Katastrofa w Bhopalu miała miejsce we wczesnych godzinach rannych 3 grudnia 1984, w sercu miasta Bhopal, Indie, w stanie Madhya Pradesh. W wyniku wypadku doszło do uwolnienia 40 ton izocyjanianu metylu w postaci gazu z fabryki pestycydów firmy Union Carbide.

 

Dziś smutna rocznica. Dow Chemicals, ówczesny właściciel fabryki pestycydów w Bhopalu w Indiach, prawdopodobnie nie w pełni panował nad techniką w fabryce, w związku z czym doszło do awarii,  chmura 40 ton izocyjanianu metylu dryfowała w stronę miasta. W ciągu zaledwie kilku godzin zginęło, wg różnych źródeł, 3-40 tys. osób, których gaz zaskoczył w domach i na ulicach, powodując paraliż, a w konsekwencji – śmierć. Skutki są odczuwane do dziś – wiele osób, które wtedy żyło, doznało uszczerbków na zdrowiu; pozostał także zanieczyszczony teren i skażone wody podziemne.

 

Do dziś skutki awarii nie zostały zrekompensowane i usunięte. Koncern Dow Chemicals nie poniósł sankcji karnych.

 

Więcej informacji można znaleźć w internecie, np.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Bhopalu#cite_note-ucs-11 .

 

Warto pamiętać o tym, że na co dzień wspieramy finansowo firmę Dow Chemicals, korzystając z jej wyrobów, które są niemal wszędzie: substancje chemiczne w procesach przemysłowych, pianki budowlane, materiały izolacyjne, pestycydy, opakowania z tworzyw sztucznych.

 

Przykłady nazw handlowych produktów:

http://www.dowagro.com/pl/about/

http://building.dow.com/europe/pl/proddata/

i wiele innych.

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009, godz. 22:40 - Weronika Goraj