Spotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim.

Spotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim.


Koło Polonistów KUL, Katedra Teorii i Antropologii Literatury KUL oraz Wydawnictwo "AnTraKt" zapraszają naspotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim, autorem książki pt. Opis Obyczajów w 15-leciu międzysojuszniczym 1989-2004. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2011 r., o godz. 17.00, w Collegium Norwidianum, w sali CN-208.

 

Rozprawa, którą recenzent „Rzeczpospolitej" Krzysztof Masłoń nazwał „Jedną z najciekawszych książek ostatnich lat", to zdaniem Marcina Wolskiego traktat, w którym: „Poruszając się sprawnie po kręgach krajowych i emigracyjnych, autor opowiada o transformacji jako o procesie urządzania się ludzi przedsiębiorczych i pozbawionych skrupułów". Bohaterami tej książki jest wiele osób ze świata polityki, mediów i kultury w Polsce. To także traktat o emigracji: Kolumbów, marcowej i solidarnościowej - oraz późniejszych losach przedstawicieli tych generacji w III RP lat 1989-2004.

2011-12-02

Spotkanie poetyckie z Vivienne Plumb i Adamem Wiedemannem.

Koło Polonistów Studentów KUL oraz Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” serdecznie zapraszają na spotkanie poetyckie z Vivienne Plumb i Adamem Wiedemannem

Spotkanie odbędzie się 18 października (wtorek) 2011 roku o godzinie 16.00 w Izbie Drukarstwa TNN, ul. Żmigród 1.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie twórczości Adama Wiedemanna  i jego przyjaciółki – nowozelandzkiej pisarki.

Prowadzenie: Maciej Topolski

Vivienne Plumb (ur. 1955 r. w Sydney) – aktorka teatralna, pisarka i poetka nowozelandzka. Wydała sześć tomików wierszy: „Salamanca” (1998), „Avalanche” (2000), „Nefarious” (2004), „Scarab” (2005), „From Darkness to Light” (2007) i „Crumple” (2010), dwie powieści: „The Diary as a Positive in Female Adult Behaviour” (1999) i „Secret City” (2003), jak również zbiór opowiadań „The Wife who Spoke Japanese in Her Sleep” (1993), za który otrzymała nagrodę Huberta Churcha. Przeróbka sceniczna tytułowego utworu z tego tomu, jak również inne sztuki autorki („The Cape”, „Oyster” oraz uhonorowane nagrodą Bruce’a Masona „Love Knots”) grane są z powodzeniem w nowozelandzkich teatrach.

Adam Wiedemann (ur. 1967 r. w Krotoszynie) – poeta, prozaik, krytyk muzyczny, tłumacz z ukraińskiego i słoweńskiego, rysownik. W swojej twórczości bywa sfinksem – lubi zagadki i paradoksy. Debiutował tomem „Samczyk”, za „Pensum” otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia. Laureat Nagrody Kościelskich z 1999 roku.

2011-12-02

"Rozmowy o Miłoszu. Spotkanie z Julią Hartwig".

"Rozmowy o Miłoszu. Spotkanie z Julią Hartwig" organizowane przez Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" oraz Instytut Filologii Polskiej KUL.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Miłosz w Lublinie" 6 października 2011 o godz. 17.00 w Izbie Drukarstwa, ul. Żmigród 1.

***

Spotkanie poetki ze studentami ma symboliczne odniesienie do spotkań Czesława Miłosza z lubelskimi polonistami w 1981 i 1999r.
Ostatni raz Miłosz przybył do Lublina na zaproszenie studentów KUL 7-8 października 1999 r.
Zbliżające się spotkanie ma charakter wspomnieniowy. Niesie także ze sobą refleksję nad twórczością Miłosza.
W wydarzenie zaangażowani są również studenci Koła Polonistów KUL oraz Koła Edytorów KUL. 
Niemniej jednak, zapraszamy wszystkich młodych ludzi do udziału w tym niezwykłym spotkaniu z poetką!
Przewidziane upominki dla pierwszych gości.


