Katedra Psychologii Rozwojowej KUL, Katedra Biografistyki Pedagogicznej KUL, Instytutu Pedagogiki KUL, Katedra Psychoprofilaktyki Społecznej KUL, Katedra Psychologii Klinicznej KUL, Instytut Kultury Moralnej oraz Fundacja „Biografie Codzienności” zapraszają na II Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Kazimierz Dąbrowski i Jego dzieło we współczesnej psychologii", które odbędzie się 20-21 kwietnia 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Sympozjum poświęcone zostanie zastosowaniu idei Kazimierza Dąbrowskiego w pogłębianiu rozumienia problemów współczesnego człowieka w świecie przemian kulturowych i nowych technologii.

W ramach LX Tygodnia Filozoficznego 20 kwietnia 2018 r. odbędzie się doroczne zebranie Sekcji Filozoficznej Wykładowców Uczelni Katolickich. W jego ramach odbędzie się panel poświęcony przygotowaniu nowego Ratio studiorum dla wyższych seminariów duchownych, zatytułowany Gaudium veritatis – filozofia a (nowa) ewangelizacja. Program spotkania obejmie refleksję nad znaczeniem i specyfiką dydaktyki w dwuletnim studium filozoficznym, poprzedzającym studia teologiczne. W debacie wezmą udział wykładowcy katolickich wydziałów filozofii i teologii. Zebranie odbędzie się w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618 o godz. 14.00.

Zachętą do debaty na temat studium filozofii w seminariach polskich jest opublikowanie konstytucji apostolskiej o kościelnych studiach akademickich, zatytułowanej Gaudium veritatis, czyli radość prawdy, oraz Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, opublikowanego jako Dar powołania do kapłaństwa

15.04.2018 - 20.04.2018

LX Tydzień Filozoficzny

Tydzień Filozoficzny to jedno z najstarszych wydarzeń odbywających się na Wydziale Filozofii. Tydzień, który organizuje Koło Filozoficzne Studentów KUL, w tym roku odbędzie się już po raz 60.w dniach 16-20 kwietnia 2018 r.

Wędrując różnymi drogami, najczęściej z teatrem spotykam znaki, które prowadzą na ścieżki, których zwieńczenie bardziej przeczuwam niż jestem pewien. Zobaczony obraz nie potrzebuje deformacji, stylizacji czy udziwnienia. Nosi w sobie prawdę, której pragnienie dostrzeżenia jest sensem tworzenia.

Leszek Mądzik

Zapraszamy na wyjątkowe i bezprecedensowe wydarzenie towarzyszące LX Tygodniowi Filozoficznemu - Faktura czasu. Wystawa fotografii Leszka Mądzika. Wystawa będzie czynna do 20 kwietnia 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę hybrydową. Część wystąpień będzie wygłaszana na żywo, część zaś online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów w dwóch formach – znajdując się fizycznie na sali lub korzystając z transmisji wideo. Z względów bezpieczeństwa liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu na żywo będzie ograniczona.