island – Ireland’s Place in a Changing World" wygłosi Gerard Keown – Ambasador Irlandii. Wydarzenie odbędzie się 23 maja 2017 r. o godz. 12.30 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-114.

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg