19.03.2018 - 20.03.2018

Dzień Maltański

MaltaStudium Praktycznej Nauki Języków Obcych zaprasza do wzięcia udziału w Dniu Maltańskim pod hasłem: „Malta - języki i kultura”. Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2018 r. o godz. 12.00 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114.

„Understanding Ireland"Katedra Filologii Celtyckiej oraz Ambasada Irlandii serdecznie zapraszają na kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych o historii i kulturze Irlandii „Understanding Ireland". Trzynasty wykład w cyklu, zatytułowany „Understanding Irish place-names (through Brian Friel’s Translations)”, wygłosi prof. dr  hab. Piotr Stalmaszczyk 20 marca 2018 r. o godz. 9.30 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

18.03.2018 - 20.03.2018

Konferencja "Polszczyzna stulecia"

Polszczyna stuleciaKatedra Języka Polskiego KUL oraz Wydział Historyczno-Filologiczny Towarzystwa Naukowego KUL zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Polszczyzna stulecia”, która odbędzie się 19-20 marca 2018 r. w Gmachu Głównym, sala 09.

Sympozjum Doktorantów Socjologii

Instytut Socjologii KUL zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Sympozjum Doktorantów Socjologii „Na barkach Olbrzymów”, które odbędzie się  19-20 marca 2018 r.

18.03.2018 - 21.03.2018

Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje WielkopostneW roku Jubileuszu 100-lecia KUL Rekolekcje Wielkopostne w Kościele Akademickim KUL głosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Rekolekcje trwały od 19 do 21 marca 2018r., a ich hasłem było „Aby nie ostygły nam serca”.

Wystawa Z miłości do sztukiMuzeum KUL oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zapraszają na wystawę „Z miłości do sztuki”, która będzie prezentowana w Muzeum Południowego Podlasia od 18 marca do 2 września 2018 r. Na wystawie będzie można obejrzeć pochodzące  ze zbiorów Muzeum KUL bogate zbiory malarstwa, a także ceramiki i szkła. Wernisaż odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 18.00.

ifigeniaTeatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 16, 18 i 20 marca 2018 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Szczegóły dotyczące spektakli i możliwości otrzymania wejściówek na stronie Teatru.

Godziny otwarcia Muzeum KUL

03.10.2020 - 25.10.2020

Festiwal organowy Ewangelicka 1

Festiwal organowy Ewangelicka 1Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Ewangelicka 1, która nosi tytuł Rozmowy z Muzyką, a będzie się odbywać w ramach programu „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie". Festiwal tradycyjnie odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie. Każdy z czterech koncertów to zarazem zamknięta w sensie estetycznym i koncepcyjnym całość, jak i część większej struktury, tworzą je bowiem wspólny przekaz kompletnych wypowiedzi artystycznych pojedynczych wykonawców (każdy koncert znaczy tyle, co rozdział książki, choć może też funkcjonować odrębnie). Każde spotkanie muzyczne będzie poprzedzone słowem mówionym, w którym artyści podzielą się z publicznością swoimi przemyśleniami na temat doboru repertuaru i sposobów jego realizacji i prezentacji. Siłą koncertu będzie więc improwizowana rozmowa brzmiąca dźwiękami instrumentu i objaśniana słowem. Do udziału w przedsięwzięciu udało się pozyskać organistów: ks. Attilę Honti wraz z chórem Pueri Cantores Lublinenses (4 pażdziernika 2020), Jadwigę Kowalską (11.pażdziernika 2020), Stanisława Maryjewskiego (18 października 2020) oraz Marcina Simelę (25 października 2020).

kul_plakat_2020_zgorzelski 23 października o godz. 11.00 odbędzie się gala XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską obronioną w 2019 r. Gospodarzem uroczystości jest Wydział Nauk Humanistycznych KUL, odbędzie się ona w trybie zdalnym przez aplikację Microsoft Teams. Link do wydarzenia.

Porządek gali:

1. Powitanie uczestników i przedstawienie porządku spotkania – dr hab. Małgorzata Król, prof. KUL – Koordynator Kolegium Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej
  2. Rozpoczęcie gali – ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz – Prorektor KUL ds. misji i administracji
  3. Słowo mgr Barbary Zgorzelskiej
  4. Odczytanie werdyktu jury – prof. dr hab. Renata Przybylska – Przewodnicząca Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich
  5. Wystąpienia laureatów pierwszych nagród
  6. Prezentacja książek w serii Młoda Polonistyka – prof. dr hab. Małgorzata Łukaszuk-Piekara i dr hab. Henryk Duda, prof. KUL
  7. Zamknięcie gali – dr hab. Małgorzata Król, prof. KUL

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę hybrydową. Część wystąpień będzie wygłaszana na żywo, część zaś online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów w dwóch formach – znajdując się fizycznie na sali lub korzystając z transmisji wideo. Z względów bezpieczeństwa liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu na żywo będzie ograniczona.