Haupt. Powró pisarzaOśrodek Badań nad Literaturą Religijną KUL oraz Zakład Literatury Współczesnej UMCS zapraszają na konferencję „Zygmunt Haupt. Powrót pisarza”, która odbędzie się 27-28 kwietnia 2017 r. w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

29.09.2020 - 30.09.2020

Dialog kultur w Europie i Lublinie

30 września odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. O godz. 19.00 w Trybunale Koronnym w debacie „Dialog kultur w Europie i Lublinie” spotkają się prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), bp Jerzy Samiec (Polska Rada Ekumeniczna), dr Krzysztof Żuk (Prezydent Lublina) i moderator prof. Sławomir Jacek Żurek (KUL).

Dyskusję poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas którego kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego.

W program „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

Cykl spotkań, wspólnych modlitw i wydarzeń kulturalnych jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznym „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima; Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.

IV Kongres Ruchu „Europa Christi” na KULJuż po raz kolejny na KUL będzie obradował Kongres Ruchu „Europa Christi”. Jego uczestnicy podejmą temat wartości chrześcijańskich, które stanowią podstawę ładu międzynarodowego. Pierwszy dzień obrad (15 października 2020 r.) będzie odbywał się na KUL pod hasłem św. Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy i Doktor Kościoła. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. Jan Paweł II jako papież rodziny czy ustawodawca Kościoła. W trakcie obrad kard. Gerhard Müller odbierze Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Lubelską część obrad zakończy prezentacja 5-tomowej monografii „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” autorstwa prof. Petera Rainy.

Tydzień później (22 października) Kongres przeniesie się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, gdzie podejmowane będzie zagadnienie personalizmu Jana Pawła II i jego przesłania dla Europy.

"W ten sposób chcemy przybliżyć aktualność przesłania, które zostawili św. Jan Paweł II i nasz absolwent, najwybitniejszy ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczystości będą składały się z dwóch części. Pierwsza uroczysta, podczas której ksiądz kardynał Müller otrzyma statuetkę prymasa Wyszyńskiego za działalność w duchu Deo et Patriae. Druga część będzie miała charakter naukowy, a w jej trakcie będziemy rozważać przesłanie Prymasa Tysiąclecia, a także Jana Pawła II" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)