Nowe władze Instytutu

 

Z przyjemnością informujemy, iż dr hab. Magdalena Sowa została wybrana na Dyrektora Instytutu Filologii Romańskiej na kadencję 2012-2016. Więcej...

 

 

Dr Katarzyna Wołowska laureatką grantu NCN


Miło nam poinformować, iż dr Katarzyna Wołowska znalazła się w gronie laureatów konkursu OPUS 2 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Gratulacje !

 

 

Słownik kibica Euro 2012

 

Zapraszamy do zapoznania się z niezbędnikiem kibica - słownikiem przygotowanym specjalnie z okazji Euro 2012. Wersję francuską przygotowały mgr Aleksandra Kocjan i mgr Katarzyna Kwiek pod opieką prof. Urszuli Paprockiej-Piotrowskiej.

 

Strona ze słownikiem:

http://institutfrancais.pl/blog/2012/06/08/euro-2012-memento-de-survie/

 

 

Maraton fotograficzny z nutą francuską

 

Zainspirować się francuską piosenką i sfotografować Lublin? To możliwe dzięki Maratonowi Fotograficznemu. Edycję lubelską koordynuje Instytut Filologii Romańskiej KUL. Maraton już 2 czerwca, jego zwycięzcy będą mogli liczyć na kursy językowe, sprzęt audio a także książki. Wystawa nagrodzonych prac będzie jednym z elementów Nocy Kultury w Lublinie.
Strona konkursu http://institutfrancais.pl/marathon-photo/

Szczegóły przedsięwzięcia wyjaśniają Aleksandra Kocjan i Katarzyna Kwiek.

Wywiad : http://radioer.pl/informacje/2/20525/

 

 

 

Dlaczego złota rybka czasem jest czerwona?

 

Katedra Akwizycji i Dydaktyki Języków IFR KUL zaprasza 28 maja 2012 r. na konferencję poświęconą roli kultury w nauczaniu języków obcych pt. Dlaczego złota rybka czasem jest czerwona. Słów kilka o różnicach kulturowych i ich znaczeniu dla nauki języków obcych.

Miejsce: Gmach Główny, s. GG-47.

Galeria zdjęć

 

 

Wykłady gościnne prof. Georges'a Jacques'a

 

Instytut Filologii Romańskiej KUL serdecznie zaprasza na wykłady gościnne prof. Georges'a Jacques’a (Université Catholique de Louvain-la-Neuve, Belgia) :

 

Romantisme et religion dans la France du XIXème siècle

środa, 23 V 2012 roku, godz. 1000-1130, sala GG-412 (Gmach Główny KUL)

 

La titrologie: instrument d'analyse littéraire

czwartek, 24 V 2012 roku, godz. 1000-1130, sala GG-412 (Gmach Główny KUL)

 

 

Sukces translatorski Koła Naukowego Romanistów

 

16 marca 2012 r. w Centrum Uniwersyteckim Villanueva w Madrycie odbyła się promocja opowiadania Eugeniusza Małaczewskiego Caballo en el monte, która ukazała się na rynku hiszpańskim w marcu 2012 nakładem hiszpańskiego wydawnictwa Encuentro w przekładzie studentów Instytutu Filologii Romańskiej KUL pod opieką Pani mgr Joanny Kudełko z Instytutu Filologii Romańskiej KUL i Pana prof. José Antonio Moliny z Uniwersytetu w Murcji, opatrzonej wstępem przez Pana dr hab. Cezarego Tarachy, prof. KUL z Instytutu Historii KUL.

 

23 marca br.  na Uniwersytecie w Murcji odbyło się sympozjum polsko-hiszpańskie poświęcone życiu i twórczości Małaczewskiego, połączone z promocją książki, recitalem fortepianowym oraz koncertem choru Discantus.

 

Współorganizatorem tych wydarzeń była Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL.

Serdeczne podziękowania składamy inicjatorom promocji twórczości autora polskiej tradycji i organizatorom Sympozjum oraz Studentom IFR KUL w tym zwłaszcza członkom Koła Naukowego Romanistów, za wkład w przekład dzieła na język hiszpański.

Utwór tłumaczyli:

Małgorzata Adamczyk, Karolina Graczyk, Małgorzata Grenda, Monika Kmiecik, Katarzyna Łosicka, Magdalena Orczykowska, Marcelina Tkaczyk, Marlena Wawryszuk, Marta Wilman, Tomasz Wojewoda, Karolina Zapart. Przekład ten stanowi chlubny czyn owocnej współpracy akademickiej. Niech będzie przykładem i wzorem do podejmowania kolejnych zadań.

Plakat: Murcia2012.pdf

Galeria: Sympozjum polsko-hiszpańskie, Murcia, 23 III 2012

Wywiad : Alvaro Lucas, krytyk i dziennikarz hiszpański rekomenduje książkę „Caballo en el monte” w radio Gestiona. Audycja z dnia 16 marca 2012 (początek wywiadu 0:45:10)

http://www.gestionaradio.com/2012-03-16-1100-gestiona-salud

 

 

 

 

Certyfikaty językowe. Jak? Gdzie? Po co?

 

Katedra Akwizycji i Dydaktyki Języków IFR KUL zaprasza 22 marca br. na konferencję poświęconą Certyfikatom z języka angielskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz polskiego dla obcokrajowców.

Więcej:

Plakat.pdf

 

 

 

Salon Studia i Kariera z Francją, 22 i 23 lutego 2012 r. w Warszawie, 24 lutego 2012 r. w Krakowie

 

Szukasz studiów, stażu lub pracy? Ten salon jest dla Ciebie!

