opus magnumRektor KUL serdecznie zaprasza w niedzielę 26 lutego 2017 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. Z okazji 95. rocznicy śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, z Nadzwyczajnym recitalem fortepianowym wystąpi Tomasz Ritter.
 
Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 

 
W programie:

 • Johann Sebastian BACH – Preludium chorałowe Nun komm' der Heiden Heiland BWV 659 (transkrypcja: Ferrucio BUSONI)
 • Fryderyk CHOPIN – III Sonata h-moll op. 58
 • Johannes BRAHMS – Klavierstücke op. 118
  - Intermezzo a-moll
  - Intermezzo A-dur
  - Ballada g-moll
  - Intermezzo f-moll
  - Romance F-dur
  - Intermezzo es-moll
 • Sergiej PROKOFIEW – VII Sonata na fortepian B-dur op. 83

 

Słowo o muzyce: Teresa Księska - Falger

 

 


tomasz_ritter

Tomasz Ritter urodził się w 1995 roku w Lublinie. W 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od września 2014 roku jest studentem Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu prof. Aleksieja Lubimowa i Michaiła Woskresienskiego. Studiuje także fortepian historyczny i klawesyn u Aleksieja Lubimowa,  Aleksieja Szewczenki i Marii Uspienskiej.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u Wiktora Mierżanowa, Tatiany Szebanowej, Avedisa Kouyoumdjiana, Milana Langera, Iana Hobsona, Petera Eflera, Emmanuela Krasovsky’ego, Pawła Giliłowa. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz uczestnicząc w kursach u Johannesa Sonnleitnera (klawesyn), Aleksieja Lubimowa i Malcolma Bilsona (fortepiano) w ramach Dni Muzyki Dawnej w Fertöd/Esterháza na Węgrzech i w Royaumont we Francji, a także w kursie interpretacji muzyki J. S. Bacha prowadzonym w Lipsku przez Roberta Levina.

Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu „Mlady Klavir” Konserwatorium Praskiego (2010, tytuł „Talent Mladeho Klaviru”); IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2011, Grand Prix i nagroda za wykonanie utworu Moszkowskiego); IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, (2011, I nagroda, nagroda specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2011, I nagroda); Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej (2012, Grand Prix). W 2012 otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w roku następnym Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia. W 2016 został wyróżniony nagrodą „Pico d'Argento” przez Associazione Culturale Amici della Musica di Mirandola (Włochy) .

Koncertował w wielu krajach Europy, w Moskwie oraz w Japonii. Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, Muzyka i Architektura w Toruniu, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Harmonie Starego Miasta w Lublinie, Festiwal Braci Wieniawskich, Hudebni Festival Ludviga van Beethovena w Teplicach (Czechy), International Piano Festival w Holandii, Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Mirandola Classica (Włochy). Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Lubelskiej pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował ze skrzypkiem Stefanem Tararą oraz z Kvarteto Martinů z Pragi  i Stradivari Quartett z Zurichu.

W 2014 roku ukazało się jego pierwsze CD (Tomasz Ritter, fortepian/piano: Bach/Beethoven/Szymanowski/Ginastera), wydane przez Polskie Nagrania. Kilka lat temu TVP Lublin zrealizowała film dokumentalny jemu poświęcony.

Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017, godz. 08:23 - Liliana Kycia