11 czerwca 1981 roku Czesław Miłosz otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od tego historycznego wydarzenia minęło 35 lat.

Czesław Miłosz - 8 grudnia 1980 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. W tym czasie, po raz pierwszy od 1945 roku jego książki ukazały się w Polsce oficjalnie. W roku 1981, po trzydziestu latach nieobecności, przyjechał do ojczyzny.

Z tej okazji zapraszamy do Muzeum Uniwersyteckiego Historii KUL gdzie została przygotowana wystawa czasowa prezentująca fotografie oraz dokumenty z uroczystości wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa KUL Czesławowi Miłoszowi.

W maju 2016 r. przypada 70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej. Z tej okazji Fundacja Nasza Tradycja zaprasza do Archikatedry Lubelskiej na wystawę Dzieci moje!, pod honorowym patronatem JE abp. prof. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego. Konsultantem historycznym wystawy jest JE abp prof. Bolesław Pylak Arcybiskup Senior Archidiecezji Lubelskiej, autorem koncepcji Leon M. Budrys, zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty, opracowanie graficzne jest dziełem agencji Studio R-ka.

Wystawę – zrealizowaną przy pomocy finansowej Miasta Lublin, PGE Dystrybucja S.A. i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. oraz przy pomocy organizacyjnej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie – oglądać będzie można w archikatedrze lubelskiej do 12 czerwca 2016 r.