Szanowni Słuchacze,

w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia 2021 r. o 16:00 rozpoczną się wykłady Akademii Młodych Humanistów online pt. "Mistrz - przewodnik - prekursor". Prezentujemy program zajęć.

Uczestników prosimy o kierowanie zgłoszeń mailowych z prośbą o przekazanie hasła dostępu na adres e-mail: amh.w.sieci@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!


 

 


Na pierwsze spotkanie w 2021 roku zapraszamy 25 stycznia. Szczegóły już wkrótce!

 


 

Szanowni Słuchacze,

w najbliższy wtorek, 15 grudnia 2020 r. o 16:00 rozpoczną się wykłady Akademii Młodych Humanistów online, poświęcone zagadnieniom sacrum i profanum. Prezentujemy harmonogram spotkania.

 

Uczestników prosimy o kierowanie zgłoszeń mailowych z prośbą o przekazanie hasła dostępu na adres e-mail: amh.w.sieci@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!


Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Akademii Młodych Humanistów online. Odbędzie się ono 30 listopada 2020 r. Zachęcamy do zapoznania się z jego  programem.

Uczestników prosimy o kierowanie zgłoszeń mailowych z prośbą o przekazanie hasła dostępu na adres e-mail: amh.w.sieci@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!


Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością informujemy, że w najbliższy czwartek (29 października 2020 r.) odbędą się pierwsze w tym roku zajęcia Akademii Młodych Humanistów online.

Uczestników prosimy o kierowanie zgłoszeń mailowych z prośbą o przekazanie hasła dostępu na adres e-mail: amh.w.sieci@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!


 

Szanowni Państwo, w tym semestrze zapraszamy na spotkania AMH w wersji online, w trosce o bezpieczeństwo musimy na jakiś czas zrezygnować ze spotkań na KUL. Przygotowujemy dla Państwa ciekawy plan zajęć i mamy nadzieję, że wynagrodzi  on zdalną formę kontaktu. Pierwsze spotkanie już w październiku. Szczegóły wkrótce na naszym fb oraz stronie internetowej.

 


 
Szanowni Państwo, już 18 czerwca odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie AMH online. Prosimy o sprawdzenie poczty - przesłane zostały dane do logowania!
 
 
 

Szanowni Państwo, już jutro odbędzie się kolejne spotkanie AMH online. Prosimy o sprawdzenie poczty - przesłane zostały dane do logowania!

29_maja_2020_amh1


 

Szanowni Państwo, już jutro (20 kwietnia) zapraszamy na spotkanie AMH, w nowej odsłonie - na odległość. Na adresy mailowe, podane podczas zgłoszenia do AMH, wysłane zostały kody do logowania na spotkanie (numer rozmowy oraz hasło dostępu). Platformą naszego spotkania jest zoom.us, na stronie należy dołączyć do rozmowy (join in), podać swoje imię, numer rozmowy oraz hasło dostępu. Po podłączeniu prosimy zwrócić uwagę na to, czy mają Państwo włączony mikrofon oraz kamerę :) (lewy, dolny róg - ikona mikrofonu i kamery). Zaczynamy o godzinie. 10.00.

AMH KUL

 


Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie, serdecznie zapraszamy na spotkanie AMH 20 kwietnia. Zajęcia będą przeprowadzone na odległość, ale mamy nadzieję, że spotkają się z takim samym odzewem, jak dotychczasowe. Bardzo żałujemy, że nie możemy z każdym z Was spotkać się i porozmawiać w murach naszej Uczelni. Szczególnie ciepło myślimy o naszych nowych uczestnikach, którzy już są w AMH, ale jeszcze nie mogą spotkać nas na żywo. Zatem już w poniedziałek jesteśmy razem! Szczegóły na naszym profilu na fb. Prosimy o sprawdzanie maili, które podane zostały w formularzach zgłoszeniowych.

AMH KUL

 

 

 


 

 

AMH KUL

 

W trosce o naszych uczestników oraz prelegentów, spotkanie AMH 20 marca 2020 roku zostaje odwołane. 

