19 października 2015 r. gościem Uniwersytetu będzie Lech Wałęsa, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1983.

W ramach cyklu Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa pan Wałęsa wygłosi wykład zatytułowany "Co Polakom dało 35 lat wolności w Polsce". Wykład rozpocznie się o godz. 13.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-114. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona osobie Pana Prezydenta oraz wizytom, jakie przy różnych okazjach składał na naszej Uczelni.

Instytut Teologii Duchowości KUL oraz Papieski Instytut Duchowości Teresianum w Rzymie
zapraszają na sympozjum międzynarodowe z okazji 500-lecia urodzin Świętej Teresy z Awili, Doktora Kościoła (1515-2015) Jesteś drogocennym diamentem w oczach Boga - Refleksje na podstawie „Twierdzy Wewnętrznej” Świętej Teresy z Awili. Poniedziałek, 19 października 2015 roku - Aula im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego KUL. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 8:00 w Kościele Akademickim.

W dniach od 18 października do 3 listopada 2015 r. w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich 14 (hol na I piętrze) w godzinach otwarcia Uniwersytetu dostępna będzie wystawa "Utracone na zawsze? Przedwojenne Muzeum Uniwersyteckie im. Księdza Kanonika Jana Władzińskiego".

Towarzystwo Naukowe KUL zaprasza przez cały październik na Kiermasz książek.
Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, parter Kolegium Jana Pawła II.

01.10.2015 - 20.10.2015

Nowa legitymacja studencka

W dniach 1-20 października 2015 r. w na parterze Gmachu Głównego KUL pracownicy Banku Pekao udzielają informacji odnośnie nowej funkcjonalności legitymacji.

Instytut Historii Sztuki KUL oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na VII edycję otwartych wykładów o sztuce Nieskończony eksperyment - sztuka i obrazy nowoczesności.

Michał Boruciński (1885-1976); Studium głów apostołów; węgiel na papierze; wys. 57,7 cm, szer. 63,4 cm w świetle ramy; nr inw.: MU KUL II-234 Sygn. p.d.: M. BORVCIŃSKI Dar Stanisławy i Tadeusza Witkowskich w 1991 r.Z okazji otwarcia nowego gmachu Instytutu Inżynierii Środowiska KUL w Stalowej Woli zaprezentowane zostaną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli rysunki, akwarele, pastele i grafiki ze zbiorów muzealnych naszej uczelni. Do tej pory zorganizowanych zostało kilka wystaw prezentujących wybrane obiekty ze zbiorów KUL. Po raz pierwszy, w zdecydowanej większości, pokazane zostaną prace na papierze. Goście stalowowolskiego Muzeum będą mieli niepowtarzalną okazję poznać mało znane dzieła tak wybitnych artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz, Stanisław Noakowski, Leon Wyczółkowski i in. Dopełnieniem prezentacji będzie wybór najcenniejszych miedziorytów nowożytnych, sztychowanych m.in. przez Dominicusa Custosa, Willema Jacobsz. Delffa, Charlesa de La Haye i Claude'a Roya oraz japońskich drzeworytów barwnych m.in. Ichiyuusaiego (Utagawy) Kuniyoshiego i Kawase'go Hasuiego. Oficjalny wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2015 r. w stalowowolskim budynku Instytutu Inżynierii Środowiska KUL. Poza tym jednym dniem prace eksponowane będą w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli od 13 września do 25 października 2015.

Rysunek
Grafika

Kuratorzy wystawy:
dr Krzysztof Przylicki, Pracownia Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie
Monika Kuraś, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

LOGO_MUZEUM__male

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Spotkanie online Męczennicy za Kosciół i Polskę z Cerkwi UnickiejZa dążenie do jedności Kościoła zapłacił własnym życiem. Postać błogosławionego Jozefata Kuncewicza, męczennika jedności, oraz dzieje jego kultu przypomina książka „Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata”, której autorami są ks. prof. Andrzej Gieniusz CR (Papieski Uniwersytet Urbaniana) oraz dr hab. Włodzimierz Osadczy prof. KUL. Centrum Ucrainicum KUL, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza na spotkanie online Męczennicy za Kościół i Polskę z Cerkwi Unickiej, w ramach którego odbędzie się prezentacja książki z udziałem autorów. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 16, w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych męczenników unickich, na Facebooku, profile Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

wspólczesny widok KoloseumKUL jest jednym z kilku polskich uniwersytetów, które prowadzą studia z filologii klasycznej. Nic więc dziwnego, że pracownicy uniwersytetu od wielu lat są zaangażowani w organizację Olimpiady Języka Łacińskiego, która w tym roku odbywa się już po raz trzydziesty dziewiąty. 21-22 stycznia 2021 r. odbędzie się II etap Olimpiady. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa będzie przebiegał zdalnie. Weźmie w nim udział 6 uczniów z liceów ogólnokształcących woj. lubelskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL.

Program Dni