Galeria 1 im. B. Słomki

zaprasza na pierwszą wystawę w tym roku akademickim!
7.12 godz. 18.00

KONSTELACJE

Natalia Szczerba

Studentka III roku Historii Sztuki KUL
Absolwentka Liceum Plastycznego im. B. Moranda w Zamościu specjalizacja: Tkanina Artystyczna

 

/Otwarcie wystawy/

 

Zapraszamy do oglądania wystawy,

codziennie w godzinach  11.00 - 16.00

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z zakresu: malarstwa - wykonane w technice olejnej oraz pastelowej, tkaniny – batik, gobelin eksperymentalny, a także rysunki i projekty.
Wystawa nosi tytuł Konstelacje i ukazuje różne odsłony przestrzeni kosmicznej. Noc jest porą, która odkrywa przed nami fragment kosmosu. Wtedy zdajemy sobie sprawę z nieskończoności i ogromu, który nas otacza. Nocą można również zaobserwować szereg spektakularnych zjawisk atmosferycznych i fizycznych, które wydobywają z nieraz przytłaczającej czy nawet przerażającej ciemnej toni piękno przyprawiające każdego o zachwyt. Mowa tu o deszczach meteorytów, zorzach polarnych, zaćmieniach, które wzbudzają zainteresowanie wielu osób, zarówno naukowców jak i amatorów. Sama należę do tej ostatniej grupy, czego owocem jest niniejsza wystawa, sprowokowana obserwacjami oraz wszelkimi refleksjami i emocjami na temat nocy. Ekspozycje otwierają nokturny, ukazujące pejzaże widoczne zarówno z miast, miejsc oddalonych od siedzib ludzkich, wyobrażające zjawiska atmosferyczne. Im dalej widz zanurza się w nocną tematykę, tym wyżej się unosi, przechodząc z ziemskiej sfery w przestrzeń kosmiczną. W tej części wystawy przedstawione zostały wszelkie wariacje oraz wyobrażenia dotyczące nieznanej nam części świata, mówiące o kosmosie, planetach, gwiazdach i konstelacjach. Tu kierowałam się głównie wyobraźnią, jednak wielką pomocą i inspiracją pozostały wszelkie zdjęcia satelitarne, jak również Atlas Nieba autorstwa Jana Heweliusza.
Noc na pierwszy rzut oka wydaje się czarną, bezkształtną masą w dodatku budzącą zazwyczaj strach i wiele innych skojarzeń pejoratywnych. Jednak po dokładniejszej obserwacji można dostrzec całą gamę barw, co starałam się ukazać w mojej twórczości. Bardzo trafne moim zdaniem refleksje na temat nocy snuł Vincent van Gogh znane z publikowanych listów, gdzie również wspominał o barwności nocy, o braku w niej czerni. Zarówno jego słowa jak i powstałe dzieła stały się dla mnie ogromną inspiracją.

Autor: Ireneusz Marciszuk
Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016, godz. 14:40 - Ireneusz Marciszuk