Nieszpory Ekumeniczne

Nieszpory EkumeniczneZapraszamy na Nieszpory Ekumeniczne, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się 18 stycznia 2019 r. o godz.20.00 w Kościele Akademickim. Nabożeństwo poprowadzi Wspólnota Chemin Neuf.

Seminarium naukowe „Między Tomosem a konfliktem na Morzu Azowskim. Dynamika stosunków ukraińsko-rosyjskich a bezpieczeństwo Europy"

kul_seminarium_tomos_ukraina_18.1.2019 Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Towarzystwo Nauki i Kultury "Libra" zapraszają na seminarium naukowe "Między Tomosem a konfliktem na Morzu Azowskim. Dynamika stosunków ukraińsko- rosyjskich a bezpieczeństwo Europy". Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2019 r. o godz. 11.40 w sali DMMII 116 (ul. Droga Męczenników Majdanka 70).

Etap okręgowy XXXVII Olimpiady Języka Łacińskiego

W dniach 17-18 stycznia 2019 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II etap XXXVII Olimpiady Języka Łacińskiego. Do części pisemnej polegającej na tłumaczeniu tekstu łacińskiego na język polski i rozwiązaniu testu gramatycznego przystąpi 11 uczniów z liceów ogólnokształcących województwa lubelskiego. Osoby, które otrzymają odpowiednią ilość punktów w części pisemnej, przystąpią do egzaminu ustnego.

Część pisemna odbędzie się 17 stycznia o godz. 9.00 w sali C-623, część ustna - 18 stycznia, od godz. 9.00, sala C-924.

Prezentacja „Encyklopedii 100-lecia KUL”

Encyklopedia 100-lecia KULRektor KUL, Biblioteka Uniwersytecka oraz Wydawnictwo KUL zapraszają na prezentację „Encyklopedii 100-lecia KUL. Dwutomowa publikacja przygotowana została, by zaprezentować dorobek uniwersytetu, nie tylko w zakresie działalności dydaktycznej i badań naukowych, ale także wkładu całego środowiska KUL w życie społeczno-polityczne, literackie, artystyczne i religijne kraju.

Zawiera niemal 3 tys. haseł, w tym sylwetki ponad 2 tys. osób związanych z uczelnią oraz m.in. uczelniane jednostki, obiekty, wydawnictwa, organizacje studenckie, towarzystwa, stowarzyszenia, jednostki kulturalno-artystyczne, symbole uniwersytetu, a także ważniejsze wydarzenia cykliczne. Ogółem w procesie powstania encyklopedii uczestniczyło 530 osób.

Encyklopedia ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Towarzystwa Przyjaciół KUL.

Spotkanie odbędzie się 21 stycznia 2019 r., o godz. 12.00, w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej Biblioteki  Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27, IV piętro).

Msza św. w intencji śp. Ks. Prof. Józefa Pastuszki w 30-tą rocznicę śmierci

Zapraszamy na Mszę św. w intencji + Ks. Józefa Pastuszki (28 II 1897 - 13 I 1989), dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i pierwszego dziekana Wydziału Filozofii oraz rektora KUL. Msza św. zostanie odprawiona w 30-tą rocznicę śmierci w dniu 16 stycznia 2019 r. (środa) o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL.

[Józef Pastuszka - biogram]

"Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa" - wykład dr. Krzysztofa Żuka „Ocena realizacji strategii rozwoju Lublina „Lublin 2020”

Ocena realizacji strategii rozwoju Lublina „Lublin 2020”17 stycznia 2019 r. o godz. 11.00 gościem KUL będzie Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, który w ramach cyklu "Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa" wygłosi wykład „Ocena realizacji strategii rozwoju Lublina „Lublin 2020”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 114.

Konferencja „Dziecko w prawie kanonicznym i polskim”

Dziecko w prawie kanonicznym i świeckimKatedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Dziecko w prawie kanonicznym i polskim”, która rozpocznie się 12 stycznia 2019 r. (sobota) o godz. 9.00 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Konferencję patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Wykład „Kult św. Fruktuoza, Auguriusza i Eulogiusza w Tarragonie (IV-VIII w.)”

Kult św. FruktozaZarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim TN KUL, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej KUL oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej KUL zapraszają na posiedzenie naukowe z referatem dr Anny Zimnowodzkiej (Poznań) „Kult św. Fruktuoza, Auguriusza i Eulogiusza w Tarragonie (IV-VIII w.)”. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 17 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-243.

Noc Biologów na KUL

Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL zaprasza na kolejną edycję ogólnopolskiego projektu Nocy Biologów, która odbędzie się 11 stycznia 2019 r. Noc Biologów jest cyklicznym przedsięwzięciem mającym na celu popularyzację wiedzy o naukach biologicznych. W tegorocznym programie  znajdują się liczne prezentacje i warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży, ale także do całych rodzin.  Na KUL  projekt będzie miał miejsce w Kampusie Poczekajka (ul. Konstantynów 1l) w godz. 16.00-20.00. Zapraszamy mieszkańców Lublina i okolic, głownie dzieci i młodzież, do wzięcia udziału w warsztatach, pokazach i zajęciach laboratoryjnych przygotowanych przez studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL.

Więcej informacji i zgłoszenia na stronie: www.nocbiologow.pl oraz na facebooku

Flesz Akademicki

Flesz akademickiW czwartek 27 grudnia 2018 r. o godz. 21.55 w TVP3 Lublin zostanie wyemitowany ostatni w  roku odcinek Flesza Akademickiego przygotowanego przez TV KUL. W programie najciekawsze wydarzenia z życia naszego Uniwersytetu.