Aktualności / Wydarzenia

8 grudnia - Rocznica powstania KUL

Obchody 103. rocznicy powstania KUL

– „To ważny dzień dla naszej uczelni. Przed 103 laty został powołany do życia nasz uniwersytet, więc Maryja jest obecna w naszej wspólnocie i jako Matka Słowa Wcielonego prowadzi nas na drogach ziemskiego życia, byśmy byli zawsze wierni temu posłannictwu, dla którego zostaliśmy powołani jako uniwersytet katolicki” - podkreślił Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, nawiązując do dzisiejszej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Z okazji kolejnej rocznicy powstania KUL, Rektor przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji całej wspólnoty uniwersyteckiej, przyjaciół i wszystkich, którzy w różny sposób wspierają działanie uczelni, a także zmarłych rektorów, profesorów, pracowników i studentów.

W homilii Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu ks. prof. Jacek Łapiński zwrócił uwagę na szczególną rolę uniwersytetu katolickiego, jaką jest stworzenie środowiska integralnego rozwoju człowieka. Najlepszym przykładem tego, że tę rolę KUL wypełnia, jest lista świętych i błogosławionych związanych z uniwersytetem. Zachęcił także do większego zaufania Bogu i zawierzenia wszystkich próśb Jezusowi Chrystusowi za pośrednictwem Maryi.

Po Mszy św. kolegium rektorskie złożyło wizytę na cmentarzu przy ul. Lipowej, by modlić się przy grobie założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego.