ak1

 

 

 

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, mgr Martyna Podolska otrzymała Akademicki Laur Dziennikarski – AKLAUD Młodych. Nagroda przyznawana jest za profesjonalizm i osiągnięcia, które mogą stanowić wzór dla przyszłych adeptów tej profesji. Wyróżnienie, którego pomysł narodził się w IDiKS KUL, przyznawane jest przez trzy lubelskie uczelnie prowadzące studia dziennikarskie: KUL, UMCS, WSPiA. 

 

W tym roku AKLAUDy wręczano już po raz czwarty a gospodarzem uroczystej Gali, która odbyła się 20 lutego 2018, był Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Wydarzenie honorowym patronatem objęli Rektorzy KUL, UMCS, WSPiA oraz Prezydent Miasta Lublin.

 

Miło nam poinformować, że laureatką AKLAUDa 2017 została wybitna reportażystka radiowa red. Małgorzata Sawicka, a laureatką AKLAUDa Młodych, dziennikarka I Programu Polskiego Radia, red. Martyna Podolska, która w 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem studia dziennikarskie w KUL.

 

Red. Podolska jest także absolwentką prawa a obecnie doktorantką KUL na dwóch wydziałach: Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji oraz Nauk Humanistycznych.

 

 

ak2

 

 

O red. Martynie Podolskiej (z laudacji wygłoszonej przez Kapitułę Nagrody):                            

 

Swoją drogę dziennikarską rozpoczęła bardzo wcześnie, tworząc szkolne gazetki. Do radia trafiła w Lublinie jako studentka II roku. W latach 2012-2013 pracowała przy tworzeniu audycji „Studnia Akademicka” w Polskim Radiu Lublin (prowadzący: red. Józef Szopiński). Przygotowywała materiały reporterskie z życia akademickiego Lublina, relacjonowała wydarzenia kulturalne, poruszała tematy społeczne. W lipcu 2013 odbyła praktyki w Programie Pierwszym Polskiego Radia w Warszawie w Redakcji Kultury i została zaproszona do współpracy z Jedynką – I Programem Polskiego Radia. Pierwszą audycję „Spotkanie z mistrzem” poprowadziła w październiku 2013 roku. Gościem tej audycji był Janusz Opryński reżyser i współzałożyciel Teatru Provisorium, inicjator jednego z najważniejszych lubelskich festiwali Konfrontacje Teatralne. Audycja, którą uważa za przełomową w swojej pracy radiowej była pierwsza rozmowa z twórcą Sceny Plastycznej KUL, scenografem, reżyserem Leszkiem Mądzikiem wyemitowana w I PR w cyklu „Spotkanie z mistrzem” w grudniu 2013 roku. Od tego czas przygotowywała regularnie rozmowy z artystami do audycji „Spotkania z mistrzem”, „Tramwaj zwany kulturą”, „Kulturalna Jedynka”, „Po prostu kultura”. Relacjonowała najważniejsze wydarzenia kulturalne w Polsce. Są to m.in.: Nagroda Filmowa Orły, Europejskie Nagrody Filmowe, Nagroda Nike, Splendory, Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta, Narodowe Czytanie, Mistrz Mowy Polskiej, Złote Mikrofony, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Piknik Country w Mrągowie, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal Warszawa Singera, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztuk-Mistrzów, Wschód Kultury Inne Brzmienia z Lublina. Jej relacje i materiały były emitowane w najpopularniejszych audycjach Programu I Polskiego Radia (m.in. „Sygnały Dnia”, „Muzyczna Jedynka”, „Ekspress Jedynki”).

 

Rozmówcami Red. Podolskiej byli cenieni i znani twórcy polskiej kultury m.in.: Krzysztof Penderecki, Wojciech Malajkat, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Dorota Segda, Jan Englert, Agata Kulesza, Barbara Wachowicz, Marian Opania, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Gosztyła, Teresa Lipowska, Grażyna Łobaszewska, Stan Borys, Grzegorz Turnau, Katarzyna Stankiewicz, a także goście zagraniczni: Wim Wenders, Peter Simonischek (laureat nagrody Europejski Aktor Roku), Nicholas Sparks, Katie Melua, Toni Servillo, Randeep Hooda, Jørn Lier Horst, Lenny Abrahamson, a ostatnio Sting i Shaggy. Radiowo spotkała się także z Pedro Almodovarem czy Piercem Brosnanem. Często podkreśla, iż zależy jej, by w rozmowie z tymi wybitnymi postaciami pokazać prawdę o nich, by dali się poznać słuchaczom przede wszystkim jako ludzie, dopiero później jako aktorzy, reżyserzy, muzycy.

 

Od października 2016 prowadzi swój autorski program „Kultura przy kawie”. Pomysł na audycję wynika z przekonania – jak czytamy w zapowiedzi audycji – iż o kulturze można mówić o każdej porze, nawet w sobotni poranek. Do rozmów z sukcesem włącza także słuchaczy. Mówi, że radio kocha za możliwość spotkania ciekawych, czasem bardzo skomplikowanych, twórców. I za to, że dzięki radiu, może się z nimi przyjaźnić.

 

Warto zauważyć, iż red. Martyna Podolska dba o to, by Lublin i organizowane tutaj wydarzenia kulturalne pojawiały się możliwie jak najczęściej na ogólnopolskiej antenie. Opowiadała słuchaczom z całej Polski m.in. o Jarmarku Jagiellońskim, przedwojennym Lublinie z książek Marcina Wrońskiego, Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie” w CSK, Carnavalu Sztuk-mistrzów, relacjonowała Festiwal Inne Brzmienia, Konfrontacje Teatralne, zaprasza na premiery do Teatru im. Juliusza Osterwy i do Teatru Starego w Lublinie.

 

Jako doktorantka KUL prowadzi działalność naukową zarówno z zakresu prawa, wiedzy o  teatrze, jak i dziennikarstwa. Pani Redaktor Martyna Podolska imponuje nie tylko dorobkiem dziennikarskim, rangą wydarzeń, w których uczestniczy z mikrofonem Polskiego Radia czy gośćmi swoich audycji o międzynarodowej sławie. Na docenienie zasługuje przede wszystkim jej nienaganny warsztat. Do każdego wywiadu jest starannie przygotowana, koncentruje się na rozmówcy a nie kreowaniu własnego wizerunku czy antenowego show; potrafi uważnie słuchać, stawia ważne, głębokie pytania. Do gości w studiu i słuchaczy odnosi się z szacunkiem i właściwą najlepszym standardom tego zawodu ciekawością drugiego człowieka. Unika trywialności, powierzchowności, gwiazdorstwa. Na pytanie o największe zawodowe wyzwanie z pokorą odpowiada, że „każde spotkanie i rozmowa o kulturze z drugim człowiekiem, niezależnie, czy to jest Pedro Almodovar, czy przechodzień

nagrywany na ulicy”. Jako prezenterka zwraca uwagę znakomitą polszczyzną i nienaganną artykulacją, co potwierdza przyznana jej stała karta mikrofonowa Polskiego Radia najwyższej kategorii – S (spikerska).

 

Swoją pracą wskazuje na wartość poważnego dziennikarstwa, opartego na wiedzy, odpowiedzialności, szacunku dla rozmówcy i słuchacza. W jej wykonaniu tematyka kulturalna nie jest pasjonującą opowieścią o artystach i sztuce, pozwalającej odkryć nowe perspektywy. Dla młodych ludzi myślących o karierze dziennikarskiej Red. Martyna Podolska może być przykładem pracowitości i determinacji. Pokazała, że dzięki wytrwałości i pasji już w młodym wieku (25 l.) można odnieść sukces w najbardziej wymagających mediach, jednocześnie dbając o naukę i uniwersyteckie wykształcenie.

 

Pytana dziś, jakim zawodem jest dla niej dziennikarstwo, odpowiada wprost: „wymarzonym”.

 

Więcej o gali AKLAUD:

http://www.kurierlubelski.pl/aktualnosci/a/akademickie-laury-dziennikarskie-wreczone-na-kul-zdjecia,12948046/

http://lublin.naszemiasto.pl/artykul/akademickim-laurem-dziennikarskim-aklaud-2017-wyrozniono,4446472,art,t,id,tm.html

http://www.polskatimes.pl/edukacja/a/akademickie-laury-dziennikarskie-wreczone-na-kul-zdjecia,12948046/

http://lublin.gosc.pl/gal/pokaz/4519482.Gala-Akademickiego-Lauru-Dziennikarskiego-AKLAUD/13#gt

http://lublin.tvp.pl/36090911/akademickie-laury-dziennikarskie-zostaly-rozdane

http://centrum.fm/najlepsi-dziennikarze-zostali-nagrodzeni-gali-akademickiego-lauru-dziennikarskiego/

https://radio.lublin.pl/news/dziennikarka-polskiego-radia-lublin-nagrodzona-akademickim-laurem-dziennikarskim

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dzwiek-mowi-wiecej-akademicki-laur-dziennikarski-wreczony,n,1000213856.html

20-02-2018-gala-akademickiego-lauru-dziennikarskiego-aklaud,gal_16507.html

 

Obszerne galerie są dostępne również na stronie naszego Instytutu

http://idiks.org/konferencja-uniwersytet-komunikacja-media-debata-studencka-obiektywie/

http://idiks.org/znamy-laureatki-akademickiego-lauru-dziennikarskiego-aklaud-2017-galeria/

 

oraz relacje przygotowane przez 

Coś Nowego http://www.cosnowego.idiks.org/mistrzowie-dziennikarstwa-swietle-reflektorow/ 

i Passion TV https://www.youtube.com/watch?v=-K7wxMRSbIg

Autor: Robert Góźdź
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018, godz. 20:10 - Robert Góźdź