Bp Artur Miziński wybrany ponownie na funkcję Sekretarza Generalnego KEP

13 bp Artur Mizińskiczerwca 2019 r. podczas 383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej dr hab. Artur Miziński, pracownik naukowy na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, został wybrany na drugą kadencję Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. 

 

Serdecznie gratulujemy!

2019-06-13

Coraz lepsze wyniki KUL w Rankingu Kierunków Studiów „Perspektyw”

KUL sukcesywnie poprawia swoje wyniki w Rankingu Kierunków Studiów „Perspektyw”. W tegorocznym rankingu ponad połowa sklasyfikowanych kierunków (8 z 14) awansowała, a teologia utrzymała pozycję lidera, zajmując niezmiennie od lat 1 miejsce. W ścisłej czołówce znalazły się: filozofia (4 miejsce), filologia polska (5 miejsce), administracja (8 miejsce), pedagogika specjalna (9 miejsce), filologie obce (10 miejsce) oraz socjologia (10 miejsce). Wysoko ocenione zostały również: prawo  (11 miejsce), historia (12 miejsce), psychologia (13 miejsce), pedagogika (14 miejsce) i dziennikarstwo (14 miejsce).

 

W Rankingu Szkół Wyższych KUL zajął 39 miejsce, natomiast wśród uniwersytetów został sklasyfikowany na 12 miejscu. Ranking potwierdza, że największym atutem uniwersytetu jest jakość kadry naukowej. Na szczególną uwagę zasługuje rozwój pracowników akademickich. KUL uzyskał 92,77/100 pkt. w kryterium dotyczącym nadanych stopni i tytułów naukowych w latach 2017-2018. Bardzo wysoko zostało również ocenione nasycenie kadry samodzielnymi pracownikami nauki. Ranking potwierdza, że KUL posiada bardzo dobrą proporcję liczby pracowników naukowych do liczby studentów, co jest zgodne ze wskazaniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

2019-06-12

Budowa systemów bezpieczeństwa obiektów KUL

KUL pozyskał 2 mln zł na realizację projektów inwestycyjnych w ramach „Budowy systemów bezpieczeństwa obiektów KUL". Umowy umożliwiające uzyskanie dofinansowania podpisali 10 czerwca 2019 r. Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Stanisławek oraz Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.  

 

W ramach projektu zostanie rozbudowany system monitoringu wizyjnego IP o ok. 500 kamer wraz z rejestratorami i niezbędną infrastrukturą teletechniczną oraz  systemem bezpiecznego wydawania kluczy w wybranych obiektach. Prace będą realizowane w Lublinie w 10 lokalizacjach: Kampus Główny, Konwikt, Collegium Iuridicum, Biblioteka Uniwersytecka, Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Biotechnologii, hala sportowa, trzy domy studenckie (ul. Niecała i ul. Konstantynów) w bieżącym roku, poza Kampusem Głównym, na terenie którego potrwają dwa lata. Wkład własny uczelni wyniesie 500 tys. zł. Wdrożenie systemu poprawi bezpieczeństwa studentów, pracowników i gości odwiedzających KUL.

2019-06-10

Na KUL powstała pierwsza uniwersytecka agencja badawcza

CASiENa Wydziale Nauk Społecznych powstała pierwsza w kraju agencja badawcza nie tylko stworzona przez pracowników naukowych, ale również działająca w strukturach uniwersyteckich. Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych to agencja typu full-service oferująca wieloaspektowe badania dla podmiotów gospodarczych, instytucji publicznych i środowiska naukowego. Członkowie zespołu CASiE to specjaliści z zakresu ekonomii, psychologii i socjologii, wspomagani przez fachowców z obszaru komunikacji społecznej, marketingu, matematyki, pedagogiki, public relations, statystyki czy zarządzania. Centrum oferuje badania m.in. motywacji i postaw konsumentów, wizerunku marki, efektywności kampanii reklamowych, satysfakcji pracowników, a także badania jakościowe i ilościowe na potrzeby projektów naukowych. Więcej informacji na stronie Centrum.

2019-06-10

1-28.06 Wystawa o Janie Pawle II w Rzeszowie

JP II dar dla świataPrzygotowana przed pięcioma laty z okazji kanonizacji Jana Pawła II wystawa „Jan Paweł II - dar Polski dla świata” będzie prezentowana w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie od 1 do 28 czerwca 2019 r. Na wystawę składa się 12 tematycznych plansz pokazujących osobę Karola Wojtyły – jego życie, w tym pracę na KUL oraz najważniejsze rysy jego pontyfikatu: obronę wolności, dialog międzyreligijny, troskę o chorych, potrzebujących i rodzinę, podróże apostolskie czy spotkania z młodymi.

Wystawa stanowi jeden z elementów obchodów 40-lecia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

2019-05-30

5.06 - 14.08 Wystawa "Exlibris i mała forma graficzna" w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL

ekslibris-_plakat Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na wystawę "Exlibris i mała forma graficzna", która prezentuje prace pana Czesława Wosia, grafika specjalizującego się w tworzeniu ekslibrisów w technice akwaforty. Wystawa przedstawia realizacje artysty z różnych okresów jego twórczości, głównie o tematyce religijnej. Obok dzieł samego autora na wystawie można obejrzeć również prace studentów KUL. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki w holu przed Czytelnią Ogólną  od 5 czerwca do 14 sierpnia 2019 r. 

Więcej

2019-06-10

7.06-30.09 „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą” - wystawa w Muzeum KUL

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż  odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

 

Więcej

2019-06-03