Mnóstwo osób w Toruniu używa na oznaczenie naszej starówki zwrotuZespół Staromiejski Torunia, stosując tu wielkie litery. Ja uważam, że zapis prawidłowy to zespół staromiejski Torunia, gdyż nie jest to nazwa własna. Nazwa oficjalna obszaru to osiedle Staromiejskie, a duże litery w Zespole Staromiejskim stosują najczęściej urzędnicy, drogowcy i konserwatorzy sztuki. Uważają, że jest to fachowe nazewnictwo naukowe. Kto ma rację?

 

Jak podaje Mirosław Bańko: „Wielkich liter używamy w nazwie, gdy chcemy zaznaczyć, że odnosimy ją do określonego desygnatu (instytucji, organizacji, osoby, miejsca itp.), który na mocy zwyczaju językowego tak właśnie jest nazywany. Małych liter używamy zaś, gdy desygnat może być ponadjednostkowy, a także wtedy, gdy myśląc o konkretnym desygnacie, wolimy jednak odnieść się do niego za pomocą nazwy opisowej, niosącej pewną treść, a nie tylko identyfikującej.
Często ta sama nazwa występuje w pisowni wielkimi literami (jako własna) i w pisowni małymi literami (jako pospolita)”.

Oczywiście, w odniesieniu do zespołu staromiejskiego Torunia lepiej użyć małych liter, jeśli jest to tylko wyrażenie omowne, opisowe (jest wiele zespołów staromiejskich, a jeden z nich znajduje się w Toruniu). Pisownia dużymi literami jest również w tym wypadku możliwa, ale wyłącznie dlatego, że tak nazywamy, identyfikujemy to miejsce – niekoniecznie oficjalnie, ale na mocy zwyczaju językowego. Fachowe słownictwo naukowe zapisujemy zazwyczaj małymi literami.

Autor: Natalia Sosnowska
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013, godz. 11:32 - Natalia Sosnowska