03.10.2020 - 25.10.2020

Festiwal organowy Ewangelicka 1

Festiwal organowy Ewangelicka 1Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Ewangelicka 1, która nosi tytuł Rozmowy z Muzyką, a będzie się odbywać w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie". Festiwal tradycyjnie odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie. Każdy z czterech koncertów to zarazem zamknięta w sensie estetycznym i koncepcyjnym całość, jak i część większej struktury, tworzą je bowiem wspólny przekaz kompletnych wypowiedzi artystycznych pojedynczych wykonawców (każdy koncert znaczy tyle, co rozdział książki, choć może też funkcjonować odrębnie). Każde spotkanie muzyczne będzie poprzedzone słowem mówionym, w którym artyści podzielą się z publicznością swoimi przemyśleniami na temat doboru repertuaru i sposobów jego realizacji i prezentacji. Siłą koncertu będzie więc improwizowana rozmowa brzmiąca dźwiękami instrumentu i objaśniana słowem. Do udziału w przedsięwzięciu udało się pozyskać organistów: ks. Attilę Honti wraz z chórem Pueri Cantores Lublinenses (4 pażdziernika 2020), Jadwigę Kowalską (11.pażdziernika 2020), Stanisława Maryjewskiego (18 października 2020) oraz Marcina Simelę (25 października 2020).

img_7889 "Media-Kościół-Dialog" to tytuł debaty, która odbędzie się w ramach cyklu Ekumeniczny Lublin. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie 2 grudnia 2020 o godz. 18.00. W debacie wezmą udział rzecznicy prasowi Kościołów- ks. dr Leszek Gęsiak SJ (Kościół Rzymskokatolicki), Agnieszka Godfrejów-Tarnogóska (Kościół Ewangelicko-Agusburski), dk.  dr Łukasz Leonkiewicz (Kościół Prawosławny) oraz ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC (UKSW). Spotkanie poprowadzi ks. dr hab. Sławomir Pawłowski, prof. KUL. Debata będzie transmitowana online na stronie: http://ekumenizmlublin.pl.

Koncert „Orędownik miłosierdzia" w 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 102. powstania KULDobiega końca rok 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W rocznicę powstania uniwersytetu, 8 grudnia 2020, społeczność akademicka KUL chce przywołać postać swojego wielkiego profesora i patrona. O godz. 18.00 w Kościele Akademickim KUL z koncertem „Orędownik miłosierdzia. 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II” wystąpi Chór KUL pod dyrekcją dr. hab. Grzegorza Pecki.