11.05.2017 - 12.05.2017

Konferencja "Religia a kultura"

Religia a kulturaJaki typ kultury generują doktryny poszczególnych religii? Dlaczego współczesna kultura europejska odwróciła się od chrześcijaństwa, co zaproponowała w zamian, a co straciła?

Wydział Filozofii, Katedra Dialogu Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytut Kulturoznawstwa KUL, Roczniki Kulturoznawcze KUL oraz Fundacja Instytut Bałkański organizują 12 maja 2017 r. piątą Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Kultura i metoda” - "Religia a kultura". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w Gmachu Głównym KUL.

10.05.2017 - 13.05.2017

V Foro de Lingüística Hispánica

Foro de Lingüística HispánicaInstytut Filologii Romańskiej KUL zaprasza na piąte forum językoznawstwa hiszpańskiego: V Foro de Lingüística Hispánica Foro de Lingüística Hispánica organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej UMCS, które odbędzie się 11-13 maja 2017 r. W odbywającej się co dwa lata konferencji, biorą udział wszyscy liczący się polscy hispaniści oraz znani językoznawcy z Hiszpanii. W tym roku gośćmi specjalnymi będą członkowie Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (Real Academia Española): prof. Guillermo Rojo Sánchez (Universidad de Santiago de Compostela) i prof. Wiaczesław Nowikow (Uniwersytet Łódzki). Odczyty plenarne wygłoszą również: prof. Joanna Wilk-Racięska (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Ramón González Ruiz (Universidad de Navarra). Drugi dzień obrad będzie miał miejsce w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Konferencja „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe"Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe",  która odbędzie się 21 i 22 września 2021 r. Konferencja odbędzie się w formie online na platformie MS Teams z udziałem gości z zagranicy.