Aktualności

Konferencja „Więzi społeczne – Solidarność – Samorządność. Wokół myśli socjologicznej Jana Turowskiego (1917-2006) w stulecie urodzin”

konferencja prof. TurowskiInstytut Socjologii KUL  oraz Fundacja Rozwoju KUL,  Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Lubelski Oddział „Civitas Christiana” zapraszają na konferencję naukową poświęconą prof. Janowi Turowskiemu: „Więzi społeczne – Solidarność – Samorządność. Wokół myśli socjologicznej Jana Turowskiego (1917-2006)  w stulecie urodzin”, która odbędzie się w Kampusie Głównym KUL 25 października 2017 r.

 

W 2017 r.  przypada setna rocznica urodzin Jana Turowskiego, wybitnego socjologa, który trwale zapisał się w historii rozwoju nauk społecznych w Polsce. Jan Turowski kontynuował tradycję polskiej socjologii humanistycznej, dokonywał syntez teoretycznych, a przede wszystkim uprawiał badania empiryczne, szczególnie przyczyniając się do rozwoju socjologii wsi, socjologii miasta, socjologii rodziny oraz socjologii migracji. Jest autorem wielu znaczących publikacji, w tym pierwszego po transformacji ustrojowej dwutomowego podręcznika socjologii. Kierował Katedrą Socjologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Założył Zakład Socjologii w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Utworzył Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, którego był wieloletnim Przewodniczącym. Dzięki tym przedsięwzięciom jest twórcą lubelskiego ośrodka socjologicznego. Związany w czasach przedwojennych z Wydziałem Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL, po wojnie nieprzerwanie prowadził zajęcia z socjologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL – był to jedyny ośrodek w Polsce, w którym socjologia była wykładana w okresie stalinowskim. W 1981 r. został wybrany pierwszym dziekanem Wydziału Nauk Społecznych KUL. Był inicjatorem utworzenia pierwszego w PRL niezależnego ośrodka badań nad Polonią – Zakładu Duszpasterstwa i Migracji Polonijnej KUL oraz Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego KUL. Był członkiem Komitetu Nauk Socjologicznych Polskiej Akademii Nauk, podejmował współpracę interdyscyplinarną w ramach innych instytucji PAN. Brał czynny udział w międzynarodowym życiu naukowym, włączając polską socjologię do socjologii światowej. Współpracował m.in. z ośrodkami socjologicznymi w Belgii, Holandii, Niemczech, USA, a przede wszystkim w Austrii – zorganizował kilkanaście sympozjów polsko-austriackich. 

 

Rocznicowa konferencja naukowa ma na celu przypomnienie sylwetki i spuścizny naukowej Jana Turowskiego – szczególnie młodszemu pokoleniu adeptów nauk społecznych – oraz dyskusję zagadnień istotnych dla rozumienia przemian współczesności, które należały do obszarów zainteresowań Jana Turowskiego i do których wniósł twórczy wkład.