Jacek Woroniecki Memorial Lectures

break
  • 6.30 pm - 9.00 pm

ONLINE

W roku akademickim 2020/2021 Wykłady im. Jacka Woronieckiego OP zostały powierzone prof. Peterowi A. Redpath’owi. Wybór jego kandydatury jest uzasadniony względami naukowymi i dydaktycznymi. Zgłoszony przez prof. Petera A. Redpath’a projekt wykładu pt. Classical rhetoric: ‘How to Speak. How to Listen’ (Mortimer Adler) w pełni wychodzi naprzeciw założeniom Wykładów im. Jacka Woronieckiego OP, których celem jest promocja filozofii kultury ugruntowanej na fundamentach filozofii i retoryki klasycznej. Podczas tego kursu zostaną omówione kluczowe pytania, zagadnienia dotyczące rozumienia i znaczenia klasycznej koncepcji retoryki w jej powiązaniu z filozofią. Temat ten wynika z potrzeby przywrócenia wykształcenia klasycznego, które daje klasyczna retoryka w ramach trivium. Celem kursu jest dostarczenie dokładnej, rzetelnej, historycznie uzasadnionej wiedzy, która uwzględnia dorobek myśli greckiej w rozwoju humanistycznej kultury europejskiej. Zajęcia oparte będą na analizach historycznych i współczesnych, na źródła i opracowaniach dotyczących tematu przewodniego. Udostępnione zostaną pliki PDF z odczytami dla studentów.

Peter A. Redpath (Profesor filozofii na St. John’s University, New York, od 1979 do 2010 roku) jest autorem/redaktorem 15 książek filozoficznych (10 monografii i 5 tomów zbiorowych pod redakcją/ lub współredagowanych) oraz wielu dziesiątek artykułów i recenzji książkowych. Jego najbardziej popularne książki to:

• 2 tomy: A Not-So-Elementary Christian Metaphysics: Written in the Hope of Ending the Centuries-Old Separation between Philosophy and Science and Science and Wisdom (wydane w 2015 i 2016 przez En Route Books & Media, St. Louis, Mo.);
  • ponad 800-stronicowa Psychologia moralna św. Tomasza z Akwinu: Wprowadzenie do Etyki Ragamuffina (En Route Books & Media, 2017).

Uznawany na całym świecie naukowiec, od 1980 roku, prof. Peter A. Redpath wygłosił ponad 200 wykładów gościnnych w kraju i za granicą, uczestniczył jako panelista i pomagał w organizacji kilkudziesięciu konferencji w kraju i za granicą (w głównych uczelniach i uniwersytetach oraz w wielu instytucjach w USA), takich jak: Princeton University, University of Chicago, Duke University (Fuqua Graduate School of Business), Georgetown, Johns Hopkins University, Notre Dame, Ohio State University, Arizona State University, Catholic University of America, New York University, Fairfield University, Fordham University, Mercer University, University of Indiana, Western Michigan University, University of San Francisco, Berkeley, US Air Force Academy, US Military Academy at West Point, US State Department; oraz w Europie i Kanadzie: w Watykanie, San Francisco, Berkeley Andrews w Szkocji, Fundacja Cini w Wenecji; Institut International ‘Jacques Maritain’ w Treviso we Włoszech; Irlandzkie Centrum Kultury w Paryżu; Fundacja Hannsa Seidla w Niemczech; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; oraz McGill University i University of Toronto w Kanadzie. Jeden z ważniejszych wykładów wygłosił na Sorbonie w Paryżu, we wrześniu 2018 roku.

Prof. Redpath od ponad 50 lat wykłada filozofię w pełnym i niepełnym wymiarze godzin na uczelni i w kilku instytucjach publicznych i prywatnych, w tym (jako Graduate Fellow) na State University of New York w Buffalo; na Millard Fillmore College (Buffalo, NY); w Montclair State University’s Philosophy for Children Program w New Jersey (którego był przedstawicielem stanu Nowy Jork), jako wykładowca na Lock Haven State University w Pensylwanii; na St. Francis College (Brooklyn, NY); jako asystent dyrektora w Arthur Kill Correctional Facility (Staten Island, NY) oraz w Rikers Island Correctional Facility (Queens, NY).

Wśród wielu funkcji, które pełnił najważniejsze to: Senior Fellow w Center for the Study of the Great Ideas (Chicago); współzałożyciel Gilson Society (USA) oraz współzałożyciel i rektor Adler-Aquinas Institute (którego kanclerzem jest o. Joseph Fessio, S.J.), założyciel i wydawca Ignatius Press; prezes International Etienne Gilson Society (Warszawa, Polska); były wiceprezes American Maritain Association; współzałożyciel i prezes założyciel (wspólnie z Mortimerem J. Adler, Maxem Weismannem, Patrickiem S. J.). Uczestnik programu edukacji domowej Akademii Angelicum (której jest przewodniczącym) oraz członkiem zarządu programu edukacji domowej Akademii Great Books; były doradca Katolickiej Fundacji Edukacji (Rochester, NY); były członek zarządu Instytutu Zaawansowanych Badań Filozoficznych; członek zarządu i komitetu wykonawczego Katolickiej Fundacji Edukacji; członek Katolickiej Akademii Nauk (USA); były członek Carnegie Council for Ethics in International Affairs; były redaktor wykonawczy serii Value Inquiry Book Series, the Studies in the History of Western Philosophy (SHWP), były redaktor Gilson Studies (GS), a obecnie członek Redakcji Filozofii i Religii (PAR) Special Series dla Brill Publishing.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021, godz. 17:24 - Andrzej Zykubek