Pamięć ZagładyMiędzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL zaprasza na międzynarodową konferencję naukową: „Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa”. Konferencja, współorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina, odbędzie się w dniach 14-15 września 2018 r. w sali 56 Centrum Transferu Wiedzy KUL. Obrady konferencyjne poprzedzi spotkanie literackie z Piotrem Pazińskim w „Ośrodku Brama Grodzka – Teatrze NN”, 13 września o godz. 19.00 (prowadzenie: Sławomir Jacek Żurek).

12.09.2018 - 14.09.2018

X Konferencja Adeptów Fizjologii

Już po raz dziesiąty odbędzie się Konferencja Adeptów Fizjologii, której temat brzmi: "Homeostaza – mikrobiom – ksenobiotyki".  Jubileuszowa konferencja będzie miała miejsce 13-14 września 2018 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, a w  gronie organizatorów ze strony KUL znalazły się Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej i Elektronowej ICBN, Katedra Fizjologii Zwierząt i Toksykologii oraz Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Ultrastruktury.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II będzie gościł dziekanów, prodziekanów oraz przedstawicieli wydziałów prawa i administracji osiemnastu polskich uniwersytetów. Wezmą oni udział w Ogólnopolskim Zjeździe Dziekanów Wydziałów Prawa Uczelni Publicznych, który odbędzie się 12-14 września 2018 r. Miejscem obrad będzie Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114.

Program Zjazdu, w tym szczególnym roku, będzie dotyczył problemów związanych z wejściem w życie Ustawy 2.0. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

wystawa ChomentowskaW piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Wystawę "Praktyczne piękno" w Gmachu Głównym KUL będzie można oglądać do 30 września 2018 r., a jej wernisaż odbędzie się 23 marca o godz. 18.30.

Godziny otwarcia Muzeum KUL

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Spotkanie online Męczennicy za Kosciół i Polskę z Cerkwi UnickiejZa dążenie do jedności Kościoła zapłacił własnym życiem. Postać błogosławionego Jozefata Kuncewicza, męczennika jedności, oraz dzieje jego kultu przypomina książka „Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata”, której autorami są ks. prof. Andrzej Gieniusz CR (Papieski Uniwersytet Urbaniana) oraz dr hab. Włodzimierz Osadczy prof. KUL. Centrum Ucrainicum KUL, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza na spotkanie online Męczennicy za Kościół i Polskę z Cerkwi Unickiej, w ramach którego odbędzie się prezentacja książki z udziałem autorów. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 16, w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych męczenników unickich, na Facebooku, profile Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL.

Program Dni