11.05.2017 - 12.05.2017

Konferencja "Religia a kultura"

Religia a kulturaJaki typ kultury generują doktryny poszczególnych religii? Dlaczego współczesna kultura europejska odwróciła się od chrześcijaństwa, co zaproponowała w zamian, a co straciła?

Wydział Filozofii, Katedra Dialogu Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytut Kulturoznawstwa KUL, Roczniki Kulturoznawcze KUL oraz Fundacja Instytut Bałkański organizują 12 maja 2017 r. piątą Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Kultura i metoda” - "Religia a kultura". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w Gmachu Głównym KUL.

Wokół wartości formy i rytuKoło Naukowe Teologów KUL zaprasza do wzięcia udziału w debacie akademickiej poświęconej tematowi "Wokół wartości formy i rytu. Afirmacje i negacje", która odbędzie się 12 maja 2017 r. o godz. 17.30 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031.

KUL będzie gościł ponad 800 najlepszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego. Wezmą oni udział w uroczystej gali stanowiącej podsumowanie konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Poza wręczeniem nagród laureatom, celem uroczystej gali jest również  promowanie uczniów szczególnie uzdolnionych i utalentowanych oraz  podziękowanie nauczycielom i dyrektorom szkół za pracę dydaktyczną i wychowawczą z uczniami.

Uroczystość będzie się 11 i 12 maja 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-408, a jej współorganizatorem jest Uniwersytet Otwarty. Początek o godz. 10.00.

VI Spotkania KomunikacjiJak odnieść sukces w sieci? Jak poradzić sobie w mediach i reklamie? Jak przygotować się do tej pracy w tej branży? Zapraszamy na VI Studenckie Spotkania Komunikacji, tym razem poświęcone komunikacji w sieci, oraz na spotkanie z absolwentami kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna - dziś pracownikami znanych redakcji i agencji reklamowych.

10.05.2017 - 13.05.2017

V Foro de Lingüística Hispánica

Foro de Lingüística HispánicaInstytut Filologii Romańskiej KUL zaprasza na piąte forum językoznawstwa hiszpańskiego: V Foro de Lingüística Hispánica Foro de Lingüística Hispánica organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej UMCS, które odbędzie się 11-13 maja 2017 r. W odbywającej się co dwa lata konferencji, biorą udział wszyscy liczący się polscy hispaniści oraz znani językoznawcy z Hiszpanii. W tym roku gośćmi specjalnymi będą członkowie Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (Real Academia Española): prof. Guillermo Rojo Sánchez (Universidad de Santiago de Compostela) i prof. Wiaczesław Nowikow (Uniwersytet Łódzki). Odczyty plenarne wygłoszą również: prof. Joanna Wilk-Racięska (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Ramón González Ruiz (Universidad de Navarra). Drugi dzień obrad będzie miał miejsce w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113.

Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej zaprasza na panel ekspercki "Nadzieja w starożytności pogańskiej i chrześcijańskiej", który odbędzie się 18 maja 2017 roku w godz. 9.00-13.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-802.

Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów "The Human Person between Objective and Subjective Truth" w dniach 8 - 12 maja poprowadzi Professor Rocco Buttiglione.

Kameruńska codziennośćW atrium Collegium Norwidianum do końca maja b.r. można oglądać wystawę zdjęć "Kameruńska codzienność", która została przygotowana przez lubelską wspólnotę Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri". Fotografie ukazują życie codzienne mieszkańców Kamerunu oraz efekty materialnego wymiaru pomocy ofiarowanej przez darczyńców z Polski. Autorem większości zdjęć jest dr Konrad Czernichowski (UMCS).

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

wystawa KUL ZamośćRektor KUL oraz Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu zapraszają na wystawę „Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL”, która będzie prezentowana w Muzeum Zamojskim w Zamościu od 18 marca do 31 maja 2017 r. Na wystawie znalazły się średniowieczne rzeźby śląskie, malarstwo obce XVI-XIX w. i polskie XIX/XX w., rysunek i grafika oraz rzemiosło artystyczne, w tym porcelana i szkło z najprzedniejszych manufaktur europejskich.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.