1 unia

2.12

 

 

 

 

 

Unia Europejska i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji. Wcześniej szczyt UE postanowił rozszerzyć listę osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję. Wiadomo, że sankcje dotkną 12 osób. wie

12.35

Niemieckie ministerstwo obrony zawiesiło do odwołania współpracę wojskową z Rosją w związku z jej polityką wobec Ukrainy - poinformował w Berlinie rzecznik resortu. Decyzja dotyczy na razie marca i kwietnia.

Dwóch oficerów rosyjskich studiujących obecnie w niemieckich akademiach zakończy jednak kurs zgodnie z planem - zastrzegł rzecznik.

Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało z kolei, że nie wydaje pozwoleń na żadne kontrakty z Rosją w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

12.29

32-osobowa grupa uciekinierów z Krymu złożyła na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce wnioski o nadanie im statusu uchodźców. Obecnie są w drodze do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju – poinformowała Straż Graniczna.

Uciekinierzy porzucili swe domy na okupowanym przez Rosję Krymie.

Jak powiedziała rzeczniczka Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, każdy z uciekinierów otrzymał tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. - Jest to dla nich tymczasowy dokument tożsamości, i świadczy o tym, że przebywają w Polsce legalnie – wyjaśniła.

Dodała, że uciekinierzy po zakończeniu procedur związanych z przyjmowaniem wniosków o nadanie im statusu uchodźcy, wyruszyli do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju, gdzie zostaną objęci ochroną Urzędu ds. Cudzoziemców. Ze względu na ich bezpieczeństwo służby nie podają, o który ośrodek chodzi.

12.26

 

 

 

 

Rynki spokojnie reagują na konflikt ukraińsko-rosyjski i wzajemne nakładanie na siebie sankcji przez świat zachodni i Rosję. Mimo wczorajszej wymiany politycznych ciosów, zarówno polskie, jak i europejskie indeksy, które na początku marca mocno traciły, zakończyły dzień na plusach. Zainteresowanie inwestorów przesuwa się znów na Chiny, które w ostatnich miesiącach znacząco spowolniły.

 

 

 

 

 

32-osobowa grupa uciekinierów z Krymu złożyła na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce wnioski o nadanie im statusu uchodźców. Obecnie są w drodze do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju – poinformowała Straż Graniczna.

Autor: Barbara Lendzion-Tokarska
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014, godz. 13:53 - Barbara Lendzion-Tokarska