Opis studiów

Celem studiów jest wszechstronne przygotowanie słuchaczy do podjęcia pracy w wydawnictwach książkowych. Studia składają się z dwóch bloków, obejmujących wiedzę i umiejętności z zakresu pracy redaktora wydawniczego, a także wybrane kwestie dotyczące pracy redaktora naukowego.

W trakcie kursu studenci zostaną zapoznani z organizacją pracy w wydawnictwie, strukturą typowej książki, obowiązkami redaktora w wydawnictwie, techniką pracy redakcyjnej, z elementami opracowania komputerowego tekstu i materiału ilustracyjnego oraz z zagadnieniami związanymi z promocją publikacji w mediach.

Ponadto uzyskają wiedzę na tematy tekstologiczne. Studenci nie tylko nabywają wiedzę z zakresu teorii edytorskiej, ale i ćwiczą na zajęciach konkretne umiejętności redakcyjne.

Adresaci studiów

Studia adresowane są do osób pragnących uzyskać wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy redaktorskiej i wydawniczej, a także do redaktorów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Kandydatami mogą być absolwenci studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich.

Kwalifikacje

Studenci studiów podyplomowych w zakresie edytorstwa będą przygotowani do podjęcia pracy w wydawnictwach komercyjnych i naukowych, posiądą wiedzę z zakresu historii edytorstwa, tekstologii, redakcji, składu komputerowego, a także (dzięki praktykom) organizacji pracy wydawniczej i marketingu książki. Umiejętności absolwenta edytorstwa będą budowane dwoma ścieżkami edukacyjnymi: teoretyczną – uzmysławiającą wagę podstawowej wiedzy filologicznej, która rzutuje na decyzje podejmowane podczas pracy z rękopisem. Ponadto zajęcia praktyczne przygotują absolwenta do samodzielnej edycji konkretnych tekstów, i praktyczną. Zdobyte kwalifikacje praktyczne i wiedza teoretyczna mogą zostać wykorzystane w wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu. Absolwent studiów edytorskich będzie mógł pełnić obowiązki redaktora, korektora czy zajmować się formalnym i merytorycznym przygotowaniem tekstu do druku. Będzie przygotowany zarówno do edycji dzieł literackich, jak i książek, biuletynów, broszur, dokumentów naukowych czy czasopism.

Liczba semestrów: 3
Opłata za semestr: 1.400 zł