lsa Katedra Socjologii Kultury i Religii KUL, Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Komisją Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu zapraszają na VIII Lubelskie Spotkania Antropologiczne "Pomiędzy cynizmem a naiwnością. Ku kulturze zaufania", które odbędą się 10 kwietnia 2019 r. o godz. 9.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C- 618.

plakat_sympozjum_-_10 Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL, Sekcja Historii Filozofii UKSW, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja „Lubelska Szkoła Filozofii” i Adler Institute z USA zapraszają na XVIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu, tym razem zatytułowane "Pedagogika - nauka czy ideologia?". Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 114.

sympozjum Instytut Socjologii KUL zaprasza na IV Ogólnopolskie Sympozjum Doktorantów Socjologii. Tegoroczne spotkanie zatytułowano "Meandry metodologii". Celem spotkania będzie prezentacja rozmaitych zagadnień metodologicznych, które pojawiają się przy tworzeniu prac doktorskich oraz dyskusja dotycząca stosowania metod badań społecznych, które wykorzystywane są przez młodych adeptów socjologii w ich przedsięwzięciach badawczych. Wydarzenie odbędzie się w dn. 9 -10 kwietnia 2019 r. w Kolegium Jana Pawła II, sale C- 623 i C - 304 o godz. 9.30.

aktualia_2019 Koło Naukowe Psychologii KUL zaprasza na XXVI Ogólnopolską Konferencję Aktualności Psychologicznych Aktualia 2019. Tegoroczna edycja została zatytułowana "Każde pokolenie ma swój kryzys". Wydarzenie odbędzie się w dn. 8-10 kwietnia 2019 r.  w Centrum Transferu Wiedzy, sale CTW 408 i 113.

07.04.2019 - 11.04.2019

LXI Tydzień Filozoficzny

Tematem tegorocznej, już LXI edycji Tygodnia Filozoficznego, który odbędzie się  8-11 kwietnia 2019 r. jest Rzeczywistość – myśl – działanie.

W tym roku skupimy się na klasycznym podziale filozofii zaczerpniętym jeszcze od stoików, prezentując jednocześnie w obrębie środowiska uniwersyteckiego Wydziału Filozofii KUL różnorodne podejścia do uprawiania samej filozofii, jak i jej dyscyplin – metafizyki i ontologii, epistemologii i logiki, a także etyki i ujęć historycznych, skontrastowane z wielostronnymi podejściami innych ośrodków akademickich w Polsce. W tych trzech klasycznych dziedzinach filozofii wydaje się zawierać i wyczerpywać sens uprawiania filozofii w ogóle, ponieważ powstające w ciągu wieków refleksji filozoficznej inne dyscypliny filozoficzne, dają się ostatecznie wyprowadzić, bądź ostatecznie sprowadzić do tych trzech klasycznych dyscyplin.

03.09.2019 - 08.09.2019

III Letnia Szkoła Kognitywistki

2019_letnia-szkola-kognitywistyki_plakat Zapraszamy na III Letnią Szkołę Kognitywistyki odbywającą się w Kazimierzu Dolnym w dniach 4-7 września 2019 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Umysł w kulturze".

08.09.2019 - 14.09.2019

XI Polski Zjazd Filozoficzny

Zjazd FilozoficznyW dniach 9-14 września 2019 r. odbędzie się w Lublinie XI Polski Zjazd Filozoficzny. Gospodarzem Zjazdu jest Wydział Filozofii KUL. Zjazd stanowi znakomitą okazję do kolejnego spotkania polskiego środowiska filozoficznego, zaprezentowania aktualnie prowadzonych badań i dyskusji, a także namysłu nad miejscem i rolą filozofii w kontekście szybkich i radykalnych przemian, którym podlega dzisiaj środowisko naukowe w Polsce.

Zapraszamy Państwa serdecznie do uczestnictwa w Zjeździe. Ramowy program, listę sekcji tematycznych oraz inne niezbędne informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.zjazdfilozoficzny.pl.

W dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

Program główny

Program towarzyszący