Wprowadzenie: Tomasz Pietrasiewicz, Aleksandra Zińczuk
Prowadzenie: Anna Maria Koźbiel, Karol Grzechnik

2011-12-02

Spotkanie promocyjne antologii: "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".

Spotkanie promocyjne antologii:

 

Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna
 
2 czerwca 2011 roku
godz. 18.00
KUL - Collegium Norwidianum 208
 
 
W spotkaniu wezmą udział:
Michał Larek, Jerzy Borowczyk, Andrzej Niewiadomski
 
Prowadzenie:
Maciej Topolski
 
Organizator:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 

 

Antologia Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2011) ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka obejmuje obszerny wybór wierszy ponad trzydziestu polskich poetów XX i XXI wieku.
 
Ryszard K. Przybylski o antologii Powiedzieć to inaczej:
 
„Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności. Aby to uczynić, pierwej musimy zaangażować się w spór, wziąć udział w debacie. A co może bardziej sprzyjać samej poezji, jeśli nie dyskusja jej dotycząca?"
 
Michał Larek (ur. w 1978 r.), adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, redaktor „Czasu Kultury", wykładowca w WSNHiD; krytyk literacki, czasem teatralny. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wydał tom wywiadów z pisarzami Rozmowa była możliwa (razem z J. Borowczykiem), współredagował Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Publikował m.in. w „Kresach”, „Tekstualiach”, „Teatrze”.

Jerzy Borowczyk (ur. w 1968 r.), jako historyk literatury (na polonistyce UAM) zajmuje się romantyzmem. Ogłosił doktoratRekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824 (Poznań 2003), pisał do tomów zbiorowych poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi i Krasińskiemu. Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej. Publikuje w „Czasie Kultury”, którego jest redaktorem, a ponadto drukował swoje teksty w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Kresach”, „Polonistyce”, „Frondzie”, „Arcanach”. Zdarzają mu się publikacje na portalu sztukapilki.pl
 
Andrzej Niewiadomski (ur. w 1965 r.), pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej na UMCSie. Współzałożyciel i członek redakcji kwartalnika „Kresy”. Autor sześciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, licznych artykułów i szkiców. Publikował m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Pamiętniku Literackim”, „Arkadii”, „Akcencie”. Nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia 2011. Mieszka w Lublinie.

2011-12-02

Spotkanie z Romanem Honetem i Bartoszem Konstratem.

Koło Polonistów KUL, Koło Krytyków Literackich,
Dworzec Wschodni oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na spotkanie z Romanem Honetem i Bartoszem Konstratem
 
Spotkanie odbędzie się 11 maja (środa) o godz. 18.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w sali CN 208 – prowadzenie: Anna Maria Koźbiel i Maciej Topolski, patronat: Miasto Poezji.
 
Roman Honet – (ur. 1974 r.) poeta, redaktor dwumiesięcznika ,,Studium” oraz antologii ,,Poeci na nowy wiek”. Prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedstawiciel nurtu ośmielonej wyobraźni, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów. Mieszka w Krakowie.
 
Bartosz Konstrat – (ur. w 1977 r.) poeta, z wykształcenia animator i menedżer kultury. Zwycięzca IX edycji (2003) Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiut poetycki roku, laureat wielu innych konkursów literackich. Autor trzech książek poetyckich: thanatos jeans (2005), Traktaty Konstrata (2008) oraz Samochody i krew(2009). Mieszka w Warszawie.

