plakaty_2021_03_07 "Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne?" - to tytuł rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczną się w niedzielę, 7 marca i potrwają do  9 marca 2021 roku. Tegoroczne rozważania poprowadzi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Nauki rekolekcyjne głoszone będą w niedzielę na Mszach świętych o godz. 11.00, 12.30 i 19.00, w dni powszednie o godz. 12.30 i 19.00.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi w Kościele Akademickim KUL może przebywać jednocześnie maksymalnie 16 osób. Wszystkie Msze św. są transmitowane online.

Krucyfiks w Kościele Akademickim KULW czasie Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w Kościele Akademickim KUL. W każdy piątek o godz. 18.00 odprawiana będzie Droga Krzyżowa. W jej trakcie studenci będą przypominać rozważania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 18.15, sprawowane będzie nabożeństwo Gorzkich Żali. Kazanie podczas tego nabożeństwa, zatytułowane „Żyjemy w trudnych czasach”,  będzie głosił ks. Tomasz Gajda, doktorant na Wydziale Teologii KUL. Z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka roku rodziny, który rozpocznie się już 19 marca, rozważania będą dotyczyły właśnie rodziny.

16.02.2021 - 21.04.2021

IX Ogólnopolski Konkurs Logiczny

Wydział Filozofii i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Logicznym. Konkurs Logiczny ma charakter unikatowy w skali kraju. Jego celem jest rozwój sprawności logicznych u młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz popularyzacja wiedzy o logice jako nauce o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, jak i regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

Ze względu na panującą epidemię w tegorocznej edycji Konkursu wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych. Najważniejszą jest ta, że pierwszy (szkolny) etap IX Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego odbędzie się w formie ONLINE w dniu 21 kwietnia 2021 r. (środa) w godzinach 09.00-10.00 CET.

Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii Instytutu Pedagogiki WNS KUL zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Nauczyciel i jego praca wobec wyzwań współczesności”, która odbędzie się online 14 kwietnia 2021 r.

Linki do transmisji konferencji

plakat_2021_04_21-1 Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Filozof, teolog, poeta, papież", zaprasza na wykład  ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie) zatytułowany "Karol Wojtyła - ostatni ojciec soborowy na Tronie Piotrowym". Spotkanie konwersatoryjne w formie online odbędzie się 21 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00 na platformie MS TEAMS.

Dostęp do wydarzenia.

Katedra Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu zapraszają na Lubelskie Seminarium Otwarte im. ks. Andrzeja Maryniarczyka SDB pt. Czy Bóg jest rzeczywiście odległy? W kręgu filozofii Dionizego Areopagity i Grzegorza Palamasa. Gościem seminarium, które rozpocznie się we środę 28 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00, będzie dr Agnieszka Świtkiewicz-Blandzi.

Wychowanie do dialoguWychowanie do dialogu” to temat kolejnego spotkania w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2021. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Gośćmi debaty, którą poprowadzi proboszcz lubelskiej parafii luterańskiej ks. Grzegorz Brudny, będą: psycholog z Katedry Psychologii Klinicznej KUL dr Małgorzata Łysiak, pedagog z Katedry Pedagogiki Religii i Kultury ChAT oraz biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i kierownik Katedry Teologii Systematycznej bp prof. Marcin Hintz. Debata, w trybie zdalnym, odbędzie się w środę, 28 kwietnia 2021 r., o godz. 19.00. Bezpośrednia transmisja na stronie: ekumenizmlublin.pl.

Wydział Filozofii zaprasza na Wykłady im. Stanisława Kamińskiego organizowane przez Katedrę Metodologii Nauk KUL. Tegoroczna, już dwudziesta edycja, która odbędzie się pomiędzy 17 a 21 maja 2021 r. zatytułowana jest A Singular Universe. Reflections from Physics for Philosophers of Nature. Wykłady poprowadzi Ksiądz Profesor Javier Sánchez-Cañizares z Uniwersytetu Nawarry (Hiszpania).

Z powodu pandemii COVID-19 wykłady zostaną poprowadzone poprzez platformę MS Teams. W ramach wykładów zostanie przeprowadzone otwarte seminarium.

W roku akademickim 2020/2021 Wykłady im. Jacka Woronieckiego OP zostały powierzone Prof. Peterowi A. Redpath’owi. Wybór jego kandydatury jest uzasadniony względami naukowymi i dydaktycznymi. Zgłoszony przez prof. Petera A. Redpath’a projekt wykładu pt. Classical rhetoric: ‘How to Speak. How to Listen’ (Mortimer Adler) w pełni wychodzi naprzeciw założeniom Wykładów im. Jacka Woronieckiego OP, których celem jest promocja filozofii kultury ugruntowanej na fundamentach filozofii i retoryki klasycznej.

Na wykłady z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures zapraszamy w dniach 31 maja-5 czerwca 2021 r.