Warsztaty edytorskie w Kazimierzu Dolnym

grudzień 2010

 

W dniach 10-11 grudnia 2010 w Domu Pracy Twórczej KUL, w Kazimierzu Dolnym odbyły się  Warsztaty Koła Edytorów pod nazwą: „Nowe technologie w edycji współczesnych tekstów literackich”. Jest to coroczna konferencja która gromadzi studentów, pracowników oraz wszystkich miłośników i pasjonatów sztuki edytorskiej. Warsztaty organizowane są od 2000 roku. Jest to inicjatywa pracowników naukowych  Katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL oraz studentów Koła Edytorów KUL.

W czasie dwudniowego spotkania naukowego swoje badania przedstawili doktoranci oraz studenci naszej Alma Mater. Podczas warsztatów mieliśmy przyjemność gościć specjalistów pracujących z najnowszymi programami Adobe InDesign oraz Adobe Photoshop: Adama Niezbeckiego (z wydawnictwa KUL) oraz Piotra Laskowskiego (studenta V-go roku Kulturoznawstwa blisko- i dalekowschodniego UJ). Swoją obecnością zaszczycił nas również prof. dr hab. Józef Franciszek Fert, profesor KUL, który podzielił się z nami problemami edytorskimi związanymi z opracowywaniem rękopisów Cypriana Kamila Norwida. Kolejne referaty zaprezentowali: mgr Agata Ptak: „Pamięć jako nośnik - o jednym utworze Anny Kamieńskiej"; mgr Artur Truszkowski: „Życie-snem Leśmiana - rękopis w podróży. O historii jednego tekstu"; mgr Dorota Niedziałkowska: „Słowa do napisu na zegarze słonecznym. Problemy edytorskie"; mgr Katarzyna Baran: „Ostatni wiersz Bronisława Ludwika Michalskiego - między autografem a pierwodrukiem"; Agnieszka Pyczek: „Publikacja wbrew woli autora. Materiały do dyskusji"; Ewelina Bobrowska: „W jaki sposób opracowanie graficzne podręczników szkolnych wpływa na jakość kształcenia"; Piotr Laskowski: Adobe Photoshop - spektrum oddziaływania". Po każdym wystąpieniu referenta następowała dyskusja dotycząca zaprezentowanych materiałów.

Drugiego dnia odbyły się zajęcia praktyczne, które poprowadzili nasi goście: Adam Niezbecki, który wgłębił nas w tajniki programu Adobe InDesign oraz Piotr Laskowski, dzięki któremu zapoznaliśmy się ze spektrum oddziaływania programu Adobe Photoshop.

InDesign to program komputerowy służący do projektowania, łamania, składania i przygotowywania do druku materiałów poligraficznych – szczególnie wydawnictw wielostronicowych i o skomplikowanej strukturze. Stworzony został od podstaw przez amerykańską korporację Adobe. Najnowsza wersja 7 jest w sprzedaży od 2010 roku. InDesign obecnie jest jednym z bardziej popularnych programów do komputerowego składu i łamania tekstu.Uczestnicy krok po kroku zostali zapoznani z podstawowymi wiadomościami niezbędnymi w pracy z programem.

Kolejnym ważnym programem na którym swoją pracę opierają wydawnictwa jest Adobe Photoshop – program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie sztandarowy produkt firmy Adobe Systems. Najnowszą wersją programu (na której pracowali uczestnicy warsztatów)  jest Adobe Photoshop CS5. Posiada ona wiele funkcji znacznie przyspieszających pracę np. usuwanie obiektów z uwzględnieniem zawartości czy inteligentne zaznaczanie ostrych krawędzi (włosy, sierść, włókna). Usprawniona została również praca przy obrazach HDR. W wersji Extended dodano nowe narzędzia do pracy z grafiką 3D. Uczestnicy zostali zapoznani z szerokim wachlarzem możliwości, jakie daje to narzędzie w rękach edytora. Studenci byli zachwyceni mocą wytwórczą, jaką posiadają programy Adobe. Część praktyczna wywołała duże zainteresowanie uczestników oraz zachęciła do samodzielnego pogłębiania umiejętności nabytych podczas warsztatów.

Pogłębić wiedzę w dziedzinie edytorstwa będzie można już niebawem. Wraz z początkiem kwietnia odbędą się Warsztaty Młodych Edytorów w Krakowie, organizowane przez Koło Edytorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast w dniach 11-13 kwietnia 2011 roku  Koło Naukowe Edytorów Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na organizowaną przez nich ogólnopolską konferencję naukową „Tekst-tworzywo-twórca”, która będzie miała miejsce w Łódzkim Domu Kultury. W imieniu naszych koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych kół edytorskich zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w zbliżających się konferencjach naukowych.

 

 Autor: Monika Piech
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011, godz. 13:58 - Jolanta Daraż