W dniu 11 marca odbyło się posiedzenie Rady Programowej AMH, podczas której podjęto decyzję o przyjęciu uczniów do programu. Podczas tegorocznej rekrutacji otrzymaliśmy 97 zgłoszeń, bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Decyzje o przyjęciu zostaną wysłane do Państwa drogą mailową, otrzymają je także nauczyciele zgłaszający. Zachęcamy do śledzenia poczty. Wszystkim tym, którym udało się pomyślnie przejść rekrutację, serdecznie gratulujemy i zapraszamy na spotkanie AMH... kiedy? Mamy nadzieję, że jak najszybciej i w bezpiecznym dla nas czasie. Informacje będą podawana na bieżąco, także na naszym profilu fb (Akademia Młodych Humanistów KUL).


 

AMH KUL

 

program WORD - zobacz


 

AMH

 

Od 3 lutego 2020 roku rozpoczynamy rekrutację do 7. edycji programu.

Zgłoszenia przyjmujemy do 1 marca 2020 roku. Serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w Akademii Młodych Humanistów KUL.

 

KARTA ZGŁOSZENIA

(pobierz)

 

 

Rekrutacja do Akademii Młodych Humanistów KUL – co należy zrobić?

 1. Rekrutacja do AMH odbywa się na podstawie Karty zgłoszenia, uzupełnionej przez ucznia, nauczyciela oraz rodzica. pobierz Kartę zgłoszenia
 2. Kartę Zgłoszenia należy uzupełnić po zapoznaniu się z Regulaminem AMH, który jest dostępny na powyższej stronie.
 3. Uzupełnioną Kartę zgłoszenia należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Uniwersytetu Otwartego KUL:

 

Uniwersytet Otwarty KUL

Al. Racławickie 14

20-950 Lublin

pokój 109 A, Gmach Główny KUL

 

 

4. Karty zgłoszenia przyjmowane są w terminie: 03.02.2020-01.03.2020.

5. Rada Programowa AMH po zapoznaniu się z informacjami z Karty zgłoszenia podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata do AMH.

6. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń uczniowie zostaną poinformowani drogą mailową lub telefoniczną o wynikach rekrutacji. W wyjątkowych sytuacjach podejmowane są także decyzje o przyjęciu ucznia na okres próbny.

6. Zakończenie uczestnictwa w programie wiąże się z realizacją wymagań Regulaminu i skutkuje uzyskaniem tytułu Laureata AMH, który daje pierwszeństwo przyjęcia na wybrane kierunki studiów KUL.

 

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

 

Prosimy o kontakt z Uniwersytetem Otwartym KUL:

Gmach Główny KUL, pok. 109A, Al. Racławickie 14, Lublin
tel. +48 81 445 4290; fax +48 81 445 4289


e-mail: uo@kul.pl, otwarty@kul.pl

facebook /Akademia Młodych Humanistów KUL

 


 

20200128_225220_0000

 

 


AMH KUL

 


Styczniowe spotkanie już 31 (piątek), sala CTW 113

Szczegółowy plan już wkrótce

zapraszamy


 

 

AMH KUL


 

 

AMH

 

 

 

 

 

 

UWAGA! Zmiana terminu spotkania listopadowego!

 

W związku z tym, że od 18.11 w szkołach średnich odbędą się próbne matury, zmieniliśmy termin listopadowego spotkania AMH.

Zapraszamy 29.11.2019 (piątek)


 

PROGRAM SPOTKANIA 30.10.2019

AMH KUL

 


 

AMH KUL

 


 

 

AMH KUL

 

przewidywany czas spotkań: 9.00-15.30, sala CTW 113

 


 

 

"W kręgu humanistyki"

 

30 września 2019

 

CTW 219

KUL

 

 

9:00 - 10:00

spotkanie z tutorami

Prosimy o kontakt z tutorem i ustalenie dogodnego terminu oraz miejsca spotkania. Jeśli spotkanie nie będzie możliwe w tym dniu, zapraszamy na spotkanie AMH od godz. 10.00.10:00 - 11:00

Debata o humanistyce

prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee (Instytut Filologii Polskiej), prof. dr hab. Piotr Gutowski (Instytut Filozofii)

 

11:15 - 12:15, KONWERSATORIA, cz.1:

 • CTW 219: grupa 1: dr Jacek Jarocki (Instytut Filozofii): Filozofia: nauka szczegółowa czy humanistyczna? Spór o wizję filozofii w tradycji analitycznej i kontynentalnej

 

 • CTW 216: grupa 2: mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej): Analiza i interpretacja dzieła sztuki: poezja i malarstwo wieku XX

 

12:15 - 13:00 przerwa obiadowa

13:00 - 14:00, KONWERSATORIA, cz.2:

 

