Aktualności

Współczesność religii w rzeźbie polskiej XX wieku. Jerzy Jarnuszkiewicz jako propagator metalu

Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają 26 i 30 maja 2011 r. na wykład Prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego pt. Współczesność religii w rzeźbie polskiej XX wieku. Jerzy Jarnuszkiewicz jako propagator metalu.

Jerzy Jarnuszkiewicz to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX  wieku. To on jako pierwszy z naszych twórców postanowił wykorzystać metal jako główny materiał do swoich rzeźb. Chociaż rozpoczynał swoją karierę artystyczną w okresie socrealizmu, bardzo szybko wykształcił własne, oryginalne środki wyrazu. Zawsze interesował go człowiek w  konkretnej rzeczywistości. W miarę upływu lat zaczęły się pojawiać w jego twórczości wątki religijne, wykonał cały szereg prac sakralnych, przeznaczonych do konkretnych wnętrz kościelnych (zarówno dużych, trójwymiarowych
rzeźb figuralnych, jak i płaskorzeźb oraz medali). Poza bogatą i różnorodną twórczością, Jerzy Jarnuszkiewicz był znakomitym dydaktykiem, z jego pracowni w warszawskiej ASP wyszło wielu ciekawych twórców.

Jerzy Jarnuszkiewicz jest autorem m.in. pomnika Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego stojącego na dziedzińcu KUL oraz rzeźby Chrystusa w ołtarzu głównym Kościoła Akademickiego KUL.

26 maja 2011 r., godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 2, ul. Jana Hempla 5 w Lublinie

30 maja 2011 r., godz. 18.00
Galeria Lipowa 13, budynek CH Plaza Lublin, wejście od ul. Obrońców Pokoju


Wykład odbędzie się w ramach całoroczej edycji otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowanych "Aktualność sztuki", zorganizowanych przez Instytut Historii Sztuki KUL, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.