kul_plakat_2019_marian_rusecki_konfa1 Katedra Religiologii i Misjologii, Sekcja Teologii Fundamentalnej KUL oraz Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie  zapraszają na konferencję z cyklu Marian Rusecki Memorial Lectures zatytułowaną "Od Maximum illud do Evangelii gaudium i Synodu Kościoła w Amazonii. Nauki teologiczne, humanistyczne i społeczne w służbie misji", która odbędzie się w dn. 27-28 listopada 2019 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C- 1031. Początek wydarzenia o godz. 9.00.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

29.09.2020 - 30.09.2020

Dialog kultur w Europie i Lublinie

30 września odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. O godz. 19.00 w Trybunale Koronnym w debacie „Dialog kultur w Europie i Lublinie” spotkają się prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), bp Jerzy Samiec (Polska Rada Ekumeniczna), dr Krzysztof Żuk (Prezydent Lublina) i moderator prof. Sławomir Jacek Żurek (KUL).

Dyskusję poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas którego kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego.

W program „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

Cykl spotkań, wspólnych modlitw i wydarzeń kulturalnych jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznym „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima; Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.

IV Kongres Ruchu „Europa Christi” na KULJuż po raz kolejny na KUL będzie obradował Kongres Ruchu „Europa Christi”. Jego uczestnicy podejmą temat wartości chrześcijańskich, które stanowią podstawę ładu międzynarodowego. Pierwszy dzień obrad (15 października 2020 r.) będzie odbywał się na KUL pod hasłem św. Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy i Doktor Kościoła. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. Jan Paweł II jako papież rodziny czy ustawodawca Kościoła. W trakcie obrad kard. Gerhard Müller odbierze Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Lubelską część obrad zakończy prezentacja 5-tomowej monografii „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” autorstwa prof. Petera Rainy.

Tydzień później (22 października) Kongres przeniesie się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, gdzie podejmowane będzie zagadnienie personalizmu Jana Pawła II i jego przesłania dla Europy.

"W ten sposób chcemy przybliżyć aktualność przesłania, które zostawili św. Jan Paweł II i nasz absolwent, najwybitniejszy ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczystości będą składały się z dwóch części. Pierwsza uroczysta, podczas której ksiądz kardynał Müller otrzyma statuetkę prymasa Wyszyńskiego za działalność w duchu Deo et Patriae. Druga część będzie miała charakter naukowy, a w jej trakcie będziemy rozważać przesłanie Prymasa Tysiąclecia, a także Jana Pawła II" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)