15.lat.ES.w.UE Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Instytut Historii UMCS, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Towarzystwo Nauk i Kultury „Libra", zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej  „15 lat państw Europy Środkowej w Unii Europejskiej. Refleksje dla Europy Wschodniej", która odbędzie się 18  maja 2019 r., na Wydziale Humanistycznym UMCS, sala 321. Początek wydarzenia o godz.10.30.

Dzień HiszpańskiInstytut Filologii Romańskiej, Instytut Historii KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji międzynarodowych oraz Koło Hiszpańsko - Polskie KUL zapraszają na Dzień Hiszpański i Latynoamerykański, który odbędzie się 17 maja 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy  KUL, sala CTW - 408 w godz. 10.00 - 14.00.

Uczestnicy tegorocznego spotkania będą mogli zapoznać się z językiem, kulturą i historią krajów języka hiszpańskiego. Ponadto w programie przewidziano teatralną inscenizację dzieła Miguela Cervantesa oraz multimedialny quiz z nagrodami. Zwieńczeniem całości będzie koncert flamenco w wykonaniu Andrzeja Lewockiego z Zespołem.  Ilość miejsc jest ograniczona.

wschody Fundacja Rozwoju KUL oraz Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na "East est - I Festiwal Wschodnich Podróży", który odbędzie się w dniach 17 - 18 maja 2019 r. w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Celem wydarzenia będzie przybliżenie uczestnikom kultury, przyrody i mentalności mieszkańców szeroko pojętego Orientu. Poza spotkaniami z podróżnikami organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących inspirowanych Wschodem m.in.: warsztaty ceramiczne i origami, pokaz florystyczny, wystawy fotografii i zabytkowych map. Otwarcie Festiwalu nastąpi 17 maja 2019 r. o godz. 11.00 w Czytelni Teologiczno- Filozoficznej BU KUL.

Ratuję człowieka, który prosi o pomocOśrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL oraz Komisja Historyczna przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zapraszają na 48. konferencję naukową historyków zakonnych „Ratuję człowieka, który prosi o pomoc”, która odbędzie się 17-18 maja 2019 r. w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP (Starowiejskich) w Starej Wsi. Tematem obrad będzie udział żeńskich wspólnot zakonnych w ratowaniu Żydów w okresie II wojny światowej.

14.04.2019 - 24.05.2019

Wystawa „Muzeum od kuchni!”

muzeum_plakat_kuchnia_www1 Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL  zaprasza na wystawę „Muzeum od kuchni!”, której wernisaż odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w pomieszczeniach Muzeum w Gmachu Głównym KUL.  Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.

Odzyskany blask9 grudnia 2019 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rzeźby można podziwiać w Muzeum KUL do 30  stycznia 2020.

tmojch_2020_kul1 Tradycyjnie już Sekcja Ekumeniczna Instytutu Nauk Teologicznych KUL włącza się w archidiecezjalne obchody Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, który w tym roku będzie trwał od 18 do 25 stycznia. Codziennie o godz. 12.30 w Kościele Akademickim będzie sprawowana Eucharystia w tej intencji, podczas której przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich będą dzielić się swoim świadectwem wiary.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa z Dziejów Apostolskich: Życzliwymi bądźmy (Dz 28,2).

Przy drzwiach zamknięrychTeatr Enigmatic KUL zaprasza na adaptację sceniczną dramatu Jeana Paula Sartre'a „Przy drzwiach zamkniętych". Przedstawienie w nowej obsadzie będzie można zobaczyć 22, 24 i 26 stycznia 2020 r. o godz. 20.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02. Wstęp bezpłatny, możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem teatrenigmatic@gmail.com

22.01.2020 - 23.01.2020

Flesz Akademicki

www_flesz_23_stycznia W czwartek 23 stycznia 2020 r. o godz. 21.55 w TVP3 Lublin zostanie wyemitowany kolejny w tym roku akademickim odcinek Flesza Akademickiego przygotowanego przez TV KUL. W programie najciekawsze wydarzenia z życia naszego Uniwersytetu.

II Obchody  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie,Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają na II Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, które odbędą się od 27 stycznia do 1 lutego 2020 r.