dr Małgorzata Gruchoła, lic. Magdalena Antosz

Wydział Filozofii

 

Idea gap year wywodzi się z Europy Zachodniej i tam również zdobyła największą popularność. Początek gap yearowskich podróży przypada na lata 60. ubiegłego wieku, kiedy to światowe parlamenty zaczęły promować turystykę oraz międzynarodową wymianę młodych jako jeden ze sposobów na utrzymanie globalnego pokoju, a turystka alternatywna, związana z ruchem hippisowskim, wprowadziła masowe wyprawy do Indii, Nepalu czy Maroka. Swój rozwój zawdzięcza takim krajom, jak Anglia (rok 1980), Stany Zjednoczone i Australia.

 

Korzenie gap year sięgają przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy to w dobrym tonie było, żeby młodzi arystokraci i intelektualiści odbyli przynajmniej raz w życiu tzw. Grand Tour: podróż, której celem było poznanie świata, wyrobienie odpowiedniego gustu i zdobycie ogłady. Celem takich wojaży były Padwa, Wenecja, Wersal czy Wiedeń. Kontynentalne podróże skupiały uwagę około 20 tys. osób rocznie, a trwały od kilku miesięcy do kilku lat. Grand Tour odbyli m.in. Bogusław Radziwiłł, Stanisław August Poniatowski, Izabela Czartoryska, Józef Franciszek Sapieha czy Stanisław Staszic. Owo kształcące podróżowanie uważa się dziś za podwaliny dla zjawiska gap year jako kontynuacji arystokratycznej idei. Na gap year wyruszają nie tylko anonimowi studenci, ale również znane osoby, dając tym samym przykład młodym ludziom.

 

Do gappowania namawiają m.in. Natasha Kaplinsky, Rory Brehmer, czy Książę William, który w trakcie swojej przerwy od nauki uczestniczył w pracach konserwatorskich w Chil. Długie podróżowanie staje się popularne także w Polsce. W internecie powstają strony poświęcone gap year, na których omawiane są miejsca warte odwiedzenia, zapomniane lub położone na uboczu państwa. Znajdują się tam plany zwiedzania całego globu, sposoby zdobycia środków finansowych na podróż oraz porady i relacje gappersów. Celem prezentacji jest próba odpowiedzi na następujące pytania: co to jest gap year?, jakie „podróże” nawiązują do konwencji gap year?, kim są jego zwolennicy?, jakie stawiają sobie cele?, w jaki sposób są zorganizowani?, jak liczną stanowią grupę?, w jaki sposób internet ukazuje gap year?, jakie problemy poruszają zwolennicy długiego podróżowania na internetowych forach?, jakie porady i przewodniki zawierają strony internetowe gap year?

 

Gmach Główny ???, uczestnicy 25

wtorek, 15 maja br., 10:00

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012, godz. 13:34 - Andrzej Zykubek