Aktualności

Zbieranie. Kolekcja versus archiwum

Instytut Historii Sztuki KUL, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galeria Labirynt zapraszają na dwunasty wykład z cyklu Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty28 kwietnia 2015 r. dr Marcin Pastwa wygłosi wykład pt. Zbieranie. Kolekcja versus archiwum - godz. 17.00, Galeria Labirynt, ul. Ks. J. Popiełuszki 5, wstęp wolny.


Archiwa i kolekcje stanowią terytorium obrazów, są także opowieściami. Z jednej strony odsyłają nas do tego co źródłowe (arche), a z drugiej tworzą system wiedzy penetrujący obszary pamięci i zapomnienia. Przypadkiem szczególnym są archiwa i kolekcje artystów, to będzie punkt wyjścia wykładu, który za cel stawia sobie naszkicowanie teoretycznych problemów związanych z „gorączką archiwów” i „pasją kolekcjonowania”. Na tle dyskusji metodologicznych ukazana zostanie rola fotografii jako urzeczywistnienia jednego z mitów nowoczesności - czynienia widzialnym. Będzie to zatem próba określenia specyfiki antropologicznej potrzeby zbierania oraz uchwycenia nowoczesnej, ale także współczesnej ikonografii instytucji zajmujących się gromadzeniem, dokumentacją i zarządzaniem przeszłością czy dystrybucją wiedzy (archiwów, galerii, bibliotek).


Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty

Tegoroczna edycja otwartych wykładów z historii sztuki poświęcona jest szeroko rozumianemu kolekcjonowaniu sztuki. Organizatorzy zapraszają do wspólnego przemyślenia rozmaitych sposobów prezentacji zbiorów sztuki, jak też zagadnień towarzyszących kolekcjonowaniu, przyjrzeniu się między innymi postaci konesera - znawcy sztuki, zadaniom kolekcji, ich rewolucyjnym przemianom w dobie nowoczesności czy dylematom archiwizowania i dokumentowania efemerycznych form sztuki współczesnej.