Katedra Literatury Staropolskiej KUL zaprasza na kolejne posiedzenie z cyklu spotkań naukowych Convivium, poświęconych kulturze europejskiej epok wczesnonowożytnych.

Dr Radosław Rusnak z Zakładu Literatury i Kultury Epok Dawnych Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Seneca noster. Studium o dawnych przekładach tragedii Seneki Młodszego (2009)” oraz wielu innych studiów poświęconych literaturze polskiego renesansu i baroku wygłosi referat "W kwestii integrującego bądź dezintegrującego obrazu tradycji antycznej w dobie renesansu. Trzy oblicza hellenizmu Gian Giorgia Trissina". Spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2016 r. o godz. 15.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-220 (Instytut Jana Pawła II) .

Instytut Socjologii KUL oraz Sekcja Socjologii Rodziny PTS z zaprasza na seminarium naukowe "Współczesne ojcostwo", odbywające się w ramach cyklu "Od solidarności do kontraktu? Obrazy relacji rodzinnych". Seminarium odbędzie się 6 grudnia 2016 r. w godz. 11.00-14.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-203.

mały książęJeszcze do 9 grudnia 2016 r. możesz wesprzeć pacjentów Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia.

Potrzebne są: herbatki HIPP, mleko Bebiko, kaszki, kleiki ryżowe, pieluchy (głównie rozmiar 0 i 6) oraz ręczniki i pościel. Zbiórka prowadzona jest przez Koło Naukowe „POLITEA” KUL przy wejściach do budynków dydaktycznych w godzinach 9-14.

04.12.2016 - 08.12.2016

Zostań dawcą szpiku

dawca szpikuJuż prawie milion osób w Polsce zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Ty też możesz do nich dołączyć. Fundacja DKMS we współpracy z KUL organizuje akcję rejestracji na naszym Uniwersytecie od 5 do 8 grudnia 2016 r. Rejestracja będzie możliwa 5-6 grudnia na parterze Kolegium Jana Pawła II, 7 grudnia na parterze Gmachu Głównego, a ostatniego dnia akcji na w budynku Wydziału Nauk Społecznych w Kampusie Wschodnim.

Od 5 do 7 grudnia 2016 r. Wydział Filozofii KUL odwiedzą Profesorowie z Instytutu Filozofii Huazhong University of Science and Technology Wuhan, Chiny. Spotkania będą dotoczyły podjęcia bilateralnej współpracy naukowej i dydaktycznej między Wydziałem Filozofii KUL oraz Wydziałem Humanistycznym (Instytutem Filozofii) HUSC Technology w Wuhan.

W ramach wizyty odbędą się rozmowy dotyczące form współpracy pomiędzy dwoma wydziałami oraz seminaria naukowe. Obok spotkań na Wydziale Filozofii odbędzie się również wizyta na Wydziale Humanistycznym, którego pracownicy z kierunku sinologia uczestniczą w badaniach naukowych prowadzonych w ramach międzynarodowego grantu realizowanego na Wydziale Filozofii.

04.12.2016 - 08.12.2016

Adwentowe rekolekcje akademickie

Duszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza na adwentowe rekolekcje akademickie „Żyła złota”, które poprowadzi o. Jacek Drabik SJ, wieloletni duszpasterz akademicki w Opolu. Rekolekcje trwać będą od 5 do 8 grudnia 2016 r. Nauki będą głoszone podczas Mszy św. o godz. 6.30, 12.30 i 19.00

03.12.2016 - 09.12.2016

Szlachetna Paczka

szlachetna paczkaSzlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który łączy ludzi chcących pomagać z tymi, którzy pomocy potrzebują. W ramach akcji prywatni darczyńcy wspierają najbardziej potrzebujących ze swojego miasta lub okolicy. Co ważne te osoby same określają swoje potrzeby, dzięki czemu pomoc jest skuteczna, konkretna i sensowna.

wizyta"Teatr ITP" zaprasza na spektakl "Wizyta" oparty na dramacie Friedricha Dürrenmatta: "Wizyta starszej pani". Przedstawienia odbędą się 3,4 i 6 grudnia 2016 r. o godz. 19.00 w Sali Spotkań Centrum Transferu Wiedzy (piwnice CTW-02).

wystawa zaczęło się a KULBiblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy Zaczęło się w Lublinie... na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: „Od Nieocenzurowanej Oficyny Wydawniczej do NOW-ej 1976-1989”, które odbędzie się 20 października 2016 r. o godz. 14.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.

08.09.2020 - 13.09.2020

IV Letnia Szkoła Kognitywistyki

Kognitywistyka KUL i Wydział Filozofii zapraszają na IV Letnią Szkołę Kognitywistyki, która odbędzie się w Kazimierzu Dolnym 9-12 września 2020 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Metafory ucieleśnione". W trakcie tegorocznych warsztatów znawcy tej problematyki – lingwiści, językoznawcy, logicy, medioznawczy, filozofowie, muzykolodzy – przedstawią swoje ujęcia teoretyczne metaforyczności (także pokrewnych zjawisk jak stapianie się pojęciowych domen) oraz metody badawcze stosowane do bardzo szczególnych doświadczeń.

Serdecznie zapraszamy!

lsk.kul.pl