 • CTW 219: grupa 2: dr Jacek Jarocki (Instytut Filozofii): Filozofia: nauka szczegółowa czy humanistyczna? Spór o wizję filozofii w tradycji analitycznej i kontynentalnej

 

 • CTW 216: grupa 1: mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej): Analiza i interpretacja dzieła sztuki: poezja i malarstwo wieku XX

 

 

14:15 - 15:30 GRUPA OLIMPIJSKA, CTW 219:

 

dr Cecylia Galilej (Instytut Filologii Polskiej): zajęcia językoznawcze: Zróżnicowanie geograficzne współczesnej polszczyzny

 


 

Wrześniowe spotkanie AMH w nowym roku akademickim już 30 (poniedziałek), zapraszamy na godz. 9.00 (spotkania z tutorami), od godz. 10.00 spotkania i warsztaty w sali CTW 219.

 

 


 

Już 29 maja zapraszamy na przedostatnie w tym roku akademickim spotkanie AMH

 

źródło: mnk.pl

 

Akademia Młodych Humanistów

Instytut Filologii Polskiej, Instytut Historii, Wydział Filozofii

Uniwersytet Otwarty KUL

 

Wojna na argumenty i argument wojny

 

KUL, sala CTW 114

 

 

8:45 – 9:30 indywidualne spotkania z tutorami

 

9:30-11:00 dr Wojciech Lewandowski (Wydział Filozofii, Katedra Etyki Szczegółowej): Argumenty klasycznego utylitaryzmu (wykład)

 

11:00- 12:30 dr Błażej Gębura (Wydział Filozofii): Argumenty: szanse i zagrożenia (wykład z elementami ćwiczeń)

 

13:00-14:00 ks. dr hab. Sławomir Zych (Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym):  W kajdanach zła: niemiecka i sowiecka okupacja ziem polskich 1939-1945 (wykład)

 

14:00-15:00 prof. Mieczysław Ryba (Instytut Historii, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych): I wojna na Lubelszczyźnie (wykład)

 

15:15 – 16.00 zajęcia interpretacyjne dla grupy olimpijskiej


 

 

 

AMH KUL

 

Zachęcamy do udziału w konkursie na najlepszy esej humanistyczny. Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach: filozofia, historia, filologia polska.

Na prace czekamy do 1 czerwca 2019 roku.

Prace należy nadsyłać na adres: konkurs.amh@gmail.com

 

Tematy (jeden do wyboru):

FILOLOGIA POLSKA:

Leśmianowskie osobliwości (stwory, duchy, zjawy)

 

HISTORIA:

Polska i Litwa na przestrzeni wieków: dzieje wzajemnych związków i wspólne    dziedzictwo

 

FILOZOFIA:

„Mówimy o kwestii, nad którą nie ma chyba poważniejszej dla człowieka, [...] mówimy o tym, jaki sposób życia obrać należy” [Platon, Gorgiasz 500c].

Przedstaw własne rozumienie idei dobrego życia i rozważ, czy w każdych okolicznościach możliwa jest jej realizacja

regulamin_konkursu


Marcowe spotkanie Akademii już 14 (czwartek). Zaczynamy wcześniej, o godz. 9.15. Przed nami  spotkanie z nowymi uczestnikami AMH, a także z... Leśmianem. Cały dzień poświęcony będzie autorowi "Napoju cienistego". W programie projekcja filmu, panel, wystawa, wykład i warsztaty. 

 

AMH


27 luty 2019

 

 

Burzliwy i piękny wiek XIX

 

KUL, sala CTW 114

 

 

10.00-10.50 spotkania z tutorami

 

Prosimy o kontakt z tutorem i ustalenie dogodnego terminu oraz miejsca spotkania. Jeśli spotkanie nie będzie możliwe w tym dniu, zapraszamy na spotkanie AMH od godz. 11.00.

 

WYKŁADY:

 

11.00-12.00 dr hab. Przemysław Gut (Katedra Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej): Schopenhauer

 

12.00-13.00 ks. dr hab. Sławomir Zych (Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym): Dążenia narodowowyzwoleńcze i Wiosna Ludów

 

13.00-13.30 przerwa obiadowa

 

13.30-14.30 mgr Michał Rozmysł (Instytut Filologii Polskiej KUL): Słowacki i świerszcze

 

WARSZTATY JĘZYKOZNAWCZE:

 

14.30-15.30  dr Cecylia Galilej (Katedra Języka Polskiego IFP) (grupa olimpijska, zajęcia dla chętnych osób): Warsztaty Językoznawcze: o mechanizmach językowo-stylistycznych w nagłówkach prasowych

 


 

 

AMH KUL

Zapraszamy zainteresowanych Uczestników Akademii Młodych Humanistów KUL

na cykl warsztatowy: „Między sztukami. Romantyzm (I)”.

