ap2rgb Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową „Naśladownictwo czy inspiracja? Problem podobieństwa w sztuce". Obrady odbędą się w dniach 5–7 czerwca 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie, przy ul. Chopina 27.  W centrum rozważań znajdzie się problem naśladownictwa w sztukach plastycznych jak i związanych ze słowem. Prelegenci z całej Polski poruszą kwestie związane z kopią, inspiracją oraz natchnieniem, odnosząc się zarówno do współczesności jak i dawnych wieków.

03.09.2019 - 08.09.2019

III Letnia Szkoła Kognitywistki

2019_letnia-szkola-kognitywistyki_plakat Zapraszamy na III Letnią Szkołę Kognitywistyki odbywającą się w Kazimierzu Dolnym w dniach 4-7 września 2019 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Umysł w kulturze".

08.09.2019 - 14.09.2019

XI Polski Zjazd Filozoficzny

Zjazd FilozoficznyW dniach 9-14 września 2019 r. odbędzie się w Lublinie XI Polski Zjazd Filozoficzny. Gospodarzem Zjazdu jest Wydział Filozofii KUL. Zjazd stanowi znakomitą okazję do kolejnego spotkania polskiego środowiska filozoficznego, zaprezentowania aktualnie prowadzonych badań i dyskusji, a także namysłu nad miejscem i rolą filozofii w kontekście szybkich i radykalnych przemian, którym podlega dzisiaj środowisko naukowe w Polsce.

Zapraszamy Państwa serdecznie do uczestnictwa w Zjeździe. Ramowy program, listę sekcji tematycznych oraz inne niezbędne informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.zjazdfilozoficzny.pl.

W dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

Program główny

Program towarzyszący

lcc-poster-2019 Katedra Filologii Celtyckiej KUL zaprasza na konferencję naukową "3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies", która odbędzie się w dniach 19-20 września 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 219. Referaty dotyczyć będą literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii.