Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, jako jedyny zespół z Polski wziął udział w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbyło się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu. Organizatorem tego artystycznego i kulturalnego wydarzenia, które odbywa się co trzy lata, jest Międzynarodowa Federacja Muzyki Chóralnej (IFCM). W tegorocznym Sympozjum uczestniczyło 35 chórów z całego świata.

 

W ramach Sympozjum Chór KUL wystąpił z trzema koncertami – w Centrum Kultury i Sztuki w Daejeon (z okazji XII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Chórów) oraz dwukrotnie w Koreańskim Teatrze Narodowym w Seulu. W programie koncertów Chór wykonał utwory sakralne głównie polskich kompozytorów oraz artystyczne opracowania tradycyjnych kompozycji ludowych a cappella i z towarzyszeniem fortepianu (m. in. G .G. Gorczyckiego, K. Kurpińskiego, S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, A. Koszewskiego, A. Brucknera, J. Ruttera).

           

Koncerty Chóru KUL w ramach X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej były znakomitą okazją do zapoznania międzynarodowej publiczności z polską muzyką chóralną, do rozpowszechnienia kultury polskiej, ukazania jej wieloaspektowości i różnorodności. Promowały Lublin, region lubelski i Polskę.

 

Na zakończenie koncertu w Narodowym Teatrze Korei Chór KUL otrzymał statuetkę i dyplom Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na rok 2014.

 

 

 

    

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Zadanie zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego

 

 

 

________________

 

Patronat medialny