 

To wyjątkowe, otwarte dla wszystkich wydarzenie, będzie gościć w Warszawie, a następnie w Krakowie, uczelnie i firmy francuskie. To jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu spotkać przyszłych pracodawców.

Salon, będący miejscem informacji i rekrutacji, umożliwi licealistom i studentom spotkania z najlepszymi francuskimi uczelniami oraz z kluczowymi pracodawcami i zaprezentowanie się jako przyszły student, stażysta lub pracownik.

Zainicjowany przez Ambasadę Francji w Polsce i zorganizowany wspólnie z CampusFrance i Francuską Izbą Przemysłowo-Handlową w Polsce (CCIFP), Salon "Studia i Kariera z Francją 2012" będzie podzielony na trzy części.

  • Studia": francuskie uczelnie udzielą informacji na temat studiów we Francji, studiów francuskojęzycznych w Polsce oraz podwójnych dyplomów, jak również rekrutacji i możliwości rozwoju kariery zawodowej!
  • Kariera": przedstawiciele francuskich firm zaprezentują oferty praktyk i pracy w ramach indywidualnych spotkań (po uprzedniej rejestracji online)!
  • Spotkania i konferencje": specjaliści w dziedzinie francuskiego szkolnictwa wyższego, badań i stypendiów rządu francuskiego będą na miejscu, aby podzielić się z publicznością swoim doświadczeniem i wiedzą.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby dowiedzieć się jak najwięcej o studiach we Francji, poznać działalność i ofertę firm francuskich, znaleźć staż lub pracę i nawiązać ciekawe kontakty!

 

Liczymy na Twoją obecność! Udział w salonie pomoże Ci zaplanować przyszłość.

 

Rejestracja: www.ccifp.pl

 

Affiche_1.JPG

 

Odeszła do Pana śp. Francine Thyrion

 

14 lutego 2012, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła Francine Thyrion, pedagog, profesor, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve (UCL) w Belgii. Francine Thyrion była wielkim przyjacielem Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, organizatorem pomocy humanitarnej dla naszej Uczelni w trudnych latach stanu wojennego, zaangażowana, u boku swojego Męża i działacza związkowego, śp. Bolesława Mikołajczaka, w sprawy Polski i Solidarności. Wspierała też przez wiele lat wymianę naukową między KUL a UCL, czekając zawsze na przybywających z Lublina stypendystów z ciepłym uśmiechem i naturalną serdecznością, zaskakując doskonałą znajomością języka polskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 18 lutego, o godz. 10.00 w kościele parafialnym Saint-Francois d'Assise w Louvain-la-Neuve.

 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                         Pracownicy Instytutu Filologii Romańskiej

 

 

Prof. Witold Wołowski laureatem konkursu NCNMiło nam poinformować, iż prof. Witold Wołowski znalazł się w gronie laureatów konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki. Gratulacje !

Czytaj dalej...

 

 

Prof. Paweł Matyaszewski uhonorowany medalem merostwa La Brède

 

 

Z przyjemnością informujemy, iż 26 listopada 2011 na spotkaniu zorganizowanym przez "Cercle des Amis de Montesquieu" w La Brède (Francja) prof. Paweł Matyaszewski (Instytut Filologii Romańskiej KUL) został uhonorowany medalem merostwa La Brède, wydanym w 2005 roku w 250 rocznicę śmierci Monteskiusza.  

Medal został  przyznany mocą decyzji mera La Brède, Pana Michel’a Dufranc, w uznaniu za zasługi dla miasta poprzez propagowanie osoby i myśli Monteskiusza w świecie, a zarazem zacieśnianie więzów przyjaźni między Francją a Polską.

Prof. Paweł Matyaszewski zaprezentował podczas spotkania w La Brède swoją najnowszą książkę Podróż Monteskiusza. Biografia przestrzenna, która otrzymała również nagrodę specjalną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Link do wydarzenia : « Une évocation polonaise originale »

 

 

Medal merostwa La Brède

 

Medal merostwa La Brède

 

Medal merostwa La Brède przyznany prof. Pawłowi Matyaszewskiemu

 

 

 

Nagroda specjalna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  dla Wydawnictwa KUL za książkę Podróż Monteskiusza. Biografia przestrzenna autorstwa prof. Pawła Matyaszewskiego.

 

 

Podroze.Monteskiusza.okladka.jpg.jpg

 

Miło jest nam poinformować, iż podczas XV Poznańskich Dni Książki Naukowej (12-14 X 2011) Wydawnictwo KUL zostało laureatem  Nagrody specjalnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  za książkę Podróż Monteskiusza. Biografia przestrzenna autorstwa prof. Pawła Matyaszewskiego. Gratulujemy!

Czytaj dalej...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Magdalena Sowa laureatką stypendium MNiSW

 

Z przyjemnością informujemy, iż dr Magdalena Sowa znalazła się w gronie stypendystów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasza koleżanka otrzymała 24 miesięczne stypendium naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Gratulacje !

Czytaj dalej...

 

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego 2011/2012

 

3 października br. Mszą św. w Kościele Akademickim o godz. 9.00 rozpocznie się rok akademicki 2011/2012 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Mszy będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr hab. Sławomir Nowosad, prof. KUL (Prorektor).

Czyaj dalej...

Autor: Edyta Kociubińska
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013, godz. 21:18 - Edyta Kociubińska