Aktualności

100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki na stulecie KUL w Zamku Królewskim w Warszawie

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL będzie można podziwiać w Zamku Królewskim w WarszawieWystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

KUL rozpoczął gromadzenie zbiorów muzealnych jeszcze przed II wojną światową za sprawą ks. Jana Władzińskiego, który przekazał Uniwersytetowi swoją kolekcję. Niestety została ona zagrabiona przez Niemców w czasie wojny. Mimo tego, dzięki ofiarności wielu instytucji i osób prywatnych, w ciągu ostatnich 60 lat udało się zgromadzić ponad 1700 obiektów muzealnych. Najcenniejsze z nich będą prezentowane na wystawie „100 na 100”.

Wśród nich znajdą się obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich, m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Pankiewicza i Jerzego Nowosielskiego. Nie zabraknie też cennych dzieł malarstwo obcego. Na uwagę zasługuje choćby Ecce Homo – dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r. czy też Kordegarda małp – XVII-wieczna kopia obrazu Davida Teniersa Młodszego.

Bardzo ciekawym fragmentem wystawy będzie ekspozycja późnogotyckiej rzeźby sakralnej. Znajdą się na niej figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tzw. Złota Katarzyna z wrocławskiej kamienicy wchodzącej w skład zabudowań Klasztoru św. Katarzyny, dzieło pracowni Jacoba Beinharta czy szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie, wykonana ok. 1520 r.

Na wystawie prezentowane będą przykłady porcelany z czołowych manufaktur europejskich, a także ­rękopisy, inkunabuły i dokumenty ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Warto tu zwrócić uwagę na iluminowany rękopis, tzw. Dekret Gracjana,  stanowiący zbiór prawa kanonicznego, spisany przez bolońskiego mnicha Gracjana ok. 1150 r. Egzemplarz lubelski, jeden z 6 tego typu zachowanych w Polsce, powstał w Tuluzie ok 1300 r. i dekorowany jest 63 barwnymi miniaturami w stylu gotyku francuskiego.

Zapraszamy również do odwiedzenia Skarbca Uniwersytetu, gdzie prezentowane są zbiory online.

Fotorelacja z otwarcia wystawy