100.rocznica powstania KULRektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza na obchody 100. rocznicy powstania KUL, którą będziemy świętować 8 grudnia 2018 r.

Program:

8.00 Msza Święta – przewodniczenie i homilia bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy Brooklynu (Kościół Akademicki KUL)

10.00 Uroczyste posiedzenie Senatu KUL (Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego)

• Hymn Państwowy
  • Wystąpienie Rektora KUL ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego
  • Wręczenie Medali za Zasługi dla KUL
  • Wręczenie Medali Jubileuszowych 100-lecia KUL
  • Słowo Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego
  • Gaudeamus igitur

12.00 Złożenie kwiatów na grobie ks. Radziszewskiego

13.00 Uroczyste odsłonięcie pomnika ks. I. Radziszewskiego (skwer abp. J. Życińskiego)

Wydział Nauk Społecznych zaprasza na premierę książki autorstwa prof. Adama Bieli „Idzi Radziszewski. Charyzmatyczny psycholog”. Wydarzenie odbędzie się w 100. rocznicę powstania KUL, 8 grudnia 2018 r., o godz. 15.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618. Spotkanie poprowadzi prof. Zbigniew Zaleski

Monografia ma charakter studium historyczno-krytycznego oraz metodologiczno-psychologicznego, dotyczącego osoby oraz działalności naukowej Idziego Benedykta Radziszewskiego – założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie z autorem książki, prof. Adamem Bielą odbędzie się w ramach obchodów stulecia istnienia KUL. Publikacja ma podkreślić wyjątkowość osoby założyciela oraz znaczenia tego wydarzenia – Uniwersytet Lubelski został założony przez uczonego, gruntownie wykształconego w zakresie przyrodniczych i filozoficznych podstaw psychologii.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

Odpoczynek tancerzyMuzeum KUL zaprasza na kolejną odsłonę wystawy dzieł sztuki „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”z kolekcji sztuki polskiej zgromadzonej przez Krzysztofa Musiała. Wystawę, która będzie czynna do 26 stycznia 2019 r., opuściło kilka obrazów, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Ekspozycja w Muzeum KUL liczy ponad 70 prac – wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

„The History of Philosophy as Told from the Future” Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Stanisław Kamiński Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „The History of Philosophy as Told from the Future” w dniach 11-15 maja 2020 r. poprowadzi prof. Steve Fuller (University of Warwick).

wykłady „New World Order and New Atheism”Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „New World Order and New Atheism” w dniach 18-22 maja 2020 r. poprowadzi prof. Curtis Hancock (Rockhurst Jesuit University, Kansas City, Missouri).

2020_kul_wojtyla_memorial_lectures_plakat_reimersWydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów Veritas splendor and Philosophy w dniach 1-5 czerwca 2020 r. poprowadzi prof. Adrian Reimeres (Notre Dame University).

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.