Aktualności / Wydarzenia

Audyt wewnętrzny - nowy kierunek studiów podyplomowych

Audyt wewnętrzny - nowy kierunek studiów podyplomowychAudyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych to nowy kierunek studiów podyplomowych w  KUL. – To nasza odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny – mówi dr hab. Monika Münnich, prof. KUL, kierownik studiów. Studia będą prowadzone pod patronatem merytorycznym Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska – największej organizacji branżowej w kraju. Rekrutacja potrwa do 15 lutego 2022 r.

Audyt wewnętrzny jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w sektorze finansów publicznych w naszym kraju. Został wprowadzony niemal 20 lat temu w efekcie dostosowywania prawa polskiego do wymogów Unii Europejskiej. – Audyt  wewnętrzny to element nowoczesnego zarządzania nie tylko w biznesie, ale także w administracji publicznej – podkreśla prof. Monika Münnich. O ile początkowo badał głównie zgodność funkcjonowania jednostki sektora finansów publicznych z przepisami prawa oraz weryfikował prawidłowość wykonania przez nią zadań, to dziś ewoluuje w kierunku audytu efektywnościowego, którego celem jest nie tylko zapewnienie realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, ale także wspieranie kierownictwa jednostki w realizacji celów i zadań poprzez systematyczną ocenę tego systemu oraz czynności doradcze. Dzięki temu audyt staje się podstawą dobrego zarządzania podmiotami należącymi do sektora finansów publicznych.

Na rynku pracy nie brakuje ofert dla audytorów wewnętrznych. Jednak, aby móc pełnić taką rolę w jednostce sektora finansów publicznych trzeba spełnić szczegółowe wymagania. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych audytorem wewnętrznym może zostać m.in. osoba, która ukończy studia podyplomowe oraz posiada dwuletnią praktykę w zakresie audytu wewnętrznego. – Na nasze studia zapraszamy pracowników m.in. różnorodnych urzędów administracji publicznej, sądów, szkół, uczelni wyższych czy instytucji kultury  – mówi kierownik studiów. Ustawa określa również, że studia powinny być prowadzone przez uczelnię, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub prawnych. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL spełnia ten warunek.

Studia będą trwały dwa semestry. W ich programie znalazły się m.in. zagadnienia związane z: istotą i standardami kontroli, metodami i technikami przeprowadzania audytu, planowaniem w audycie, prawo zamówień publicznych, a także takie kwestie jak umiejętności i kompetencje psychofizyczne audytora. Zajęcia poprowadzą eksperci w dziedzinie kontroli i audytu wewnętrznego, prawa oraz  ekonomii. – Wśród wykładowców będą nauczyciele akademiccy z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL i innych uczelni, ale także praktycy zajmujący się na co dzień kontrolą i audytem wewnętrznym w różnego typu jednostkach sektora finansów publicznych, w tym eksperci z Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska – dodaje prof. Monika Münnich

Potwierdzeniem wysokiego poziomu merytorycznego studiów jest także wspomniany wyżej patronat tegoż Instytutu. Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska,  który zrzesza obecnie ponad 1500 praktyków z zakresu audytu z całej Polski i reprezentuje w naszym kraju The Institute of Internal Auditors (IIA) - najstarszą i największą na świecie organizację, skupiającą audytorów wewnętrznych i będącą światowym liderem w dziedzinie normalizacji, certyfikacji, badań, kształcenia i przygotowania do praktycznego wykonywania zawodu audytora wewnętrznego.

 

Informacje o kierunku