Wykład "Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas polski artysta rzeźbiarz we Francji"

Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas polski artysta rzeźbiarz we Francji.Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na kolejny wykład towarzyszący wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała, która eksponowana jest w Muzeum KUL. Wykład wygłosi prof. dr hab. Lechosław Lameński, a jego tematem będzie twórczość rzeźbiarza i malarza Bolesława Biegasa. Zapraszamy 12 lutego 2018 r., o godz. 17.00 do Gmachu Głównego, sala GG-243.

 

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954), urodzony na Mazowszu w biednej rodzinie chłopskiej. Dzięki pomocy sponsorów studiował rzeźbę w krakowskiej ASP, pod kierunkiem Konstantego Laszczki, następnie wyjechał do Paryża, w którym odniósł niebywały sukces artystyczny i pozostał do końca życia. Ogromne uznanie i międzynarodową popularność, przyniosły mu – w okresie do 1918 roku – liczne oryginalne secesyjno-symboliczne rzeźby. Po zakończeniu I wojny światowej jego pasją stało się malarstwo (kompozycje symboliczne i portrety) a następnie działalność literacka (napisał kilka dramatów). Zapomniany niemal całkowicie w 20-leciu międzywojennym, w chwili obecnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy chętnie kupują jego rzeźby.

 

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018, godz. 09:14 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2018-02-06