 

Zajęcia oparte są na doskonaleniu umiejętności analizy i interpretacji tekstów kultury wizualnej — przede wszystkim malarstwa i dzieła filmowego —stanowiących materiał do dyskusji o literaturze i sztuce 1. połowy XIX wieku oraz kontynuacjach myśli romantycznej w kulturze współczesnej.

 

Termin: 15 lutego 2019 r. (piątek)

Godziny: 11:00-15:00.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Centrum Transferu Wiedzy

 

Prowadzący: Magdalena Zaremba (Katedra Literatury Oświecenia i Romantyzmu, Instytut Filologii Polskiej KUL)

 

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wcześniejsze zgłoszenie do Prowadzącego na adres: magdalena.zaremba7@gmail.com. Informacje w sprawie zajęć, program spotkania oraz materiały otrzymają Państwo drogą mailową.

 

Warsztaty stanowią dodatkową ofertę edukacyjną w ramach Akademii Młodych Humanistów KUL i są wydarzeniem bezpłatnym. Zajęcia w ramach cyklu dla wszystkich Uczestników odbędą się, zgodnie z harmonogramem, 27 lutego 2019 r.

 


 

AMH rekrutacja

 

Od 30 stycznia do 28 lutego 2019 roku czekamy na zgłoszenia do Akademii Młodych Humanistów KUL.

 

Co należy zrobić?

 

1) zapoznać się z informacjami o AMH - TUTAJ 

2) wypełnić formularz zgłoszeniowy - TUTAJ do pobrania

3) wysłać lub dostarczyć formularz zgłoszeniowy do siedziby Uniwersytetu Otwartego KUL do 28 lutego 2019

 

Zapraszamy!


 

 

 

document-page-001

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 


Najbliższe spotkanie już we wtorek: 11.12. Zapraszamy na pierwszy wykład o godz. 10.30 do sali CTW 113. 
Wykład wygłosi prof. Roman Doktór z Instytutu Filologii Polskiej: "Krasicki nasz powszedni".

 

Dzień zakończą warsztaty analityczne z Panią mgr Magdaleną Zarembą (od godz. 14.15 do 15.45): "Malarstwo i dzieło literackie. Rzecz o powinowactwach poezji współczesnej ze sztuką".

Czeka nas ciepły, naukowy dzień. Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Tradycyjnie prosimy o wcześniejszy kontakt z tutorami i sprawdzenie, czy mogą spotkać się w tym dniu z Wami o godz. 9.30.

 

PROGRAM:

 

09.30-10.30 spotkania z tutorami

 

Prosimy o kontakt z tutorem i ustalenie dogodnego terminu oraz miejsca spotkania. Jeśli spotkanie nie będzie możliwe w tym dniu, zapraszamy na spotkanie AMH od godz. 10.30.

 

WYKŁADY:

 

10.30-11.30 prof. Roman Doktór (Instytut Filologii Polskiej): Krasicki nasz powszedni

 

11.30-12.20 dr hab. Ewa Ziółek (Instytut Historii):  Jak zrobić rewolucję i podpalić całą Europę, 
czyli o rewolucyjnej ideologii i jej zastosowaniu praktycznym.

 

12.20-13.00 przerwa obiadowa

 

13.00-14.00 dr Piotr Szałek (Wydział Filozofii): Immanuel Kant – przewrót kopernikański w filozofii.

 

 

WARSZTATY ANALITYCZNE:

 

14.15-15.50  mgr Magdalena Zaremba: Malarstwo i dzieło literackie. Rzecz o powinowactwach poezji współczesnej ze sztuką

 

 


 

Akademia Młodych Humanistów

Instytut Filologii Polskiej, Instytut Historii, Wydział Filozofii

Uniwersytet Otwarty KUL

 

29 listopad 2018

 

Wielkie wyzwania XVI i XVII wieku

 

KUL, sala CTW 113

 

 

10.00-10.50 spotkania z tutorami

 

Prosimy o kontakt z tutorem i ustalenie dogodnego terminu oraz miejsca spotkania. Jeśli spotkanie nie będzie możliwe w tym dniu, zapraszamy na spotkanie AMH od godz. 11.00.

