Galeria zdjęć znajduje się w naszej kolekcji plus.google.com

oraz www.facebook.com/kul.filozofia, a także w galerii zdjęć KUL

 

25 czerwca br. odbyła się uroczystość wręczenia ks. prof. Zygmuntowi Hajdukowi Medalu za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Senat KUL przyznał Medal ks. prof. Zygmuntowi Hajdukowi w dowód uznania i wdzięczności za ofiarną i pełną oddania służbę na rzecz Uniwersytetu, za wieloletnią pracę naukową, dydaktyczną i wychowawczą, za wieloletnie pełnienie funkcji prodziekana Wydziału Filozofii oraz za konsekwentną realizację dewizy „Deo et Patriae”.

 

Medal za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest przyznawany osobom lub instytucjom wybitnie zasłużonym dla Uniwersytetu. Medal może być przyznawany pośmiertnie. Nie otrzymują go aktualni pracownicy i studenci KUL.

 

 

Tekst laudacji

 

 

Lublin, 24.06.2015

 

Czcigodny i Drogi Księże Profesorze,

Magnificencjo, Księże Rektorze,

Wysoki Senacie,

Szanowni Państwo,

 

 

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność, wygłoszenia laudacji z okazji przyznania Medalu za Zasługi dla KUL Księdzu Profesorowi Zygmuntowi Hajdukowi, wieloletniemu Prodziekanowi Wydziału Filozofii KUL. Senat KUL uchwałą z dnia 26 marca 2015 r. przyznał Księdzu Profesorowi Medal w dowód uznania i wdzięczności za ofiarną i pełną oddania służbę na rzecz Uniwersytetu, za wieloletnią pracę naukową, dydaktyczną i wychowawczą, za wieloletnie pełnienie funkcji prodziekana Wydziału Filozofii oraz za konsekwentną realizację dewizy „Deo et Patriae”.

 

Ksiądz Profesor był związany z Wydziałem Filozofii i tym samym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, od 1959 roku najpierw jako student, a następnie od 1966 roku do 2008 jako pracownik, który przeszedł tu wszystkie stopnie kariery akademickiej, a więc przez niespełna 50 lat. W latach 1989-1999 pełnił z oddaniem funkcję Prodziekana Wydziału Filozofii a także członka Senatu KUL. Był również członkiem komisji senackich, przez 5 lat sprawował funkcję kierownika Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych (1984-1989) na Wydziale Filozofii a przez ponad 20 lat funkcję kierownika Katedry Filozofii Przyrody Nieożywionej (od 1985 do 2008). Pracował w zespołach redakcyjnych czasopism naukowych (m.in. „Roczników Filozoficznych”), a także w strukturach organizacyjnych Towarzystwa Naukowego KUL.

 

Jest autorem kilkunastu książek i około 250 innych publikacji – m.in. artykułów, recenzji, haseł encyklopedycznych z zakresu filozofii przyrody i jej teorii oraz z zakresu filozofii nauk formalnych i pozaformalnych. Swoje badania podejmował zawsze w kontekście współczesnych dyskusji z intencją szukania rozwiązań aktualnych problemów badawczych generowanych przez nauki przyrodnicze i ich teorię. Jako uczeń ks. Prof. Stanisława Kamińskiego i ks. Prof. Stanisława Mazierskiego jest kontynuatorem wypracowanej przez nich tradycji.

 

Mam to szczęście, że z Księdzem Profesorem miałam do czynienia od początku moich studiów w KUL, a więc przez prawie 20 lat jego uczelnianej aktywności. Dlatego pozwolę sobie osobiście zaświadczyć o ważności i wyjątkowości Jego naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej obecności w KUL. Najpierw zetknęłam się z Księdzem Profesorem jako studentka uczęszczająca na jego niezwykle erudycyjne, zawsze gruntowanie osadzone i detalicznie przygotowane wykłady monograficzne z metodologii nauk. Były one przysłowiową kopalną wiedzy i dawały równocześnie znakomity przykład rzetelnego i ugruntowanego w literaturze przedmiotu warsztatu pracy badawczej. Ksiądz Profesor był też krytycznym i mądrym recenzentem mojej pracy magisterskiej, sprawiedliwie i z dystansem oceniającym wysiłki raczkującego dopiero naukowca. Zapamiętałam Go też jako Prodziekana ds. Studenckich zawsze na serio biorącego problemy studentów i próbującego je z wyrozumiałością rozwiązywać.

 

Jako Prodziekan Wydziału Filozofii Ksiądz Profesor nie tylko po prostu dbał o Wydział, lecz także utożsamiał się z nim. Pełniąc tę funkcję przez prawie 10 lat wyznaczał wraz z Siostrą Dziekan Profesor Zofią Zdybicką kształt Wydziału a także przyczynił się do jego wysokiej pozycji naukowej. W czasach transformacji ustrojowej w Polsce, będąc członkiem Senatu, współtworzył również kształt Uniwersytetu. Czynił to nie eksponując swojej osoby i dając przykład niekłamanej skromności i niezwykłej pracowitości.

 

Drogi Księże Profesorze, dziękuję za to, kim byłeś i jesteś dla Wydziału Filozofii i całego Uniwersytetu, za Twoją pracę i wkład w ich istnienie i rozwój.

 

Składam najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa, życzliwości ludzkiej, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności na dalsze lata.

 

dr hab. Monika Walczak
Dziekan Wydziału Filozofii

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015, godz. 21:53 - Andrzej Zykubek