Raz jeszcze

Szanowni Państwo, raz jeszcze informujemy o dzisiejszym spotkaniu naszego Koła, w czasie którego wykład wygłosi dr hab. Iwona Wieżel. Serdecznie zapraszamy!

0001-106

2019-12-09

Coraz bliżej święta...

Skoro tylko zaczął się adwent, pomyśleliśmy od razu, szanowni Państwo, o Świętach Bożego Narodzenia i o tym, w jaki sposób my, ludzie uniwersytetu, studenci i profesorowie KUL-owskiej filologii klasycznej, możemy Państwu Święta te umilić. I, wzorem roku poprzedniego, nagraliśmy - dziś, 2 grudnia 2019 r. - dla Państwa kolędę. Jaką? - niech pozostanie to jeszcze tajemnicą. Za jakiś czas będą Państwo mogli przyjrzeć się efektowi naszej pracy: mamy nadzieję, że efekt ów Państwa ucieszy!

 

abc Przedstawiciele studentów i profesorów KUL-owskiej filologii klasycznej
- tuż po dzisiejszym nagraniu.

 

A oto utwór, który udało nam się nagrać w ubiegłym roku, krótko przed Świętami - raz jeszcze chcemy się nim pochwalić:

 

2019-12-02

A jednak ciągle żywa!

Szanowni Państwo, oto materiał, który pokazuje, że w starożytnej grece wyrazić można naprawdę wszystko i że język ten nie jest wcale językiem martwym, ale żywym, co więcej, że ma się on całkiem, całkiem dobrze. Miłych wrażeń!

 

2019-11-19

Nowe horyzonty

Serdecznie zapraszamy na kolejne robocze spotkanie Koła Klasyków KUL. Naszym gościem będzie tym razem dr. hab. Iwona Wieżel. Pani Profesor opowie o tym, jak łączy się dziś - może to niektórych zaskoczyć - wiedzę teoretycznoliteracką z medyczną, aby jeszcze lepiej, w sposób jeszcze bardziej pełny móc służyć, pomagać człowiekowi.0001-106

2019-11-19

Spotkanie na szczycie

Wczoraj, 14 listopada, odbyło się spotkanie przedstawicieli studenckich kół naukowych, działających na naszym wydziale, z panią prodziekan ds. studenckich, dr. hab. Jolantą Klimek-Grądzką, prof. KUL. Koło klasyków reprezentował jego prezes, ks. Piotr Wilk. Spotkanie miało charakter roboczy: przede wszystkim omówiono działalność kół i trudności, z jakimi zmagają się zaangażowani w pracę kół żacy, oraz wymieniono się doświadczeniami. Zebranie przysłużyło się także integracji studenckiej braci.

 

20191114-143508_3

Dr. hab. Jolanta Klimek-Grądzka, prodziekan ds. studenckich
Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
otoczona przez przedstawicieli KUL-owskich, humanistycznych kół naukowych.

2019-11-15

Meandry interpretacji

30 października, we środę, odbyło się kolejne, już robocze, spotkanie naszego Koła. W ramach spotkania ks. Łukasz Libowski przeprowadził warsztaty pt. Potęga interpretacji. Sztuka oglądania. Zajęcia miały dwie części: najpierw ks. Łukasz omówił pokrótce kilka kwestii związanych z obszernym zagadnieniem interpretacji, koncentrując się na temacie interpretacji rzeźby i obrazu, po czym wszyscy zebrani usiłowali zinterpretować rzeźbę hellenistyczną, znaną pod tytułem Umierający Gal. Rzeźba ta, jak ustalili badacze, jest rzymską marmurową kopią zaginionej, najprawdopodobniej brązowej, statuy greckiej, która powstała, wraz z innymi jeszcze posągami, tworzącymi razem tzw. Grupę Galów, szacuje się, między rokiem 230 a 220 przed Chrystusem na zamówienie Attalosa I Sotera, króla Pergamonu, dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad Galatami, plemieniem zamieszkującym, od mniej więcej III wieku przed Chrystusem, głównie północną i środkową część Azji Mniejszej. Przypuszcza się, że autorem oryginału był Epigonos, nadworny rzeźbiarz dynastii Attalidów.

 

15-dying-gaul.w700.h467

Umierający Gal, Muzeum Kapitolińskie, Rzym.

2019-11-02

Warsztaty interpretacyjne

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach interpretacyjnych, organizowanych przez nasze Koło.

 

plakat-1

2019-10-23

Dobry początek

9 października 2019 r. odbyło się, pierwsze w nowym roku akademickim, organizacyjne spotkanie naszego Koła. W jego trakcie zatwierdzono protokół z działalności Koła w minionym roku akademickim, wyłoniono nowy Zarząd oraz zaplanowano pracę na rok bieżący. Przewodniczącym Koła został ks. Piotr Wilk, wiceprzewodniczącym - Weronika Kuncewicz, funkcję sekretarza i administratora strony internetowej powierzono natomiast ks. Łukaszowi Libowskiemu.

 

img-20191009-150007-kopia_1

Zarząd Koła. Od lewej: ks. Piotr Wilk, dr Wojciech Kopek, kurator Koła,

Weronika Kuncewicz i ks. Łukasz Libowski.

2019-10-22