“John Paul II in His Polish Context” to program edukacyjny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przygotowany przez Uniwersytet Otwarty KUL dla grupy 26 studentów z University of St. Thomas (USA).

W dniach 3-29 stycznia 2016 r. goście będą uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w historię Polski, polskiego Kościoła i społeczeństwa, tak aby możliwie szeroko poznać kontekst życia i działalności Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Wybitni specjaliści przedstawią nie tylko filozofię Wojtyły, ale również zagadnienia zajmujące szczególnie ważne miejsce w nauczaniu Papieża, takie jak nauczanie społeczne, ekumenizm, teologia ciała, relacje wiary i rozumu. Ponadto uczestnicy wezmą udział w szeregu spotkań (m.in. z ks. abp. Stanisławem Budzikiem) oraz wyjazdów. Podczas swojego pobytu zwiedzą Zamość i Kozłówkę oraz udadzą się na objazd po miejscach ściśle związanych z Janem Pawłem II – zobaczą Kraków, Częstochowę i Wadowice. W planie podróży nie zabraknie również Warszawy oraz Oświęcimia. Niemal czterotygodniowa edukacja zostanie zakończona egzaminami. Cieszymy się, że jest to kolejna wizyta na KUL studentów i profesorów z tego amerykańskiego uniwersytetu.

Biblioteka Uniwersytecka KUL  zaprasza na wystawę "Lubelska Szkoła Filozoficzna - Założyciele".

Ekspozycja została przygotowana przez zespół Czytelni Głównej i Czytelni Teologiczno-Filozoficznej przy współudziale pracowników Katedry Metafizyki.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2016 r.

Instytut Historii Sztuki KUL oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na VII edycję otwartych wykładów o sztuce Nieskończony eksperyment - sztuka i obrazy nowoczesności.

Konferencja „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021. – Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.