Bieżące

Niemal od samego wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową marzeniem społeczności akademickiej KUL stała się wizyta Ojca Świętego na KUL. I choć Jan Paweł II odwzajemniał to pragnienie to przez długi czas jego realizacja nie była możliwa ze względu na sprzeciw ówczesnych władz. Dlatego wręczenie papieżowi doktoratu honoris causa KUL w 1983 r. miało miejsce w Warszawie. Lublin znalazł się na trasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny dopiero w 1987 r. W programie wizyty Ojca Świętego nie mogło zabraknąć pobytu na KUL. 9 czerwca Jan Paweł II spotkał się najpierw w uniwersyteckiej auli z przedstawicielami świata nauki z całej Polski, a następnie na dziedzińcu ze społecznością akademicką KUL.

 

Fotorelacja

 

Więcej

 

 

ifigeniaTeatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 9, 10 i 13 czerwca 2017 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Szczegóły dotyczące spektakli i możliwości otrzymania wejściówek na stronie Teatru.

08.06.2017 - 09.06.2017

Wizyta w ramach Bridge To Poland

9 czerwca 2017 r. Uniwersytet Otwarty będzie gościł grupę Amerykanów -  uczestników programu wyjazdowego organizowanego przez Bridge To Poland, organizację założoną w USA w celu upamiętniania historii Żydów w Polsce. Jej założycielka Leora Tec, której rodzina pochodzi z Lublina, jest przekonana, że poprzez warsztaty, prezentacje i wyjątkowe doświadczenia podróżnicze poznaje się historię i nawiązuje dialog.

Wizyta grupy została zaplanowana w rocznicę obecności Ojca Świętego Jana Pawła II na naszej Uczelni. Wykład zatytułowany The Catholic Church in Poland and Anti-Semitism – Past and Present wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek, w niegdyś ulubionej sali Karola Wojtyły.

Kościół i jego prawo w nauczaniu JP IIKatedra Prawa Wyznaniowego KUL zaprasza na międzynarodową konferencję naukową organizowaną w 30. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim „Kościół i jego prawo w nauczaniu św. Jana Pawła II", która odbędzie się  9 czerwca 2017 r. w Collegium Iuridicum ul. Spokojnej 1, sala CI-204.

 

Program

 

 

Koncert „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor”Z okazji 30-lecia pobytu Papieża Jana Pawła II w Lublinie Chór KUL wraz z zespołem instrumentów dętych wystąpi z koncertem „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor” w Kościele św. Rodziny w Lublinie. Będzie on miał miejsce 8 czerwca 2017 r. o godz. 19.00. W programie koncertu „Gloria" Johna Ruttera. Partie solowe wykonają: Magdalena Jemioła – sopran, Tatiana Iwaszkiewicz – sopran, Małgorzata Papiewska – mezzosopran, dyrygent – Grzegorz Pecka. Tego samego dnia o godz. 18.00 Chór wystąpi w Kościele św. Rodziny podczas Mszy św. w intencji studentów i młodzieży, której przewodniczyć będzie ks. prof. Andrzej Kiciński, Prorektor ds. Studenckich KUL.

Chór KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki zaśpiewa także 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Kościele św. Rodziny podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Abp. Stanisława Budzika, który dokona uroczystego poświęcenia kościoła pw. Świętej Rodziny.

Liturgia a Nowa EwangelizacjaInstytut Liturgiki i Homiletyki KUL oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji  zapraszają na sympozjum „Liturgia i nowa ewangelizacja, które odbędzie się 8-9 czerwca 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy,  aula CTW-114.

 

Więcej

Piętnasta już konferencja z cyklu Argumentacja-Dialog-Perswazja w zamiarze swoim ma łączyć badania współczesnej teorii argumentacji z dociekaniami prowadzonymi w nurcie klasycznej retoryki. Wspólne dla obu dyscyplin jest zainteresowanie skutecznym przekonywaniem do swoich racji w stosunkach międzyludzkich. Różne konteksty i metody stanowią o wewnętrznym bogactwie tych dyscyplin, a także różnicują je między sobą. Liczymy, że konferencja jako miejsce spotkania badaczy z różnych środowisk i specjalizacji przyczyni się do rozwoju wiedzy o argumentacji i otworzy nowe pola do współpracy ujawniając niedostrzegane dotąd, nowe perspektywy badawcze.

Zapraszamy do Lublina! Zapraszamy na Wydział Filozofii KUL

Organizatorzy

 

Na drodze do FatimyKatedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL  zapraszają na  wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka „Na drodze do Fatimy”. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca 2017 r. o godz. 11.30 w patio Colegium Norwidianum. Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca.

 

Więcej

Kwiat jabłoniMuzeum KUL zaprasza na wystawę prac  Jerzego Turnaua, malarza-ziemianina. Wystawa Jerzy Turnau (1869-1925) Ars e terra to pierwsza prezentacja obrazów tego zapomnianego artysty. Punktem wyjścia jest wspaniałe dzieło Jerzego Turnaua, zatytułowane Kwiat Jabłoni, które znajduje się w zbiorach KUL. Ponad 30 obrazów udało się pozyskać ze zbiorów prywatnych, głównie od rodziny malarza, oraz z klasztoru Bernardynów w Przeworsku. Poza dziełami malarskimi zostaną pokazane fotografie, dokumenty i pamiątki rodzinne artysty.

 

Wystawa będzie czynna do 10 lipca 2017 r.

 

Więcej

Wkrótce

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Rekrutacja zimowa na KULJuż 11 stycznia rozpocznie się rekrutacja zimowa na KUL. W tym roku będzie ona prowadzona na dwa kierunki studiów inżynierskich II stopnia:

 

Więcej

kul_plakat_2021_tydzien_modlitw_1-1 „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał  tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony od 18 do 25 stycznia 2021 r. Tradycyjne w jego archidiecezjalne obchody włącza się Sekcja Ekumenizmu KUL.

 

Centralne nabożeństwo w archidiecezji lubelskiej odbędzie się w poniedziałek, 18 stycznia o godz. 17.00 w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL. Kazanie wygłosi prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski abp Abel (link do transmisji nabożeństwa).

 

Codziennie (19 - 25 stycznia) o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL będzie odprawiana Eucharystia, podczas której przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich będą dzielić się swoim świadectwem wiary (link do transmisji). W środę, 20 stycznia odbędzie się sesja naukowa online "Ekumenizm papieża Franciszka”, która rozpocznie się o godz. 10.00 (link do transmisji).

Spotkanie online Męczennicy za Kosciół i Polskę z Cerkwi UnickiejZa dążenie do jedności Kościoła zapłacił własnym życiem. Postać błogosławionego Jozefata Kuncewicza, męczennika jedności, oraz dzieje jego kultu przypomina książka „Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata”, której autorami są ks. prof. Andrzej Gieniusz CR (Papieski Uniwersytet Urbaniana) oraz dr hab. Włodzimierz Osadczy prof. KUL. Centrum Ucrainicum KUL, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza na spotkanie online Męczennicy za Kościół i Polskę z Cerkwi Unickiej, w ramach którego odbędzie się prezentacja książki z udziałem autorów. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 16, w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych męczenników unickich, na Facebooku, profile Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

Więcej

 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. 

 

Program Dni

 

Więcej