2011-12-02

SPALCIE TEKSTY ! Spotkanie krytycznoliterackie z Jackiem Gutorowem

Koło Polonistów Studentów KUL oraz Stowarzyszenie Dworzec Wschodni zapraszają na:


SPOTKANIE KRYTYCZNOLITERACKIE
z JACKIEM GUTOROWEM


7 CZERWCA 2011

GODZINA 18.00


Katolicki Uniwersytet Lubelski

CN 208


PROWADZENIE: Anna Maria Koźbiel i Maciej TopolskiJacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Jeden z najciekawszych polskich poetów i krytyków literackich, znakomity i płodny tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003), Nagrody im. Ludwika Frydego (2003) oraz Nagrody Nowej Okolicy Poetów (2009). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

 

Jacek_Gutorow.jpg

2011-06-06

Spotkanie z poezją Haliny Poświatowskiej

jestem z upływającej wody

z liści które drżą

trącane dźwiękiem wiatru

przelatującego pośpiesznie

 

 

Koło Polonistów Studentów KUL

zaprasza


25.02.2010

o godz. 17.00

do Cukierni Chmielewski (Krakowskie Przedmieście 8)


na spotkanie z poezją

HALINY POŚWIATOWSKIEJ


organizowane w ramach Literackich Czwartków


 

plakat___popara_wiatowska_400

 

2010-02-19

Dni otwarte KUL

Koło Polonistów


zaprasza wszystkich maturzystów

do studiowania filologii polskiej na KULu

 

zaprasza również na DNI OTWARTYCH DRZWI KUL

 

 

Prezentacja filologii polskiej

 

18 listopada (środa)

sala 210 GG

 

Czekamy na Was od 8 do 15,30!

 

plakat_dni_otwarte1_mniejszy_400

 

http://kul.pl/art_20537.html

2009-11-16

Otrzęsiny

KOŁO POLONISTÓW

zaprasza na

 

TANIEC Z KOTAMI

czyli

zabawę otrzęsinową I roku Filologii Polskiej

 

Stara Aula (GG-047)

godz. 20

2009-11-06

Halina Poświatowska- poezja i biografia

12 maja 2009r. odbyła się konferencja naukowa, poświęconą życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej.

 

Halina Poświatowska- poezja i biografia

zdjęcia z konferencji naukowej

 

 Wieczór z poezją Haliny Poświatowskiej

Wieczór z poezją Haliny Poświatowskiej

 

 

Program konferencji naukowej „Halina Poświatowska – poezja i biografia

Część I

10.30 Uroczyste rozpoczęcie konferencji

11.00 Dr Ewa Dunaj-Kozakow (UMCS), Fałszywy blask legendy

11.20 Magdalena Haznar (KUL), Szminka i czyhanie na mężczyznę? Echa feminizmu w poezji Haliny Poświatowskiej

11.40 Diana Budzyńska (KUL), Optyka widzenia kobiety w poezji Haliny Poświatowskiej

12.00 Dyskusja

12.15 Przerwa

12.30 Anna Wiącek (UMK), Eros i Tanatos w poezji Haliny Poświatowskiej

12.50 Nikola Wolska (UMK), „Lubię swoją samotność” – w kręgu poezji refleksyjnej Haliny Poświatowskiej

13.10 Monika Mąkosa (KUL), Semantyka kolorów w poezji Haliny Poświatowskiej

13.30 Marcin Zielonka (UMK), Choroba serca czy choroba życia – w kręgu poezji Haliny Poświatowskiej i Sylwii Plath

13.50 Dyskusja

14.20 Zakończenie

Część II

Rozpoczęcie: 16.30

 

Wieczór poetycki poświęcony poetce wraz z udziałem gości: dyrektora Domu Poezji – Muzeum Poświatowskiej i tym samym brata poetki Zbigniewa Mygi, oraz pani Marioli Pryzwan, autorki wspomnień o poetce.Miejsce: Pożegnanie z Afryką, przy Muzeum Literatury im. Józefa Czechowicza, ul. Złota 3.

 

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę autorstwa Pani Marioli Pryzwan „ja minę, ty miniesz…: wspomnienia o Halinie Poświatowskiej”

 

 

plakat___powiatowska_podglad_400

 

 

plakat___powiatowska_podglad_1000.jpg

2009-05-07