lcc-poster-2019 Katedra Filologii Celtyckiej KUL zaprasza na konferencję naukową "3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies", która odbędzie się w dniach 19-20 września 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 219. Referaty dotyczyć będą literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii.

Program konferencji

Zjazd Historyków PolskichW dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

Program główny

Program towarzyszący

Wydarzenia na KUL

kul_plakat_2019_KONFA_BIBLIA Sekcja Historii Kościoła i Patrologii KUL, Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej zapraszają na III Międzynarodową Konferencję Patrystyczną "Biblia w epoce patrystycznej – przekłady i duchowa interpretacja w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima", która odbędzie się w dniach 16-17 października 2019 r. w Kolegium Jana Pawła II, aul C 1031. Tegorocznymi głównymi mówcami będą: prof. Lorenzo Perrone oraz prof. Ilaria Ramelli. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00.

plakat_kongres_2019_jpg Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na sesję lubelską III Międzynarodowego Kongresu "Europa Christi" pt. "Kościół i państwo w służbie rodziny", która odbędzie się w dniach 16-17 października 2019 r. Pierwszego dnia Kongresu uczestnicy spotkają się  w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW - 114. Początek wydarzenia o godz. 9.00. Z kolei drugiego dnia obrady odbędą się w Sali Wykładowej Collegium Anatomicum UM (ul. Jaczewskiego 4).

logo Katedra Językoznawstwa Stosowanego, Katedra Językoznawstwa Teoretycznego, Katedra Filologii Celtyckiej oraz Katedra Językoznawstwa Porównawczego Angielsko - Polskiego Instytutu Językoznawstwa KUL zapraszają do wzięcia udziału w siódmej  Międzynarodowej Konferencji Językoznawczej Linguistics Beyond and Within 2019:  Cognition – Structure – Communication, która odbędzie się 17-18 października 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Konferencja skierowana jest do językoznawców zajmujących się nowatorskimi podejściami do szeroko pojętego językoznawstwa.

antyk_pazdziernik19 Zarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim TN KUL, Katedra Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej KUL oraz Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej KUL zapraszają na posiedzenie naukowe z referatem prof. dr hab. Bożeny Iwaszkiewicz-Wronikowskiej (KUL) pt. „Czy to chrześcijanie zniszczyli rzeźbę starożytną?” Posiedzenie rozpocznie się w czwartek 17 października 2019 r. o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym,  sala GG-243.

przystanAc-2  Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL zaprasza na konferencję naukową organizowaną z okazji 30- lecia działalności Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina. Wydarzenie odbędzie się 17 października 2019 r. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego pod hasłem "Przystanąć-Towarzyszyć-Wesprzeć".

Zwieńczeniem wydarzenia będzie spektakl "Ja to widzę w kolorze płomienia" dedykowany osobie bł. Hanny Chrzanowskiej. Początek konferencji o godz. 9.30.

kul_plakat_2019_KONFA_MIEDZY Instytut Pedagogiki KUL zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową „Między uniwersalnością a oryginalnością w polskiej myśli pedagogicznej”, która odbędzie się 22-23 października 2019 r. pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Konferencja zostanie poświęcona analizie tradycji, miejsca, kondycji, specyfiki i profilu polskiej myśli pedagogicznej. Zamierzeniem organizatorów jest próba zarysowania, na kanwie 100-lecia powstania naukowych struktur pedagogiki w Rzeczypospolitej, głównych orientacji badawczych w uprawianiu pedagogiki w Polsce.