Akcja krwiodawstwa "Braterstwo krwi"

poradnia zdrowia kulPoradnia Zdrowia KUL przy Fundacji Rozwoju KUL oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zapraszają na cykliczną akcję krwiodawstwa „Braterstwo Krwi” , która odbędzie się 11 października 2016 r. (wtorek) w godz. 9.00 – 13.00 w Atrium Collegium Norwidianum KUL. Serdecznie zapraszamy! Dla uczestników słodkie niespodzianki.


Dziennik czynności Naczelnego Wodza gen. W. Sikorskiego wspólnym przedsięwzięciem wydawniczym KUL i IPN

KUL i lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej podpisały porozumienie w sprawie wspólnej publikacji jednego z najważniejszych źródeł do badania dziejów II wojny światowej – Dziennika Czynności gen. Władysława Sikorskiego, w latach 1939-1943 premiera polskiego rządu i naczelnego wodza. Dziennik czynności gen. Sikorskiego był dotąd dostępny jedynie w rękopisie w londyńskim Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego, stanowiąc też podstawę zbiorów archiwalnych tej placówki.

 

Krytycznego opracowania źródłowego pierwszej części materiału dokonał zespół pod kierownictwem dr. hab. Jarosława Rabińskiego z Katedry Historii Najnowszej KUL, pomysłodawcy przedsięwzięcia i kierownika pozyskanego w tym celu prestiżowego grantu badawczego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki za lata 2012-2017. Ponadto w skład zespołu wchodzą dr Ewa Rzeczkowska z Katedry Historii Najnowszej KUL oraz mgr Jadwiga Kowalska z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

 

Na mocy podpisanego w ubiegłym tygodniu porozumienia wydawniczego pomiędzy KUL i IPN w tym roku zostanie opublikowany pierwszy tom Dziennika Czynności gen. Sikorskiego, obejmujący okres od 30 sierpnia 1939 r. do 31 lipca 1940 r., zaś prowadzone są rozmowy na temat kontynuacji przedsięwzięcia w 2017 r. (tom drugi, dotyczący okresu pomiędzy 1 sierpnia 1940 r. a 31 lipca 1941 r.). Zarówno KUL jak i IPN zadeklarowały wolę dalszej współpracy w tym ważnym przedsięwzięciu. Autorzy projektu docelowo zakładają publikację co najmniej dziewięciu tomów Dziennika Czynności, zawierających zarówno kalendarium działań gen. Sikorskiego, jak i dokumenty, relacje oraz fotografie ilustrujące aktywność premiera i naczelnego wodza, przerwaną jego tragiczną śmiercią podczas katastrofy w Gibraltarze.

Czytaj dalej...

XI Ogólnopolska Konferencja z cyklu "Spotkanie Edytorów"

Katedra Historii Filozofii w Polsce i Redakcja Acta Mediaevalia w dniu 24 września 2016 r. organizują XI Ogólnopolską Konferencję z cyklu "Spotkanie Edytorów". Jest to forum polskich mediewistów specjalizujących się w edycjach średniowiecznych naukowych tekstów rękopiśmiennych, w zakresie filozofii, teologii i nauk przyrodniczych.


X Jubileuszowe Interdyscyplinarne Sądeckie Dysputy Naukowe

X Sądeckie Dysputy NaukoweInstytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL oraz Instytut Sądecko-Lubelski zapraszają na X Jubileuszowe Interdyscyplinarne Sądeckie Dysputy Naukowe „Wartości i zasady społeczno-polityczne w nowym, (nie)bezpiecznym świecie. Między teorią a praktyką”, które odbędą się 20-21 września 2016 r. w Starym Sączu.

 

Więcej

Czytaj dalej...

Zmarł ks. prof. Tadeusz Zasępa

 Rektor oraz Społeczność Akademicka

Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegnają:

 

ks. prof. Tadeusza Zasępę,

 

długoletniego wykładowcę KUL,

znanego i cenionego dydaktyka

 

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

 

Więcej

Czytaj dalej...

Jarmark Firlejowski w Dąbrowicy

 

jarmark firlejowskiGminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie, Dom Spotkania w Dąbrowicy oraz Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL zapraszają na Jarmark Firlejowski, który odbędzie się 18 września 2016 r. w Dąbrowicy.  Jarmark to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej. Wśród atrakcji, które przygotowali organizatorzy są m.in.: pokazy rycerskie, wioska słowiańska, gry i zabawy. Nie zabraknie też elementów popularnonaukowych - dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL oraz dr Pablo de la Fuente przedstawią swoje spojrzenie na Dąbrowicę i świat hiszpański w epoce Firlejów i nieco później.

 

Więcej


Konferencja "The Rule of Law: Reconciling Accountability and Independence of The Judiciary”

Ośrodek Doskonalenia Umiejętności PrawniczychOśrodek Doskonalenia Umiejętności Prawniczych KUL oraz Instytut na rzecz Państwa Prawa zapraszają na konferencję dotyczącą niezależności i odpowiedzialności sędziowskiej („The Rule of Law: Reconciling Accountability and Independence of The Judiciary”), która odbędzie się 17 września 2016 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL (sala CTW 102).

Wśród zaproszonych gości są m.in.: Sędzia Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski – Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Łukasz Piebiak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednym z prelegentów będzie natomiast prof. Andras Zs. Varga, ekspert od prawa konstytucyjnego i administracyjnego, sędzia Węgierskiego Sądu Konstytucyjnego, który jako członek Komisji Weneckiej zgłosił votum separatum do raportu Komisji Weneckiej dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Varga wygłosi wykład dotyczący konstytucyjnej tożsamości i niezależności sądownictwa.

 

Program Konferencji


Lubelski Piknik Naukowy

lubelski piknik naukowy 2016Blisko 140 pokazów i projektów naukowych czeka na uczestników Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się w niedzielę 18 września 2016 r. na Arenie Lublin. To jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowana w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. W jej programie znalazło się również wiele ciekawych propozycji przygotowanych przez naukowców z KUL.

 

Więcej

Czytaj dalej...

Konferencja „Historyczne a współczesne koncepcje Boga i religii”

koncepcje boga i religiiKatedra Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej KUL zaprasza na konferencję „Historyczne a współczesne koncepcje Boga i religii”, która jest organizowana w ramach grantu „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, kierowanego przez prof. Piotra Gutowskiego. Będzie ona miała miejsce w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym w dniach 22-25 września 2016 r.


Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Informacja w postępowaniach sądowych i administracyjnych"

Katedra Prawa Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych KUL oraz Stowarzyszenie Prawo na Drodze zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt. "Informacja w postępowaniach sądowych i administracyjnych", która odbędzie się w Dwikozach k. Sandomierza w dniach 13-14 września 2016 r.