 

 

 

9.30 - 10.50: GRUPA OLIMPIJSKA: Filozofia: dr Piotr Lipski, CN 102

 

WYKŁADY:

 

11.00-12.00 dr hab. Przemysław Gut, prof. KUL (Katedra Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej):   O filozofii Kartezjusza

 

12.00-13.00 dr hab. Wiesław Pawlak (Instytut Filologii Polskiej): Jeszcze o „humanitas” Jana Kochanowskiego  

 

13.00-13.30 przerwa obiadowa

 

13.30-14.30 dr hab. Jacek Chachaj (Instytut Historii): Reformacja w Rzeczypospolitej Obojga Narodów

 

WARSZTATY:

 

14.30-16.00  dr Cecylia Galilej, Warsztaty językoznawcze (grupa olimpijska, zajęcia dla chętnych osób)

 


Serdecznie zapraszamy zainteresowanych filozofią na dyskusję z mgr Jackiem Jarockim: 
widzimy się w najbliższą sobotę, 17.11, o 9.00 w sali GG 40.
 
Spotkanie ma charakter nieformalny, dyskutujemy nad tematem wybranym w
sondzie.
 
Link do formularza rejestracyjnego  oraz sondy tutaj:
https://docs.google.com/forms/d/1YTrdi55o9WcjYm0B3gWwdjN-aNt7lPP3irj2oTw9-eg/.

 

 


AMH KUL

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Poprzedni termin (23.11.) na prośbę naszych tegorocznych maturzystów został przesunięty na 29 listopada. Powodzenia na maturach próbnych, na pewno będzie dobrze :)

 


AMH


PROGRAM SPOTKANIA

19.10.2018

 

Akademia Młodych Humanistów

Instytut Filologii Polskiej, Instytut Historii, Wydział Filozofii

Uniwersytet Otwarty KUL

 

19 październik 2018

 

Bogactwo średniowiecza (filozofia / historia / literatura)

 

Stara Aula KUL, sala nr 48

 Gamach Główny, parter

(po wejściu od Al. Racławickich, korytarz z prawej strony)

 

09.30-10.50 konwersatoria:

Z konwersatoriów mogą korzystać wszyscy uczestnicy AMH, polecamy zwłaszcza tym, którzy w tym dniu nie mogą spotkać się o godz. 10.00 ze swoim tutorem.

 

 • FILOLOGIA POLSKA: dr hab. Adam Fitas, prof. KUL (Instytut Filologii Polskiej): Poetyka i teoria literatury, Stara Aula KUL

 

 • FILOZOFIA (zapraszamy także osoby z grupy olimpijskiej!): Z zagadnień filozofii dr Marcin Iwanicki, sala CN 102

 

10.00-10.50 spotkania z tutorami

 

WYKŁADY (w Starej Auli KUL, GG 48):

 

11.00-12.00 dr hab. Wiesław Pawlak, prof. KUL (Instytut Filologii Polskiej): Prima omnium devotissima et tamquam vates Regni Poloniae cantio seu canticum Bogarodzica. O filologicznych zagadkach Bogurodzicy i nie tylko

 

12.00-13.00 ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB (Wydział Filozofii KUL): Czego może nauczyć nas dziś św. Tomasz z Akwinu?

 

13.00-13.30 przerwa obiadowa

 

13.30-14.30 dr hab. Andrzej Niewiński (Instytut Historii): Periodyzacja średniowiecza w aspektach: religijnym, kulturalnym, militarnym

 

 

14.30-16.00 mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej KUL), warsztaty analityczno-interpretacyjne: O relacjach w dramacie i teatrzeDylematy współczesności, sala CTW 203

 


 

 

Serdecznie dziękujemy za obecność na spotkaniu rozpoczynającym nowy rok akademicki AMH!

 

 

 

AMH 2018

 

Czy Wam również tak szybko mija czas wakacji?

Zapraszamy na kolejne spotkania Akademii Młodych Humanistów KUL.

Nowy rok akademicki rozpoczynamy 28 września (piątek),

zajęcia odbędą się w sali CTW 113.

Do zobaczenia!

Program AMH 28.09

 

 


Rok akademicki dobiega końca, 15 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Akademii Młodych Humanistów KUL.

Tym razem rozmawialiśmy o najnowszych zjawiskach w filozofii, historii i sztuce.

