seminarium HermeneuticsWydział Filozofii KUL zaprasza na seminarium prof. Eduardo Echeverria (Detroit)  „Hermeneutics and Truth”, które odbędzie się od 19 do 21 kwietnia 2017 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C-220.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

Program konferencji

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)