Od 14 do 18 września 2019 r. na KUL gościć będziemy uczestników XLI Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Jest to coroczny zjazd organizacji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym w różnych zakątkach świata.

13.09.2019 - 20.09.2019

Lubelski Festiwal Nauki

Lubelski Festiwal NaukiSerdecznie zapraszamy na XVI Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka - Technika - Innowacje", który odbędzie się 14-20 września 2019 r. Wśród projektów przygotowanych przez KUL będzie można znaleźć interesujące propozycje dla ciekawskich w każdym wieku: przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, szkół ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, rodziców czy dziadka i babci.

Nie zabraknie nas także na Pikniku Naukowym, który odbędzie się w niedzielę, 15 września br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

Odzyskany blask9 grudnia 2019 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rzeźby można podziwiać w Muzeum KUL do 30  stycznia 2020.

tmojch_2020_kul1 Tradycyjnie już Sekcja Ekumeniczna Instytutu Nauk Teologicznych KUL włącza się w archidiecezjalne obchody Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, który w tym roku będzie trwał od 18 do 25 stycznia. Codziennie o godz. 12.30 w Kościele Akademickim będzie sprawowana Eucharystia w tej intencji, podczas której przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich będą dzielić się swoim świadectwem wiary.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa z Dziejów Apostolskich: Życzliwymi bądźmy (Dz 28,2).

Przy drzwiach zamknięrychTeatr Enigmatic KUL zaprasza na adaptację sceniczną dramatu Jeana Paula Sartre'a „Przy drzwiach zamkniętych". Przedstawienie w nowej obsadzie będzie można zobaczyć 22, 24 i 26 stycznia 2020 r. o godz. 20.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02. Wstęp bezpłatny, możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem teatrenigmatic@gmail.com

kul_plakat_2020_sesja_o_chrzcie_ekumenicznie Sekcja Ekumenizmu Instytutu Nauk Teologicznych KUL zaprasza na sesję naukową w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zatytułowaną "O chrzcie ekumenicznie", która odbędzie się 22 stycznia 2020 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C -1031 o godz. 10.00.

II Obchody  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie,Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają na II Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, które odbędą się od 27 stycznia do 1 lutego 2020 r.