Dziękujemy za obecność! Widzimy się we wrześniu.

 

Naszym gościem specjalnym był Pan Krzysztof Sokolovski, który opowiedział nam o swojej pracy artystycznej oraz pojmowaniu sztuki. Spotkaniu towarzyszył wernisaż prac, które można podziwiać w Atrium Collegium Norwidianum KUL do 22 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

 

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wernisażu.

 

 

 

  

 

 

 

 


Szczegółowy program spotkania 15 czerwca 2018 roku:

 

Najnowsze zjawiska w filozofii, historii i kulturze

 

Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 114

 

NOWI UCZESTNICY:

 

9.00-10.50 warsztaty teatralne. cz.2:

Warsztaty teatralne rozpoczynają się o godz. 9.00!

Warsztaty teatralne – prowadzenie: aktorzy Teatru ITP, sala CTW 02

(uczestnicy proszeni są o przybycie w wygodnych strojach)

 

9.30-10.50 konwersatoria:

filozofia: dr Jacek Frydrych, mgr Jacek Jarocki (Instytut Filozofii KUL): Jak napisać dobry esej filozoficzny?, sala GG 243

 

historia: prof. Jacek Wnuk (Instytut Historii KUL): Najnowsze zjawiska w historii, sala GG 244

 

10.00-11.00 spotkania z tutorami (dotychczasowi uczestnicy)

 

 SPOTKANIA DLA WSZYSTKICH, CTW 114

 

11.00-11.30 Uroczyste zakończenie roku akademickiego. Wręczenie dyplomów Laureatom AMH, laureatom i finalistom konkursów przedmiotowych

 

11.30-13.00 Krzysztof Sokolovski: Sztuka neosakralna – wykład artysty oraz wernisaż (wystawa prezentowana jest w Atrium CN)

 

13.30-14.30 mgr Jacek Jarocki (Instytut Filozofii, Katedra Filozofii Nowożytnej i Współczesnej): Człowiek 2.0 – blaski i cienie transhumanizmu

 

14.30-15.30  mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej): Wszystkie te słowa pochodzą z Wikipedii." Lipszyc/Zadura (warsztaty interpretacyjne), GG 244

 

Sokolovski

 

Krzysztof Sokolovski – artysta wizualny urodzony w Ejszyszkach na Litwie; twórca malarstwa sztalugowego oraz monumentalnego, teoretyk sztuki. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (kursy anatomii człowieka), a także Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor pojęcia „sztuka neosakralna”. W pracy artystycznej zakorzenionej w nurcie sztuki sakralnej, Sokolovski odnosi się do współczesnych zdobyczy kultury tak wizualnej, technicznej, naukowej, jak i duchowej. W swoich pracach posługuje się abstrakcją oraz nowoczesnymi metodami plastycznymi.

 

 

 


 

Maturzystom życzymy wytrwałości i powodzenia podczas egzaminu maturalnego!

 

Prosimy wszystkich Maturzystów oraz laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych o przesłanie na adres amh.kul@gmail.com informacji, umożliwi nam to przygotowanie zaświadczeń ukończenia AMH.

 

AMH KUL


Serdecznie zapraszamy na majowe spotkanie AMH

 

18 maja 2018

(piątek)

 

sala CTW 114, KUL

 

Humanista wobec wyzwań nowoczesności

PROGRAM:

 

 

9.30-11.00 konwersatoria: filozofia / historia / filologia polska (nowi uczestnicy)

 

(UWAGA! osoby zainteresowane uczestnictwem w grupie polonistycznej, prosimy o wygodny strój.. zapraszamy Was na warsztaty teatralne, które poprowadzą aktorzy Teatru ITP)

 

filozofia: dr Marcin Iwanicki (Katedra Historii Nowożytnej i Współczesnej, Instytut Filozofii KUL): Granice wolności wg J.S. Milla, sala GG 243

 

historia: dr Irena Wodzianowska (Instytut Historii KUL): Piękny wiek XIX, sala GG 244

polonistyka: Warsztaty teatralne – prowadzenie: aktorzy Teatru ITP, sala CTW 02

 

 

10.00-11.00 spotkania z tutorami (dotychczasowi uczestnicy)

Wyjaśniamy: dotychczasowi uczestnicy mogą również wziąć udział w zajęciach od godz. 9.30, prosimy o informację wcześniejszą do tutora i ustalenie innego terminu spotkania

 

 SPOTKANIA DLA WSZYSTKICH, CTW 114

 

