Sekunda przestępna, czyli jak "rozciągnęliśmy" wtorek

O występującym co cztery lata roku przestępnym słyszał prawie każdy, ale… we wtorek 30 czerwca br. dzień trwał dłużej – 23 godz. 59 minut i 60 sekund, a potem o godz. 0:00:00 rozpoczęła się środa.

W jaki sposób na Wydziale Filozofii (i nie tylko) "rozciągnęliśmy" wtorek?


Zajęcia terenowe na Roztoczu - galeria zdjęć

W dniach 28-31 maja 2015 r. studenci i sympatycy kognitywistyki, przyrodoznawstwa i filozofii przyrody a także pracownicy Instytutu Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych wzięli udział w Zajęciach terenowych na Roztoczu.

W programie znalazły się m.in. eksploracja doliny rzecznej Górnego Wieprza, poznawanie przepięknej przyrody Roztocza Środkowego, zajęcia dydaktyczne z ekologii i ochrony środowiska, botaniki i zoologii, hydrologii i geologii, hydrochemii i astronomii, a także liczne atrakcje sportowe i kulinarne. Była to również znakomita okazja do refleksji filozoficzno-przyrodniczej i nie tylko...

 

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć

 

 


Wszechświat w różnej skali

 

Jak wygląda Wszechświat w wymiarach 10-35 m, a jak gdy ma 1026 m?

 

Polecamy poglądową prezentację, która w łatwy sposób pozwala przekroczyć barierę naszej wyobraźni w opisie i interpretacji Wszechświata. Zapraszamy do wirtualnej wędrówki w różnych wymiarach - od 1,6·10-35 m do 1,27·1026 m.

 

Wystarczy kliknąć na poniższą grafikę, aby w mgnieniu oka przenieść się do aplikacji pozwalającej na wędrówkę w różnych skalach Wszechświata.

 

Kliknij, żeby zobaczyć szczegóły

 

Dziękujemy za link Przyjaciołom naszego Instytutu!


Ziemia z Kosmosu

 

Zachwycające wideo przedstawia naszą Planetę widzianą z wysokości prawie 400 kilometrów nad poziomem morza. Na filmie widać m.in. zielone zorze polarne, błyskające jak neony pioruny wśród ogromnych chmur burzowych i poplątaną siatkę świateł rozciągającą się przez całe kontynenty.

Zdjęcia w film poklatkowy zmontował dla NASA Michael König.

 

Earth | Time Lapse View from Space, Fly Over | NASA, ISS

 

 


Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody wśród najlepszych kierunki studiów w Polsce - Ranking kierunków studiów 2014

Z wielką radością informujemy, że w najnowszym rankingu kierunków studiów, przygotowywanym corocznie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, kierunek kulturoznawstwo zajął 3 miejsce, natomiast kierunek filozofia oraz przyrodoznawstwo i filozofia przyrody i retoryka stosowana - miejsce 4. W odniesieniu do ubiegłego roku kulturoznawstwo awansowało o 11 pozycji, natomiast pozycja filozofii została utrzymana. Bardzo dobre wyniki w rankingu kierunków prowadzonych na Wydziale Filozofii potwierdzają, że sukcesy naszego Wydziału nie są jednostkowe i incydentalne.


Nowe Katedry w Instytucie Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych

Uprzejmie informujemy, że od 12 maja 2014 r. w Instytucie Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych funkcjonują następujące katedry:


Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu

Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu

 

Zapraszamy do lektury książki pt. Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu pod red. ks. Jacka Golbiaka i Moniki Hereć. Monografia jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas organizowanego w dniach 11-14 marca 2013 r. przez Koło Naukowe Studentów Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych oraz Koło Filozoficzne Studentów KUL 55. Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Nauka i wiara - nowe ujęcie dawnego problemu.

Czytaj dalej...