11.00-12.00 dr Wojciech Lewandowski (Katedra Etyki Szczegółowej, Wydział Filozofii KUL): Nowy, wspaniały człowiek - ulepszanie ludzkiej natury a tradycyjne 
wartości

 

12.10-13.10 mgr Grzegorz Jędrek, („Brama Grodzka – Teatr NN”, Instytut Filologii Polskiej KUL):

6 rzeczy, których marketingowcy i piarowcy mogą się uczyć od humanistów (i odwrotnie)

 

13.40-14.40 dr Robert Derewenda (Instytut Historii): Historia dla każdego. Historia w Internecie

 

14.40-16.00 mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej): W poszukiwaniu tożsamości. Wokół poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, sala GG 243

 

 


 

Serdecznie zapraszamy na kwietniowe spotkanie Akademii Młodych Humanistów

Czym jest interpretacja?

 

24 kwietnia 2018

 

przedstawiamy ramowy program:

 

Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 114

 

 

9.30-10.50 NOWI UCZESTNICY konwersatoria:

 

filozofia: dr Jacek Frydrych: Wolność i jej paradoksy, sala CN 104

historia: prof. Jan Ptak:Co nam zostało ze średniowiecza?, sala CN 107

polonistyka: mgr Artur Truszkowski: Sztuka edycji,  sala CTW 114

 

10.00-11.00 spotkania z tutorami (dotychczasowi uczestnicy)

 

 SPOTKANIA DLA WSZYSTKICH, CTW 114

 

11.00-12.00 dr hab. Ireneusz Piekarski ((Instytut Filologii Polskiej KUL): O czytaniu literatury: analiza, interpretacja, użycie

 

12.10-13.10 prof. Piotr Plisiecki (Instytut Historii KUL): Wokół interpretacji źródeł średniowiecznych

 

13.40-14.40 prof. Agnieszka Lekka-Kowalik: (Instytut Filozofii KUL, Katedra Metodologii Nauk):O interpretowaniu tego, co nie zostało powiedziane. Presupozycje, implikatury i podteksty

 

ZAJĘCIA DLA ZAINTERESOWANYCH:

 

14.40-16.00 mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej): Literatura dokumentu osobistego po roku 1989. Tadeusz Różewicz, CTW 56

 

Serdecznie zapraszamy


 

Wszystkim uczestnikom, tutorom i prelegentom Akademii Młodych Humanistów życzymy, by czas Wielkiej Nocy przyniósł radość i Boże błogosławieństwo.

 

 

Serdecznie zapraszamy 24 kwietnia na kolejne spotkanie AMH

 


 

Szczegółowy program spotkania: 23.03.2018

 

Mędrzec, strateg, wynalazca

 

Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 114

 

 

NOWI UCZESTNICY – sala CTW114, podział na trzy grupy:

 

 1. konwersatorium z literatury, Instytut Filologii Polskiej, sala CTW 114

9.30-10.30 dr hab. Agnieszka Czechowicz: „Jej wysokość Filologia, czyli jak nawiązać kontakt z Obcymi?”

10.15-11.00 dr Małgorzata Peroń: „Wynaleźć poezję bez słów. Ćwiczenia z wyobraźni”.

 1. konwersatorium z filozofii, Wydział Filozofii, sala GG 244

9.30-11.00 dr Jacek Frydrych: „Filozofia i jej specyfika”

 1. konwersatorium z historii, Instytut Historii, sala GG 243

9.30-11.00 prof. Maciej Münnich: „Historia starożytna”

 

 

10.00- 11.00 DOTYCHCZASOWI UCZESTNICY:  indywidualne spotkania z tutorami

 

WYKŁADY OGÓLNE DLA WSZYSTKICH, sala CTW 114

 

11.00-12.00 dr hab. Małgorzata Król, prof. KUL, (Instytut Filologii Polskiej KUL): Mickiewicz – mistrz?

 

12.00-13.00 prof. dr hab. Agnieszka Kijewska, (Katedra Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej KUL): Św. Augustyn - mistrz doctrinae christianae

 

13.30-14.30 dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL, (Instytut Historii KUL): Mędrcy, stratedzy i wynalazcy z Hiszpanii

 

14.45-15.30 mgr Magdalena Zaremba (Instytut Filologii Polskiej KUL), warsztaty z analizy i interpretacji dzieła literackiego: Porozmawiajmy o życiu i śmierci Krzysztofa Bizio. Współczesne dramaty codzienności.

 

Do zobaczenia!


 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Akademii już 23 marca 2018.

 

Nowych uczestników zapraszamy na godz. 9.30 do sali CTW 114. W godz. 9.30-11.00 odbędą się zajęcia z historii, filozofii i polonistyki. Już teraz prosimy, by dokonać wyboru jednego z trzech zajęć tematycznych. O godz. 9.30 podzielimy się sprawnie na trzy grupy i udamy z prowadzącymi na zajęcia do oddzielnych sal.

 

Uczniowie, którzy są z nami dłużej i mają swoich tutorów, są zaproszeni na godz. 10.00 na indywidualne spotkania ze swoimi opiekunami.

 

Wszyscy spotykamy się o godz. 11.00 w sali CTW 114 na pierwszym wykładzie ogólnym: "Mickiewicz - mistrz?", który poprowadzi dla Was dr hab. Małgorzata Król z Instytutu Filologii Polskiej KUL.

 

 

Zapraszamy! Szczegółowy program już wkrótce. 

 

KOLEJNE TERMINY SPOTKAŃ:

24.04, 18.05, 15.06

 

 

 

 na zdj. przetworzona grafika autorstwa Jana Mieczkowskiego

Foto: wikimedia/domena publiczna

 


 

Wszystkim uczestnikom Akademii Młodych Humanistów serdecznie dziękujemy za spotkanie! Za nami dzień pełen rozmów, dyskusji i dobrych wrażeń. To wszystko dzięki Wam, humanistom!

 

 

zdjęcia: Uniwersytet Otwarty KUL


 

Program: 28.02.2018

do pobrania


Serdecznie dziękujemy za aplikowanie do Akademii Młodych Humanistów KUL.

 

Przyjmowanie zgłoszeń zakończyło się 15 lutego.

Dziękujemy! Otrzymaliśmy 84 zgłoszenia z bliska (Lublin) i z dalszych okolic (Biała Podlaska). Cieszymy się, że wśród młodych osób jest tak wielu humanistów!

 

W 23 lutego2018 roku odbyło się posiedzenie Rady Programowej AMH. Podczas niej zostały rozpatrzone zgłoszenia do AMH. Mamy nadzieję, że Wszyscy zgłaszający już odczytali wiadomości mailowe na swoich skrzynkach!

 

Czekamy na Was w najbliższą środę 28 lutego.

Osoby przyjęte do kolejnej edycji AMH zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które rozpocznie się o godz. 9.15 w sali Centrum Transferu Wiedzy KUL nr 114

(jest to budynek KUL mieszczący się przy tuż przed kościołem akademickim, w głównym kampusie uniwersytetu - Al. Racławickie 14).

 

Wykłady rozpoczynają się o godzinie 10.00 i trwają do godz. 13.40.

Spotkanie grupy uczniów zainteresowanych przygotowaniem do konkursów i olimpiad odbędzie się w godz. 13.50-14.50.

 

 


 

Najbliższe spotkania AMH:

 

 23.03.2018 -temat: Mądrzec, strateg, wynalazca

 

Wszystkie zajęcia odbywają się w sali CTW 114 (gmach Centrum Transferu Wiedzy KUL)

 


 

Celem prowadzonej przez Instytut Filologii Polskiej, Instytut Historii, Wydział Filozofii oraz Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Akademii Młodych Humanistów jest zapewnienie uczniom w szczególny sposób zainteresowanych kulturą, literaturą,  językiem polskim, historią oraz filozofią indywidualnej opieki naukowej oraz dodatkowych możliwości kształcenia i wymiany doświadczeń.Program wspiera własną twórczość – naukową i literacką – uczniów, ich przygotowania do udziału w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, stymuluje uczniowskie inicjatywy i projekty kulturowe, a także przygotowuje do studiów wyższych. Maksymalny czas udziału w programie to 6 semestrów (w przypadku ucznia rozpoczynającego naukę w szkole ponadgimnazjalnej, przy zgłoszeniu w rekrutacji na semestr zimowy).

 • 5 sesji warsztatowo-wykładowych w semestrze;
 • indywidualna opieka tutora;
 • kwalifikacja odbywa się w trybie konkursu, w którym bierze się pod uwagę szkolne i pozaszkolne osiągnięcia kandydatów. Nabory ogłaszane są w pierwszym kwartale roku.
 • Pytania? Wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu (tel. 81 445 4290; uo@kul.pl).